Ayakkabıların Coğrafyası

İnsanlık tarihinin başından itibaren, doğal koşullar ve kültürel kodlara bağlı olarak gelişen ve farklılaşan giyim kuşamın vazgeçilmez öğesi ayakkabılar da ülkelere ve bölgelere göre çeşitli şekiller ve isimler kazanıyor. Yurtdışı gezilerinde yapılacak alışverişlerde de tercih edilebilecek tasarımlardan bazıları stilinize yeni bir soluk getirebilir.

Babuş

Fas ve çevresinin geleneksel pabuç türü babuşlarda canlı renkler kullanılırken genellikle sivri burunlu modeller ve deri malzeme tercih ediliyor. 

Bast

Ukrayna ve çevresinin folklorik kıyafetlerini kalın çoraplarla kullanılan sepet örgüyle örülmüş hasır ayakkabılar tamamlıyor. 

Bast

Lotus Ayakkabılar

Çin'de artık yaşatılmayan ayak bağlama geleneğine uygun olarak pamuk ya da ipekten üretilmiş ayakkabılar. Kalan örnekleri müzelerde, özel koleksiyonlarda ve yaşayan az sayıda geleneğe tabi olmuş kadında bulunmakta.

Lotus Ayakkabılar

Mukluk

Günümüz tasarımcılarının bolca esinlendiği bu çizmeler, kötü hava koşullarını bertaraf etmek üzere Kutup Bölgesi çevresinde yaşayan yerliler tarafından fok ya da geyik derisinden imal ediliyor.

Mukluk

Opanak

Balkanların kırsal kesiminde kullanılan, geleneksel deri ayakkabılar. Düz ya da kıvrık olabilen burun kısımları özellikle Sırbistan'da üretildikleri yöreye göre ayırt edici özellik kazanabiliyor. 

Paduka

Hindistan'da giyilen düz sandallar. Hindu inancına göre çeşitli Tanrıların ayak izlerini temsil edecek şekilde üretiliyorlar.

Paduka

Jikatabi

Parmakarası terliklerle ya da tek başına giyilebilen yumuşak Japon pabuçları. Bu geleneksel ayakkabı farklı taban ve malzemelerle günümüze de uyarlanmış durumda.

Clog

Hollanda'nın geleneksel ahşap pabuçları, bugün dünyaca ünlü markaların koleksiyonlarına ilham kaynağı olarak deri ve sentetik malzemelerden bambaşka formlarda karşımıza çıkıyor. 

Clog