Google+

Arama formu

DANİMARKA LGBT'Lİ BİREYLER İÇİN İLK HUZUR EVİNİ AÇTI

Bu yazı Gezimanya üyesi EBRU ÖZER tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Danimarka, Kopenhag’tan, tam da onur haftası kutlamalarının ortasında güzel bir haber geldi. Danimarka LGBT’li bireyler için ilk resmi huzur evini açtı.
Kaynak:

DANİMARKA LGBT'Lİ BİREYLER İÇİN İLK HUZUR EVİNİ AÇTI

Kopenhag’ın yakınlarında bulunan Nørrebro bölgesinde açılan Slottet gay, lezbiyen, homoseksüel, biseksüel ve trans bireylerin korunup, bakılacağı yaşlılıklarını rahatça geçirebilecekleri ilk ev.

LGBT’li bireylerin toplum içerisinde sıkıntılar yaşadıklarını biliyoruz. Özellikle ilerleyen yaşlarda ya da bakım evine geldikleri zaman asıl problem başlıyor. Bir grup insan oldukça açık olabilirken pek çoğu saklanmayı, cinseL kimliklerini ve tercihlerini bastırmayı tercih ediyor.

DANİMARKA LGBT'Lİ BİREYLER İÇİN İLK HUZUR EVİNİ AÇTI-1
Fotoğraf: www.waygay.org

Haklarını koruyabilmek ve toplumdan dışlanmamak adına verdikleri mücadelelerden sonra bu bireyler hislerini çok kolay dışa vuramıyor ve yalnızlık evresi başlıyor. Hayatlarını saklamaktan çekinmedikleri, kendilerini rahatça ifade edebilecekleri bir yere ihtiyaç duymaları bu evin açılması için gerekli majör sebebi oluşturuyor.

Bakım evinin eski yerleşenleri arasında da LGBT’li bireyler bulunuyor, durumun resmiyet kazanması onlar için burayı gerçek bir ev haline getirmiş durumda. Artık tercihleri kendileri gibi olan arkadaşlar edinebilecekler ve ortak bir dil yakalayabilecekler.