10 İnanılmaz Olay

Kanlı Şelale, Antarktika

Birçok insan fotoğraflar haricinde Taylor buzulundaki kanlı şelaleyi görmemiştir. Buzulun alt kısmında bulunan toprak tabakası 1,5 km derinliğindedir ve mikro organizmalara ev sahipliği yapmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, kırmızı rengi veren maddenin çevresindeki suda da bol bulunan demir ve sülfür maddelerinden olduğu düşünülmektedir.

Magnetic Hill, Moncton, New Brunswick

Kim bir tepede arabaların yokuş yukarı çıkarken herhangi bir güç kullanmadan geri gitmesini açıklayabilir ki? Sizce burada doğaüstü bir gizem ya da destansı bir olay olabilir mi? Magnetic Hill'in gizemi bunu çözmek isteyen turist ve maceracıları beklemektedir. 

Magnetic Hill

Surtsey, İzlanda

Eğer birileri artık evrende yeni bir şeylerin var olmadığına ikna etmeye kalkarsa ona İzlanda’da bulunan Surtsey adasını anlatabilirsiniz. 1963’ten önce var olmayan bu yer, suyun altındaki volkanın aktif olmasından 4 sene sonra (volkan sönmeye başladığında) ortaya çıkmıştır. 

Surtsey

Moeraki Boulders, Yeni Zelanda

Büyük şekilsiz topları görmeye ne dersiniz? Yaklaşık 3,5 metre boyundaki bu daireler; deniz yüzeyinden gelen tortular, mineraller ve fosillerle kendi dünyasını oluşturmuştur. 

Longyearbyen, Norveç

20 Nisan-23 Ağustos tarihleri arasında,  Svalbard takım adalarında güneş asla batmamaktadır. 

Longyearbyen

Pamukkale, Türkiye

Kalsiyum karbonat barındıran ve M.Ö. yıllardan günümüze varlığını sürdüren Pamukkale, zengin mineral yapısı ve 100 derecede kaynayan sularıyla sizi misafir etmekten büyük keyif alacaktır. 

Pamukkale

Racetrack Playa, Death Valley, California

Kuş ötmez kervan geçmez bir yerde sizce taşlar nasıl hareket etmektedir? 1915 yılından beri bu nesnelerin hareket etmesi ve arkasında iz bırakmasının sırrı insanları meşgul etmekteydi. Birçok bilim adamı esen rüzgar ve çeşitli toprak hareketlerinin bu kaya parçalarının hareketini tetiklediği yönünde hemfikir. Siz ne düşünüyordunuz, görülmeyen canlılar mı? Kim bilir belki de! 

Eternal Flame Şelalesi, Orchard Park, New York

Chestnut Ridge parkında gizemli bir alev akan şelalenin altında kalan tortuların arasında yanmaya devam etmekte. Altın renginde alevin akan suya rağmen tutuşmasının sebebi sizce ne olabilir? Şelaleye yaklaştığınızda önce kokusunu keşfettiğiniz ateşin, tabakadan sızan gazdan olduğunu rahatça anlayabilirsiniz. Buraya kadar gizemini çözdüğümüz altın alevin, neden şelale söndürmesine rağmen her gün yeniden alev aldığı gizemini de sizlere bırakıyoruz : ) 

Old Faithful, Yellowstone Ulusal Park

Sıcak su patlamasına hazır mısınız? Dünyadaki benzerlerinden kat kat daha büyük olan bu kaynak fışkırmaları, Yellowstone Parkı boyunca yayılmış durumdadır. Saatte bir oluşan patlamaları görmek için yılda 3,5 milyon insan ziyarete gelmektedir. 

Yellowstone National Park

Rleampago del Catatumbo, Ologa, Venezuela

Sert ve şiddetli rüzgarların dağın eteklerinden denize kadar uzanan savaşında nemin de etkisiyle Maracaibo Gölü’nün güneybatısında, harika bir o kadar da ürkütücü bir görüntü ortaya çıkar. Kilometrekareye düşen 250 yıldırım ve 200 geceden fazla görünen bu dehşet manzara turistlerin ve fotoğrafçıların ilgisini bir hayli çekmiştir. Bazı geceler dakikada 25 yıldırım olayını aynı anda görebilirsiniz. Bu arada bilimadamları saniyede 12 yıldırımı aşırı diye nitelendirmektedirler. Gerisini sizin hayalinize bırakıyoruz!