Dünyanın En Az Ziyaret Edilen 10 Ülkesi

Her yıl gazetelerde, dergilerde, televizyonlarda "en çok ziyaret edilen ülke" ya da "en fazla turist çeken kent" konulu bir haber mutlaka çıkar. Adını sıkça duyduğumuz, fotoğraflarını her yerde gördüğümüz bu ülke ve şehirler hiç de şaşırtmaz bizi. Peki ya "en az ziyaret edilenler" hangileri hiç merak ettiniz mi? İşte dünyanın en az ziyaret edilen ülkeleri...

Afganistan

Uzun yıllar işgaller, darbeler, iç savaş ve terörle boğuşan Afganistan’ın, dünyanın en az ziyaret edilen ülkelerinden biri olmasına şaşmamalı. 2012 yılında 17,500 yabancının giriş yaptığı Afganistan’da Taliban tarafından ajanlıkla suçlanmanız işten bile değil. Çatışmalar tarihî zenginlikten geriye pek bir şey bırakmamış olsa da belki Afganistan’ı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.  

Komorlar

Hint Okyanusu'nda bir ada ülkesi olan Komorlar ise yıllık yaklaşık 15.000 kişi ağırlıyor. Sıtma bulaştıran sivrisinekler, turistlerin en büyük korkusu. Komorlar doğal güzellikleriyle öne çıkan bir ülke olmasına karşın ülkede alkol tüketilmesi ve bikini giyilmesi yasak olduğundan Batılıların pek rağbet etmediği bir yer. Komorların bir diğer ilginç özelliği de ülkede herhangi bir toplu taşıma sisteminin bulunmaması.  

Komorlar

São Tomé ve Principe

Afrika’nın batısında Atlas Okyanusu içinde yer alan ve iki adadan oluşan küçük bir ülke. Ortalama 8.000 turistin geldiği ülkeye çok az sayıda ülkeden uçuş var. Dilerseniz anakaradan 40 saatlik bir tekne yolculuğunu da göze alabilirsiniz.

Türkmenistan

Dünyanın en sıkı vize politikalarından birini uygulayan Türkmenistan, yılda hepi topu 7.000 turist ağırlıyor. Doğalgaz rezervleriyle yüklü bir gelir eden ülkede altın kubbeli saraylar, gösterişli camiler ve dev bahçeler birbiri ardına inşa ediliyor. Ülke topraklarının büyük bölümü ise Karakum Çölü ile kaplı. Vize almayı başarabilirseniz Türkmenistan’ı görmelisiniz.

Türkmenistan

Ekvator Ginesi

Ekvator Ginesi, yemyeşil bir doğanın tam ortasında yer alan bir Afrika ülkesi. Kara Kıta’nın İspanyolca konuşan bu tek ülkesini yılda 6.000 kişi ziyaret ediyor. ABD vatandaşları dışında, turistlerin vize alabilmek için çok meşakkatli bir vize sürecini atlatması gerekiyor. Ülkede fotoğraf çekmek ise başınızı derde sokmak için yeterli bir neden.

Marshall Adaları

Marshall Adaları, anakaraya olan uzaklığı nedeniyle en ulaşılmaz ülkelerden biri. Buna karşın yıllık 5.000 yabancının ayak bastığı ülkeye siz de gelmek ve burada konaklamak istiyorsanız ufak bir serveti gözden çıkarmalısınız. Marshall Adaları’nın ziyaretçileri genellikle Büyük Okyanus’un eşsiz mercan resiflerinde dalış yapmak üzere ülkeye geliyorlar.  

Marshall Adaları

Kiribati

Çoğu kişinin adını dahi duymadığı Kiribati, yıllık 4.700 ziyaretçiyle sıralamada dördüncülüğe yerleşiyor. Büyük Okyanus’ta 33 mercan adasından oluşan bu küçük ülkede deniz, kum ve güneşe doyacaksınız. Tabii önce birkaç aktarmalı ve oldukça tuzlu bir uçak bileti ayarlamanız gerekiyor…  

Tuvalu

Tuvalu’nun yıllık 1.200 turist almasında ülkenin Büyük Okyanus’un ortasında, anakaraya çok uzak bir konumda olmasının etkisi büyük olmalı. Dünyada deniz suyu düzeyi bu hızda yükselmeye devam ederse Tuvalu sular altında kalan ilk ülke olacak. Bu nedenle Tuvalu yönetimi halkını nakledecek bir toprak parçası satın alma arayışında. Eğer ziyaret etmeyi düşünüyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız!

Somali

Yıllardır haber bültenlerinde terör ve korsan saldırılarıyla adını duyduğumuz Somali, turistler için en güvensiz yerlerden biri olarak biliniyor. Ülkeye gelen turist sayısı yıllık 500 dolaylarında. Türk Hava Yolları, Somali’ye uçan az sayıda şirketten biri. Somali’ye giderseniz Bakaara Pazarı’na uğrayıp kendi adınıza çıkarılmış bir Somali pasaportu bile satın alabilirsiniz. Tabii bu pasaport nerede işinize yarar bilinmez!  

Somali

Nauru

En az ziyaret edilen ülkeler sıralamasının en başında ise 200 turistle Nauru yer alıyor. Tek bir adadan oluşan 12 bin nüfuslu bu ülkenin tenha havalimanına yalnızca bir havayolu şirketi uçuyor. Nauru çoğu ülkeye vize uyguluyor ama 3 ülke dışında hiçbir yurtdışı temsilciliği yok. Siz de eğer bu temsilciliklerden birini bulmayı başarır; el yakan uçak biletlerinden alır ve ülkedeki 2 otelden birinde yerinizi ayırtırsanız Nauru’yu ziyaret edebilirsiniz.  

Rüçhan Özcüler

Yazar Hakkında

Rüçhan Özcüler

Seyahat etmeyi çok seviyorum ve gördüğüm yerleri anlatmaktan büyük zevk alıyorum. Ne yazık ki herhangi bir şehre nasıl gideceğinizi, orada neler yapacağınızı öneren çok fazla Türkçe kaynak yok.