Google+

Arama formu

Neşe Ergün: “Beni en çok etkileyen ülkeler; Kanada ve Alaska”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Emekli öğretmenim, Ankara'da yaşıyoruz. Bir krizim ve oğlum var, eşim çalışma hayatına devam ediyor. Seyahat etmeyi gerçekten çok seviyoruz. Spor hayatımın olmazsa olmazı, hemen her gün spor salonundayım, özel hobilerimden biri de goblenlerimdir.

Neşe Ergün: “Beni en çok etkileyen ülkeler; Kanada ve Alaska”

Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir? Kendinizi bir “gezgin” olarak nasıl tanımlarsınız?
Seyahat önemli; dinleniyoruz, yeni yerler tanımak, gezmek, sokakları, tarihi eserleri, doğal güzellikleri gezmek ve görmek beni ve eşimi heyecanlandırıyor. Yılda en az 1 kez seyahat planı yapıyoruz, bazen 6 ayda bire denk geliyor. Her dönüşümüzde sonraki gideceğimiz yeri planlıyoruz. Seyahatlere hazırlık benim görevim, eşim uçak ve otelleri ayarlıyor. Ben internetten uzun bir araştırma yapıyorum, Gezimanya notlarından da çok yararlanıyorum, notlar çıkarıyorum, gideceğim ülkenin kitabini mutlaka alıyorum, gitmiş arkadaşlarımın önerilerini çok önemsiyorum, yani derin bir hazırlık yapıyorum kendimce. Buna rağmen eksiklerim olmuyor değil, dönüşümde bilmeden atladığım yerler olunca çok üzülüyorum. Ama bir ülkenin aynı şehrine 1 kez gitme kararı aldık. Çünkü çocuklarım yurt dışında okurken aynı şehirlere 4-5 kez gittiğim oldu. Şehirlerin gezilecek yerlerinin fotoğraflarını inceliyorum ve mutlaka arayıp buluyorum.             

Neşe Ergün: “Beni en çok etkileyen ülkeler; Kanada ve Alaska”-1

Son seyahatlerinizden olan Malta deneyimlerinizi anlatır mısınız?
Son gezimiz Ekim sonu Malta ve Sicilya idi. 3,5 gün Malta, 5 gün Sicilya'ya ayırmıştık ama iki yeri de bitiremedik, aklım kalarak döndüm. Aslında hiç dönmek istemedim. Malta’yı çok sevdim. Ucuz, gelişmekte olan bir ülke, dil eğitiminin turizme katkısı olmuş. Denizi, koyları, belediye otobüsleri saatinde işliyor, insanlar saygılı, bu küçücük ada ülkesi beni oldukça etkiledi. Geçen yaz 20 günlük Amerika seyahatinden döndüğümde bu duygular içinde değildim mesela. Başkent Valletta'nın Sliema bölgesinde kaldık, çok inşaat vardı, ama eski binaların üstlerine yeni katlar çıkmaları beni üzdü, umarım Malta’yı da bozmazlar.             

Neşe Ergün: “Beni en çok etkileyen ülkeler; Kanada ve Alaska”-2

Malta’ya gideceklere tavsiyeleriniz neler olur, mutlaka görülmesi gerekenler listenizde nereler var?  
Malta'ya seyahatine, Haziran veya Eylül gibi gitmelerini önerebilirim, çünkü koylar harika, deniz nefis, çok aklimiz kaldı. Ama denizden yararlanamadık. 4-5 gün ideal kanımca, doya doya gezebilmek için. Gezilecek yerler için Gezimanya gezi notlarından ve diğer gezi bloglarını inceledim. Koylar, Valletta'da katedral, bahçeler, Casa Rocca Piccola, cam atölyeleri, Rabat, M'dina, Gozo Adası, saymakla bitmez... Hemen her yeri gezmelerini öneririm; kapıları, dar sokakları, her şey harikaydı...           
       
Bugüne dek hangi ülkelerde bulundunuz?                                                               
Avrupa'da gezmediğimiz ülke çok az kaldı. Ülkelerin değişik şehirlerine gidiyoruz. Gittiğimiz ülkeler; Almanya, Avusturya, İtalya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa, İspanya, İsviçre, İsveç, Norveç (Flam treni ile fiyortlar), Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan, Amerika, Kanada, Alaska. Ama yer bitmez, çok yer var dünyada, umarım görebiliriz diğer yerleri.         

Neşe Ergün: “Beni en çok etkileyen ülkeler; Kanada ve Alaska”-3

En etkilendiğiniz, favoriniz olan ülke ya da şehir neresidir?
Beni en çok etkileyen ülkeler; Kanada ve Alaska. Alaska el değmemiş çok güzel; okyanus, buzullar, yemyeşil ormanlar, her şeyi ile harika idi. Kanada’nın Vancouver şehrinde kızım üniversite okudu. Temiz, insanlar saygılı, güvenilir, suç oranı yok denecek kadar az. 5 kez gittim ve her seferinde 2 ay kaldım. Sokak sokak ezberledim. Dağları, kayak merkezleri her yeri çok ama çok güzel. Yaşanabilir şehirler sıralamasında ilk 4 içinde yer alıyor. 

Sıradaki seyahatiniz nereye olacak?
Mayıs’ta Viyana olacak galiba, kalabalık bir grupla… Biz genelde Ergün Ailesi olarak gitmekten çok mutluyuz, eşimle… Bizim planımızda ise Kanada Quebec var. Kanada’yı seviyoruz, ben Uzakdoğu istiyordum ama herhalde oraya cesaret edemedik.   

Neşe Ergün: “Beni en çok etkileyen ülkeler; Kanada ve Alaska”-4

Seyahatlerinizde konaklama açısından nasıl yerler tercih edersiniz?                                                   
Konaklama organizasyonu eşime aittir. Sanırım Booking'den ayarlıyor, 4 yıldızlı oteller tercihimiz, bazen 3 yıldız seçiyor ama kötü sonuçlarla karşılaşıyoruz. Madrid'de böyle bir durumla karşılaşmıştık ve oteli değiştirmiştik. Ekonomik olmasına özen gösteriyoruz ama standardımızdan ödün vermiyoruz.                     

Neşe Ergün: “Beni en çok etkileyen ülkeler; Kanada ve Alaska”-5

Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde bu durumu nasıl belirliyorsunuz, yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?                                                    
Yemek sorun olmuyor, eşim her şeyi yiyor. Ben daha zorum, o zaman sandviç yetişiyor imdadıma. Eşim her ülkede doyuyor.

Farklı bir ülkeye yerleşme imkânınız olsaydı nereyi tercih ederdiniz, yani bir ömür yaşanacak yer dediğiniz bir yer var mı?  
Tüm olumsuzluklara rağmen ülkem diyorum. Gezip döneyim diyorum, ama daha önce de belirttiğim gibi Vancouver’da doğmayı isterdim, insan gibi yaşamak için. Ailemle, sevdiğim dostlarımla beraber ülkemde yaşamak isterim. Ama herkesin koşullarının birbirine yakın olduğu bir ülke hayal ediyorum.