Asya'nın Gidilesi ve Görülesi Yerleri

Hindistan

Ülkenin başkenti Delhi, Tac Mahal’a ev sahipliği yapan Agra görülmeye değer yerlerden yalnızca birkaçıdır. Goa şehri sahilleriyle dikkat çekse de Racasthan, büyüleyici kaleleri ve zengin tarihi ile unutamayacağınız bir tatil noktasıdır. Çok güneşli olması durumunda kuzeye Himalayalar’a gitmeyi, Manali’yi veya Dalai Lama’nın evini ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

Hindistan

Tayland 

Pek çok seyahat sever  Tayland’ın başkenti Bangkok’taki hızlı hayat tarzını tercih etmektedir. Chiang Mai, tapınakları ile de turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır. Her yıl bir milyondan fazla turist çeken Chiang Mai, kültür festivalleriyle büyük gece marketleriyle, dağ yürüyüşleri gibi etkinlik seçenekleriyle pek çok insanın gözdesi haline gelmiştir.

Vietnam

Ha Long Körfezi, kuzey Vietnam’da, Çin sınırına yakın bir konumda bulunmaktadır. Vietnam’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken Ha Long Körfezi, 1994 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Vietnam’ın en bilinen liderlerinden Ho Chi Minh’in Mozolesi de ziyaret edilmesi gereken bir diğer yerdir.

Vietnam

Çin

Çin’in sembollerinden birisi olan Çin Seddi, toplam 5.000 km uzunluğunda olup bu ülkeye gelen turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olarak gösterilir. Ayrıca bir zamanlar sıradan insanların girmesinin yasak olduğu bir saray şehri olan Beijing’deki Yasak Şehir, Çin’in kültürel ve tarihi özelliklerini mükemmel bir biçimde yansıtmaktadır.

Japonya

Ülkenin başkenti Tokyo’daki en ünlü yerlerden biri de Sensoji Tapınağı’dır. New York’taki Madison Caddesi’nin benzeri olarak kabul edilen dünyaca ünlü Ginza da görülmesi gereken yerlerdendir. Tsukiji Balıkpazarı’ndaki suşi restoranlarından birinde lezzetli suşilerden yenmesi önerilir.

Japonya

Sinagapur

Flyer ile şehri üstten görme imkanı vardır. Hediyelik eşya alışverişi için ideal olan Chinatown, Singapur’un önemli yerlerinden birisidir. Alışveriş için bir diğer nokta ise Orchard Caddesi’dir. Buddha Tooth Relic Tapınağı, Buddha’nın dişinin saklandığı bir tapınaktır. Burası da turistlerin ilgisini çeken yerlerden birisidir

Filipinler

Boracay, küçük bir ada olsa da muhteşem plajlarıyla turistlerin vazgeçilmez yerlerinden biridir. Tüplü dalış, deniz paraşütü gibi pek çok sporu deneyebileceğiniz bu ada, gece hayatıyla da ünlüdür. Ayrıca Bohol Adası’nda yayılmış halde buluna Çikolata Tepeleri, ilginç şekilleriyle dikkat çekmekte ve pek çok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Filipinler

Endonezya

Dünyaca ünlü Bali Adası, kendine has Hindu kültürünü yansıtmaktadır. Volkanik yamaçları  ve sörf yapma imkanının da olduğu tropik sahilleriyle oldukça popüler bir turist noktasıdır. Bunun yanında Bunaken, Endonezya’nın en ünlü dalış bölgelerinden bir tanesidir. Bunaken Deniz Parkı’nda ise Batı Pasifik Okyanusu’nda yaşayan yüzde 70 balık türünü görebilirsiniz. Nisan ve Kasım ayları arası, Bunaken’de dalış yapmak için ideal bir dönemdir.

Güney Kore

Güney Kore’nin başkenti Seul, modern bir kentin özelliklerini taşıyor. Hongdae’nin şık barları, restoranları veya Apgujeong’nın havalı butiklerinde gezilebilir. Güney Kore’de bir kıyı şehri olan Silla, Gyeongju pek çok kültürel ve tarihi zenginliğe sahiptir. Bunlardan birisi olan Gyeongju Ulusal Müzesi de ziyaret edilebilir.

Güney Kore

Malezya

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ülkeye turist olarak gelenlere pek çok seçenek sunuyor. Örneğin lüks alışveriş merkezlerinde pazarlık yaparak pek çok ürün de satın alabilirsiniz. Öte yandan görülesi bir başka yer olan Malezya’nın Penang eyaletinde bulunan deniz kaplumbağalarına da  ev sahipliği yapan Penang Ulusal Park, Malezya’nın en yeni ulusal parklarında birisidir. Görülmeye değer bir başka doğal güzelliktir.

Laos

Güneydoğu Asya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Luang Prabang, Laos’taki en popüler turistik yerlerden birisidir. Çatısı altınla kaplı tapınaklar, ahşap evler şehirde rastlayabileceğiniz birkaç güzellikten birisidir. Mekong Nehri’nde ise tekne turuna çıkabilir eşsiz manzaralar görebilirsiniz.

Laos

 Myanmar (Burma)

Shwedagon Pagoda, dıştan çok görkemli görünse de içi çok sessiz ve huzur vericidir. Myanmar’ın ikinci büyük gölü olan Inle Gölü’nü ziyaret etmek için en ideal dönem Hpaung Daw U Festival’ininin olduğu Eylül ve Ekim aylarıdır. Bu dönemde ayakla kürek çekme yarışlarına denk gelinebilir. Ngapali Sahili ve U Bein Köprüsü de görmeniz gereken diğer önemli yerlerdendir. ​

Kamboçya

 Angkor’un büyüleyici tapınakları epeyce turist çekse de tropik sahiller ve doğal güzelliklerin var oluşu Kamboçya’nın size sunduğu gezme fırsatlarından sadece birkaçıdır. Angkor Wat "Şehir Tapınağı" anlamına gelmekte ve en büyüleyici Angkor tapınaklarının en büyüğüdür. 12.yüzyılın ilk yarısında Kral Suryavarman tarafından inşa edilmiştir. Özel bir tasarıma sahip bu tapınak her yıl pek çok turist çekmektedir.

Kamboçya

Sri Lanka

Yala Ulusal Parkı’na gittiğinizde leoparlar, fillerle, farklı kuş türleri ve maymunlarla vahşi hayata tanık olabilirsiniz. Sigiriya’daki unutulmaz kaleleri görebilir, Sri Lanka’nın en güzel doğal görüntülerini ve tarihi güzelliklerini gözlemleyebilirsiniz. Anuradhapura harabelerini gezebilir, Güney Sri Lanka’da balina ve yunusları görebilirsiniz.

Nepal

Nepal’deki Chitwan Ulusal Parkı, UNESCO’nun Dünya Mirası alanlarından biri olarak görülmeye değer bir alandır. Tropik ve subtropik ormanlardan oluşur ve 50’den fazla hayvan türünü içinde barındırır. Başkenti Katmandu olan Nepal’de, köyler arasında trekking yapıp yüksek Himalayalar’ı görebilirsiniz. Trekking’den hoşlananlar için Annapurna ve Everest bölgeleri de uygunken Nepal Nehri’nde rafting yapmak da seçenekler arasında.