Dijital Göçebe Vizesi Veren Ülkeler

Başlığı okuduğunda, “Vizenin dijitali mi olur?” diyenleriniz mutlaka olacaktır. Günümüz dünya koşulları dikkate alındığında evet, artık oluyor.

Gelin beraberce Dijital Göçebe Vizesi’nin ne olduğuna, nasıl alındığına, bu vizeyi kimlerin alabildiğine ve hangi ülkelerin verdiğine bir göz atalım. 

Pandemi Döneminde Yeni Çalışma Şekli: Uzaktan Çalışma

Seyahat etmek ve aynı esnada çalışmak terimleri aynı cümleye bu kadar mı yakışır? Dijital Göçebe Vizesi, zamansız ve mekansız çalışabilen kişiler için son derece önemli bir konu aslında. Tek gereken, sağlam bir internet ağına sahip olmak. Özellikle pandemi döneminde, hepimizin hayatında köklü değişiklikler oldu, yeni tarz yaşamlar, yeni iş şekilleri gibi pek çok konuda değişimler yaşandı. Bu süreçte ofise gitmeyip uzaktan erişimle çalışan kişi sayısında da kayda değer bir şekilde artış görüldü ve hatta freelance yani uzaktan çalışma durumu, bazı şirketler tarafından kalıcı iş yapma biçimine bile döndü. Freelance çalışırken bir bilgisayar ve internet erişimi, kişilerin ofise gitmeden işlerini yapmalarını sağladı. 

2

Dijital Göçebe Kime Denir

İlk olarak İngilizce adıyla ‘Digital Nomad’ yani ‘Dijital Göçebe’ teriminin, mesai saatlerinden bağımsız, herhangi bir yerden çalışabilen kişilere verilen tanım olduğunu belirtelim. Aslına bakarsanız geleceğin yeni çalışma modeli olacağı belirtilen bu sistemle, hem yeni ülkeler görüp hem de çalışmak mümkün. Dijital göçebe olarak çalışılabilen meslekler arasında, danışman, editör, bilgi işlem uzmanı, metin yazarı, dijital pazarlama sorumlusu, sosyal medya uzmanı, proje yazarı, çevirmen, dijital reklam uzmanı gibi meslekler yer alıyor. Bu çalışma sistemi ile çalışanlar, ofis yeri ve çalışma zamanı kısıtlaması olmadan çalışma şansına sahip oluyorlar. Dijital göçebe vizesi ise çalışanların fiziksel olarak nerede olduğunu kısıtlamadan farklı ülkelere seyahat etme şansını sağlayan, özellikle pandemide turizm açısından sıkıntı yaşayan ülkelerin sağladığı bir vize olma özelliğini taşıyor. Böylece dijital göçebe vizesi alarak hem hep görmeyi istediğiniz ülkelere seyahat etme, gezme ve hem de istediğiniz yerden çalışma olanağına sahip olabiliyorsunuz. 

3

Dijital Göçebe Olmanın Sağladığı Avantajlar

Hayatınızın Yönetimi İşte Değil Sizde: Dijital göçebe olarak, iş sizi değil artık siz işi yönetir hale gelirsiniz. Seyahat edeceğiniz ülkeleri ve işlerinizi aksatmadan çalışma zamanlarınızı belirleyerek kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. Mesai saatlerinin ve ofis basıklığının kölesi olmayıp kendi çalışacağınız ülkeyi seçerek freelance bir şekilde çalışmayı kendinize prensip edinebilirsiniz.

Gezmek İstediğiniz Ülkelere Seyahat Özgürlüğü: Dijital göçebe vizesi veren ülkeler arasında, mutlaka hep görmek istediğiniz bir ülke mevcuttur. Göçebe vizenizi aldıktan sonra kalacağınız şehirdeki gezme planınızı da internette araştırıp önceden rahatlıkla planlayabilirsiniz. İster Almanya olsun ister Dubai, her bir ülkede görülecek ve gezilecek muhteşem güzelliklere şahitlik edebilirsiniz. 

Yeni Arkadaşlıklar Kurma: Farklı ülkelerde farklı kültürlere sahip yeni arkadaşlar edinmek, dijital göçebe vizesi almanızın size sağlayacağı bir diğer avantajdır. Böylece hem ufkunuzu genişletip hem de yeni dostluklara yelken açabilirsiniz. Her bir yeni dostluk, kendinize katacağınız sonsuz ufuk ve derin bir kültür anlamına gelir.

Yaratıcılığınıza Yaratıcılık Katma: Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, daha az stresle çalışmak, yeni bölgelerde konaklamak, yaratıcılığınızı arttıracağı gibi sizi daha da mutlu ve enerjik yapmaya yetecektir. Hele bir de yazar, reklamcı ya da pazarlamacılık gibi yaratıcılık gerektiren mesleklerde çalışıyorsanız, dijital göçebelik ve dijital göçebe vizesi tam size göre.

Farklı İş Alanları Keşfetme: Çalışırken zaman zaman bazı kişilerin gözlerinin başka işlere kaydığı da olur. Mesela dijital pazarlamacılık ile uğraşan bir birey, reklamcılık sektörünü cazip bulup o sektörde iş varsa çalışmak isteyebilir. Farklı lokasyonlarda bulunup freelance çalışırken çeşitli insanlarla tanışmak mümkün. Tanıştığınız kişilerle sektörel dostluklar kurup yeni işlere yelken açabilirsiniz. Unutmayın, siz dijital göçebe olarak uzaktan ve istediğiniz ülkede çalışan sonsuz motivasyon sahibi özgür bir bireysiniz. 

4

Dijital Göçebe Vizesi Sağlayan Ülkelerden Bazıları

Gelin, şimdi de gittikçe yaygınlaşan dijital göçebe vizesi veren ülkelere bir göz atalım. Listede, Dubai’den Almanya’ya, Estonya’dan Portekiz’e pek çok ülke bulunmaktadır. Ayrıca Estonya’nın, dijital göçebe vizesini hayata geçiren ilk ülke olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Farklı şartlar sunan ülkelerden elbet bir tanesi, uzaktan çalışan ve Dijital Göçebe Vizesi'ni kafasına koymuş bir kişi için mutlaka uygundur. Bu ülkeler arasında Yunanistan, Ukrayna, Polonya, Norveç, Hırvatistan, İspanya, İzlanda, Meksika, Costa Rica, Kanarya Adaları, Antigua ve Barbuda, Mauritus, Barbados, Bermuda, Cayman Adaları, Gürcistan, Rusya, Kanada, Gürcistan, Çin, Malta gibi 50’ye yakın ülke yer alıyor. 

Dubai

Kişilerden gelir vergisi almayan Dubai’de minimum aylık gelirin 5,000 USD olması gerekiyor. Dijital Göçebe Vizesi için herhangi bir uyruk kısıtlaması bulunmuyor. Dubai Sanal Çalışma olarak adlandırılan program, bir seneyi kapsıyor. Başvuru maliyeti, işlem masrafları, tıbbi ve Emirates kimliği ile 611 USD civarındadır. https://www.visitdubai.com/en/business-in-dubai/travel-to-dubai/visas-and-entry/work-remotely-from-dubai

Estonya

Dijital göçebe listesinde en üst sıralarda ise Estonya’nın başkenti Tallinn yer alıyor. Yine Dubai gibi bu dijital göçebe vizesi, program olarak ülkede bir yıla kadar çalışma fırsatı sağlıyor. Bu vizeden faydalanmak için Estonya dışındaki bir ülkede sözleşmeli aktif bir çalışan olarak uzaktan çalışma şartı bulunuyor. Aylık olarak gelir sınırının 3,504 EUR olması talep ediliyor. Kısa süreli kalışlar için 80 EUR, uzun süre için 100 EUR başvuru maliyeti vardır.

Çek Cumhuriyeti (Çekya)

Tarihi güzelliklerin ülkesinde dijital göçebe vizesi alıp çalışmaya ne dersiniz? Turistik vizenin aksine daha uzun süreler kalmayı sağlayan dijital göçebe vizesi için yaklaşık 5,700 USD lık bir fon kanıtı, ülkede kalacağınız süreye ait noter onaylı banka kartları ile hesap özetleri, yaşadığınız ülkeden sabıka kaydı ve en az bir sene süreli konaklama ispatı gibi bilgiler istenmektedir.

Almanya

Güçlü mü güçlü bir ekonomiye sahip olan Almanya da, dijital göçebelik için oldukça uygun bir ülkedir. Freelance vizesi adı verilen ‘Aufenthaltserlaubnis für selbständige Tätigkeit’ ile üç aydan üç yıla kadar vize alabilmek mümkün. Ticaret yapanlar ve freelance danışmanlık yapanlar için iki ayrı tip vize bulunmaktadır. Adres kaydı, kira sözleşmesi, gelir bildirimi, 10,000 EUR gibi bir tasarruf birikimi ve uzaktan çalışma plan ispatı gibi talepler söz konusudur. 

Portekiz

Bu sefer de karşımızda dijital göçebelik konusunda popüler bir destinasyon bulunuyor. “Plaja yakın tertemiz bir havada çalışmak, muhteşem balık yemeklerini tatmak” diye cümleye başlarken sanki seyahat yazısı okur gibi hissetmeniz mümkün. Bu muhteşem lokasyon, dijital göçebe vizesi sağlayan dünyadaki en güvenli ilk 15 ülkeden birisidir. Bir sene kalmak için aylık gelir olarak 635 EUR ispatlamayı gerektiren Geçici Vize, bir seneden fazla kalmak için senelik 7,200 EUR kazancı ispatlamayı gerektiren Oturma İzni Vizesi için başvuru yapılabiliyor.

5

Hırvatistan

Adriyatik kıyılarının önemli turizm merkezlerinden biri olan Hırvatistan, bu kez de uzaktan çalışanları bünyesinde toplamak için faaliyetlerine başladı. Ocak 2021’den bu yana uygulanmaya başlayan Dijital Göçebe Vizesi’ne, uzaktan çalıştığınızı belgeleyen bir iş ya da müşteri sözleşmesi ile başvuruda bulunmak mümkün.

İspanya

Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan İspanya’nın da bu konuda bir adım atmaması düşünülemezdi. Farklı çalışma modellerini her zaman teşvik etmesiyle bilinen İspanya’nın bu vize için istediği şartlar arasında ise aylık belirli bir miktarın üzerinde yatırımlar yapmak ve bugüne dek belli bir birikim yapıldığının ispatı yönünde belgeler sunmak.

Norveç

Refah seviyesi en yüksek ülkelerin başında gelen Norveç de çağın bu dijital dönüşümüne ayak uyduran ülkelerinden elbette. Ülke, dijital sektörde faaliyet gösteren pek çok şirkete ve bu şirketlerin çalışanlarına ayrı bir vize programı uygulamaya başladı. Yıllık belirli bir alt limitin üzerinde gelir göstermeniz ve mesleğinizin gerektirdiği niteliklere sahip olduğunuzu kanıtlamanız halinde siz de bir Dijital Göçebe olarak Norveç’te yaşamaya başlayabilirsiniz.

İzlanda

Dijital dönüşümün uğramadan geçmediği ülkelerden biri de son yıllarda özellikle bilişim sektöründe gösterdiği faaliyetlerle öne çıkan İzlanda. Ülkenin bu sektöre verdiği önem, dijital çalışma alanlarını da oldukça geliştirmiş durumda. İzlanda’nın sunduğu Diital Göçebe Vizesi’nden yararlanabilmek için kendi işinize sahip olmanız gerekmiyor, bir şirkete bağlı uzaktan çalışan da olabilirsiniz. Aylık belirli bir gelirin üzerinde aldığınızı belgelemeniz yeterli.