Bodrum'dan Harran'a Uzanan Güzel Bir Proje

On sene önce doğu illerimizi kapsayan bir geziden sonra bu diyarlara hayran oldum, sonra birkaç kez daha gittim, birkaç kez daha da gitmek isterim. Halk türkülerini hep sevmişimdir, Urfa’da gittiğimiz sıra gecesinden sonra Urfa türkülerini daha bir sever oldum.
Sevmemin birkaç nedeni var elbette. Geçtiğimiz yaz BodrumDibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde gerçekleştirilen ve kent kaymakamı dâhil kalabalık bir ekiple sunumlar, anlatımlarla çok yararlı, aynı zamanda eğlenceli ve keyifli geçen, çiğ köfteli, mırralı bir etkinlik olan “Harran Geceleri” çok güzeldi.
Sonrasında birkaç dostumla sonbahar aylarında Harran gezisi yaptık ve Harran Kaymakamımız Sayın Ömer Faruk Çelik ile kentlerinin bir UNESCO Dünya Mirası adayı olduğu konusunda sohbetimizde kendisinin de bu konuya önem verdiğini memnuniyetle görmüş ve “UNESCO Dünya Mirası Gezginleri Derneği” olarak kendilerine destek verebileceğimizi belirtmiştim.

Hiç vakit kaybetmeden görevlendirdiği yetkililerle derneğimizin mail ve telefon trafiği ile temaslarımız aralıksız devam etti ve bugüne geldik.
Milattan öncesi dönemlere kadar uzanan bir tarihe sahip önemli beldemiz UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki 71 aday yerlerimizden biri, asıl listede olmayı ise en çok hak edenlerden. Yedek listeden asıl listeye geçmek uzun ve zahmetli bir süreç ama Sayın Çelik’in konuya verdiği önem ve kararlılığı, ilgisi sonucu bu yolda güzel bir adım atmak için biz, “UNESCO Dünya Mirası Gezginleri Derneği” bu hafta Harran’daydık.

Sayın Kaymakam başkanlığında, Harran Belediye Başkanı, İl ve İlçe Eğitim Müdürleri, Müdür yardımcıları, Urfa Müze Müdürü, İl ve İlçe Kültür Müdürleri, Arge - Harran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büro Biriminde Kaymakam beyin görevlendirdiği iki değerli öğretmenin de katılımları ile çok yararlı ve olumlu bir toplantı yaptık. Dernek olarak yapabileceklerimizi, Dünya Mirası olma yolundaki her adımda Harran’ın yanında ve destek olacağımızı anlattık.
Çok yararlı ve olumlu toplantı sonunda Harran’ın adaylık dosyasının hazırlık çalışmalarının hızlandırılması için bir başlangıç yapıldı, derneğimizin bu projede “paydaş” olması, eğiticilere "Dünya Mirası seminerleri” ve okullarda "UNESCO Dünya Mirası eğitimi” konularında destek olması için bir sözleşme imzalanması kararı alındı.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu ders yılında okutulacak olan “Urfa dersi”nde UNESCO Dünya Miraslarının da işlenebileceği, Harran Anadolu Lisesi’nin “UNESCO Kardeş Okul Ağı”na katılabileceği, Harran Üniversitesi’nde “UNESCO Kürsüsü” kurulması için rektörlükle görüşülebileceği konularında çalışmalara başlanması de sevindirici haberler.
Sonraki gün, ön hazırlık için Sayın Çelik'in görevlendirdiği ve koordinatör olarak belirlediği, pırıl pırıl iki genç öğretmen, Erkan Baytar ve İbrahim Halil Topallar ile çalıştık, izlenecek yol ve kendilerine yardımcı olacak tüm bilgileri aktardık. Katılımcı kurumların ve derneğimizin görev dağılım raporunu da belirleyerek çalışmalarımızı, Harran Kaymakamı Sayın Çelik’in istekli ve azimli tutumu, genç öğretmenlerin konuya olan ilgisi ve ciddi çalışmalarından son derece mutlu ve umutlu tamamlayarak dönüyoruz.

Şu anda aday listeden asıl listeye geçmek için “Adaylık Dosyası” hazırlayan “Gordion” için paydaşı olduğumuz Polatlı Belediyesi ile işbirliğimiz, ortak çalışmalarımız ve desteğimiz devam etmekte.
Bundan böyle de sık sık Harran yollarında olacağız. Eğiticinin eğitimi, Dünya Mirası seminerleri ve okullarda farkındalık eğitimleri ile kolları sıvıyoruz, her konuda yanlarında destek ve yardıma hazır olacağız.

UNESCO Dünya Mirası Aday Listesi’nde bulunan 71 aday alanlarımıza bilgi, eğitim, destek için de her zaman, her konuda yardıma hazırız.
Uçağımıza gitmeden önce, hepimizin heyecanla beklediği an geldi ve biz, şu anda ziyarete kapalı olan, özel izinle girip gezeceğimiz, tarihi 12.000 yıl öncesine uzananGöbeklitepe’ye doğru yola çıktık. Göbeklitepe’de buluşmak üzere.

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.