Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu İle Avrupa Ve Asya Kesintisiz Birbirine Bağlandı

30 Ekim 2017’de açılışı yapılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ile Asya ve Avrupa arasındaki taşımacılık çağ atlıyor. “Demir İpek Yolu” olarak da nitelendirilen BTK Demiryolu ticarette sağladığı büyük kolaylık ile İpek Yolu'nu yeniden canlandıracak. Yeni demiryolu toplam 826 km olup 76 kilometresi Türkiye, 259 kilometresi Gürcistan ve 503 kilometresi Azerbaycan topraklarında bulunuyor. 2008’de yapımına başlanan proje ile Londra’dan Pekin’e demiryolu ile ulaşmak mümkün oldu.

 

BTK Demiryolu’nun açılması ile ilk tren Kazakistan’dan çıkıp Bakü’ye 90 km uzaklıktaki Alat Limanı’ndan geçerek Kars Garı’na ulaştı. Tren Azerbaycan’dan Kars’a 826 km’yi 40 saatte alıyor. Kars’tan Mersin’e ulaşmak için ise 258 km’lik ve bir 40 saatlik demiryolu hattı daha var. Kazakistan-Mersin arası hesap edildiğinde hattın uzunluğu 4.700 km’ye ulaşıyor. Bu proje, hem Türkiye’yi Türk Cumhuriyetleri ve Çin’e hem de Çin’i Avrupa’ya bağlayacak. Türkiye'yi önemli bir koridor haline getirecek bu proje, ülkedeki sanayici ve ihracatçılar için de önemli bir lojistik destek sağlanmış olacak. BTK Demiryolu Hattı ile yıllık yaklaşık 17 milyon tona varan miktarlarda taşımacılık yapılması planlanıyor. Tahıl yüklü tren Kars Garı’nda gümrük muhafaza ile Gıda-Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından incelenerek Mersin Limanı’na gönderilecek. 

İlk etapta demiryolu hattı aracılığı ile yıllık 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşınabilecek. Taşıma kapasitesinin 2034’te 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yüke çıkarılması planlanıyor. Tren yük ve yolcu taşımacılığında ticari hizmete başlamış bulunuyor. Böylece ürünler Çin’den Avrupa’ya 15 günde ulaşabilecek. BTK demiryolu hattı açılmadan önce Çin-Avrupa arasındaki demiryollarının tamamı Rusya üzerinden geçiyordu. Yeni hat ile birlikte mesafe yaklaşık 7.000 kilometre kısalacak.  

Yolcu taşımacılığı için henüz belirlenmiş Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu Hattı'na özel bir tarife yok. Bu biletler TCDD üzerinden henüz satışa sunulmadı. Bakü-Tiflis-Kars arası trenle seyahat etmek isterseniz aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir.
 

Bakü-Tiflis-Kars Tren Bileti Fiyatları

Tiflis-Bakü Arası Yolculuk:
Öncelikle Tiflis Garı’na gitmeniz veya Tiflis Demiryolları’nın sitesinden bilet almanız gerekiyor. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.
Tiflis’ten Bakü’ye giden uluslararası tren, her gün 19.30-09.15 saatleri arası hizmet veriyor. 37 numaralı bu tren Tiflis’ten 19.30’da kalkarak Bakü’ye 09.15’te varıyor. Ayrıca iki günde bir ve günlük hareket eden hızlı tren seferleri de mevcut. 4 kişilik kuşetli vagonda kişi başı fiyat 47,55 Lari'dir.

Bakü-Tiflis Arası Yolculuk: 
Bakü’den Tiflis’e seyahat etmeden önce Azerbaycan Demiryolları’nın sitesinden yolculuk saatinizi kontrol etmeyi ve biletinizi almayı unutmayın. Azerbaycan Demiryollarının sitesine buradan ulaşabilirsiniz. 

Bakü’den kalkıp Tiflis’e giden 38 numaralı tren 21.10’da kalkıyor ve Tiflis’e 10.25’te varıyor. Bu tren her gün hizmet veriyor.