Çağımızın Yeni Bir Gerçeği: Bebek Üretimi

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler günümüzde birçok farklı yola başvuruyor. Bunlardan bazıları uzun tedaviler gerektirirken, bazıları yasadışı ve insan kaçakçılığı kapsamında değerlendirilebilecek kadar ağır suç teşkil etmekte... 

Nijerya, Hindistan gibi ülkelerde hamile kadınlarla dolu evlat edindiren çiftlikler, birbiri ardına doğum yapan taşıyıcı annelerle şüpheli klinikler "bebek ticareti"nin vardığı boyutu gösteriyor.

Bebek

Evlat edinme ve taşıyıcı annelik yasal bir zemine oturtulmaya çalışılırken işin ticarete dökülmemesi için getirilen ciddi kısıtlamalar, bu kısıtlamalar bir şekilde aşılsa bile daha masraflı olması çiftlerin yönünü doğuya çevirmesine sebep oluyor.

2011 yılında Nijerya'da basılan bir çiftlikte oda başına 4 hamile kadın düşüyordu ve toplam sayıları 32 olan, içlerinde 15-17 yaş araşığında çocukların da bulunduğu bu kadınlar art arda doğum yapmak zorunda bırakılıyorlardı. Tam olarak ne şekilde hamile kaldıkları bilinmiyor ancak bilinen doğurdukları bebeklerin 3000 dolara Avrupalı ailelere satıldığı ve bu kadınların çocuk başına 130 dolar kazandıkları....

Bebek

Hindistan'da ise çiftlere "taşıyıcı annelik" hizmeti sağlayan klinikler tepki toplamakta. Yakın zamanda haberlere konu olan ve sağlık turizmi alanında çalıştığını iddia eden bir doktorun yönetiminde, Hintli kadınlar Avrupa ve Amerika'dan gelen çiftlere taşıyıcı anne olarak kullandırılıyor.

Rahimlerine çocuk sahibi olmak isteyen çift tarafından döllendirilmiş yumurtalar yerleştirilen kadınlar hamilelikleri boyunca izole bir şekilde tutuluyor. Günü geldiğinde ise ardı ardına sezaryenlerle bebekler doğurtuluyor. Bir bebek 9500, ikiz bebekler 12000 dolar olarak fiyatlandırılmış.

Bebek

Gujarat'taki klinik en bilinen olsa da tek değil. Hindistan'a yönelen çiftler en ucuz yoldan onları çocuk sahibi yapmayı vaadeden birçok teklif arasından en ucuz olanını seçebiliyor. Çaresiz, yoksul kadınlardan faydalanılan bu vahşi sistemde birçok bebeğin de "imalat hatası" olarak görülerek yitip gittiği tahmin ediliyor.  

Kadınların rahimlerini kiralayıp adeta bebek üreten klinikler, hamile kadınlarla dolup taşan bebek çiftlikleri... Denetimsizlik, yasalardaki boşluklar; zor yaşam koşulları ve para hırsı ile birleştiğinde akıl almaz sonuçlar ortaya çıkabiliyor. 

Bebek