Google+

Arama formu

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Merhaba! Ben Selin. Dokuz Eylül Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum. 4 yıldır profesyonel hayatıma devam ediyorum. Üniversite yıllarından bu yana her boşluğu fırsat bilip seyahat etmeye çalıştım. Hayatta en çok sevdiğim şey, yeni yerler görmek ve farklı kültürler tanımak. Şanslıyım ki Kuzey Kutbu’ndan Hindistan’ın Güneyi’ne gezme fırsatı buldum ve en mutlu olduğum yer yollar : )

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek; yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımanın yanı sıra bana kendimi tanıma fırsatı verdi.  Kendime güvendiğimde, planlı hareket ettiğimde neler yapabileceğimi gösterdi.  Her kültürden, her tanıdığım insandan bir şey öğrendim ve bu benim hayatımı, kişiliğimi zenginleştirdi. Albert Camus’un da dediği gibi: “Seyahat bizi kendimize geri getirir”.

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”

Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Bugüne kadar arkadaşlarımla da tek başıma da seyahat ettiğim oldu. Fakat kendi kendime seyahat etmeyi sanırım daha çok seviyorum. Seyahat ettiğim anlar, benim için deşarj anları olduğu için kendi kafama göre hareket etmek bana daha çok keyif veriyor.

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Bugüne kadar 4 farklı ülkede yaşadım. Bulunduğum ülkelerde de hep komşu ülkeleri ziyaret etmeye çalıştım. Bunun dışında seyahat ederken de genelde her ay düzenli olarak takip ettiğim seyahat dergilerinden ilham alıyorum diyebilirim.

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”-1

Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz?
Şu ana kadar 17 ülke gezim. Önümüzdeki yıllarda bu sayının katlanarak artmasını hedefliyorum.

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Kesinlikle Hindistan! Yeni Delhi’de yaklaşık 3 ay yaşadım. Hayatımda en acımasız fakirliği, en düşük yaşam şartlarını orada gördüm ama ironik bir şekilde insanlar herkesten daha iyimser ve daha neşeliler. Muazzam bir tarihe ve çok kültürlülüğe sahipler. Bütün arkadaşlarıma söylediğim bir şey var; Avrupa’da ya da Amerika’da içinizi açacak pahalı bir destinasyona her zaman gidebilirsiniz ama bu tatillerin hiçbiri sizi Hindistan kadar etkileyemez!

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”-2

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Finlandiya’ya öğrenci olarak gittiğimde kaldığım Joensuu şehri. Çok küçük bir yerdi ve yaklaşık 10-20 dükkândan oluşan ufak bir çarşısı vardı. Tam da Ocak ayında gittiğim için -35 derecede tamamen eve hapsolmuştum. Ama zamanla Fin yaşam tarzını keşfettikçe ve şehrin yerlileri ile tanıştıkça çok harika zaman geçirmeye başladım.
 
En son nereye gittiniz? 
En son ablamla beraber Roma’ya gittik. İkimizin de hayali olan Roma ve Vatikan müzelerinde saatlerimizi geçirip, nefis İtalyan yemekleri ile de kendimizi şımartmayı ihmal etmedik.

Sırada neresi var?
Sırada Kasım-Aralık Aylarında yapacağım Amerika Turu var. Yıllardır hayalini kurduğum bu seyahatte benim için artık bir ikon olan New York’a, Washington’a ve Atlanta şehirlerine gideceğim.

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”-3

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blog ya da websiteniz var mı?
Birkaç ay önce kurduğum bir sitem var: www.traveling-lady.com
 
Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde bu durumu nasıl belirliyorsunuz, yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
Ben gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım. Hatta bazı seyahatlerimi yeme-içme üzerine planlıyorum diyebilirim. Bir yere seyahat etmeden önce uzun uzun araştırma yaparım. Yeme-içme listesi de bu araştırmaların önemli bir kısmını kaplıyor tabii ki : ) Yine de içime sinmezse geziye gittiğim şehirlerin yerlilerinden tavsiyeler isterim.

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”-4

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs. 
Daha ekonomik olması açısından hostelleri tercih ediyorum. Ama sürekli fırsatları da takip ederim. Eğer ünlü konforlu bir otel kampanyaya girmişse de buralarda kalmaya çalışırım.

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”-5

Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
İşte bu çılgın bir soru oldu : ) Annemin deyimiyle sanırım girmedik delik bırakmazdım : ) Seyahatime çok merak ettiğim Uzakdoğu seyahati ile başlardım; Tayland-Singapur-Endonezya... Daha sonra Avustralya’ya geçip oraya sörf yapmayı öğrenmek isterdim. Sonra Yeni Zelanda, Japonya ve Çin gezilerinin ardından Moğolistan’da ata binmek fantastik olurdu. Sonra trans Sibirya ekspres treni ile Bütün Rusya’yı gezerek Finlandiya’ya ulaşırdım. Kuzey ışıklarını görmek için yeniden Kuzey Kutbu’na giderdim. Bu isteğimi de tamamladıktan sonra yaşlı Avrupa kıtasında keyifli ve rahat bir 1 ay geçirmek isterdim. Sonrasında uzunca bir süre Kuzey Amerika-Güney Amerika gezisi yapmak isterdim. Son olarak da Afrika kıyılarından dolanıp, Orta Doğu’da esaslı bir keşfe çıktıktan sonra evime geri dönerdim.

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”-6

Selin Şen: “Gittiğim yerlerin yemeklerini denemeye bayılan bir insanım”-7

Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeliler?
Benim gözlemlediğim, insanlar parası veya zamanı olmadığı için gezmeyi keşfetmeyi sürekli erteliyorlar. Ertelemek yerine, Avrupa Birliği’nin ve birçok ülkenin birbirinden ayrı programları var; bunları takip etsinler. Bunlar gibi uluslararası projelere katılarak, hem yeni insanlar tanıma hem de yeni ülkeler görme fırsatı bulabilirler. Buna ek olarak gitmeden önce çok araştırma yapsınlar ve gidecekleri yerlerde çekilen filmleri (varsa) mutlaka izlesinler. Seyahatleri esnasında da muhakkak yerel halk ile tanışmaya çalışsınlar ve onların yemek yediği yerlerde yemek yesinler. Asla seyahati ve dolayısıyla hayatı ertelemesinler…