Dünyanın Görünümüyle Büyüleyen En Güzel Sarayları

Bir zamanlar kudretli krallara ve kraliçelere, sultanlara ve hanlara ev sahipliği yapmış görkemli saraylar, şimdilerde ülkelerin en önemli turist atraksiyonları halindeler. İçerisinde tarihin ve mimarinin eşsiz havasını soluyabileceğiniz, zamanı durdurup harika tecrübeler yaşayabileceğiniz saraylar bu listede. O zaman hazırsanız şimdi keşif zamanı!

1 – Pena Sarayı

Yer: Portekiz 1842 senesinde Kral İkinci Ferdinand tarafından inşa ettirilen, Romantik tarzdaki en eski Avrupa kalesi olma özelliğini taşıyan ve Portekiz’de yer alan Pena Sarayı, 1755’teki Büyük Lizbon Depremi’nde büyük hasar görmüş olan bir manastırın kalıntıları üzerine inşa edilmiş. Bugün orijinal renkleri olan sarı ve kırmızı renkler ile restore edilmiş olan saray, Portekiz’in en çok ziyaret edilen anıtlarından biri. 

1

2 – Mysore Sarayı

Yer: Hindistan Hindistan’da yer alan ve genellikle “Saraylar Şehri” olarak bilinen Mysore, içerisinde barındırdığı birçok sarayla ünlü ve bu sarayların en ünlüsü de Mysore Sarayı. Bir düğün sırasında çıkan yangından dolayı hasar gören eski bir sarayın üzerine 1897 senesinde inşa edilen sarayın inşası 1912’de sona ermiş. 

3 – Schönbrunn Sarayı

Yer: Avusturya Büyüklük bakımından Versay Sarayı ile karşılaştırılabilecek 1441 odalı Schönbrunn Sarayı, Viyana’daki en önemli turist atraksiyonlarından biri. 1696 ila 1712 yılları arasında İmparator Birinci Leopold tarafından yaptırılan sarayın bahçesinde de Privy Garden, bir labirent ve Gloriette gibi dikkat çekici öğeler yer alıyor. 

2

4 – Yaz Sarayı

Yer: Çin Pekin’in merkezinden 15 kilometre uzaklıkta yer alan Yaz Sarayı (Summer Palace), Kunming Gölü ve Longevity Tepesi üzerinde yer alıyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi Çin imparatorları tarafından yazlık bir hane olarak kullanılmış olan saray “Yasak Şehir”den kaçış özelliği taşıyor. 

5 – Topkapı Sarayı

Yer: Türkiye Fatih Sultan Mehmet 1453 senesinde İstanbul’u fethettiğinde ilk olarak yeni bir sarayın inşasını emretmiş. Sonradan Topkapı ismini alacak olan saray bu şekilde oluşmuş. Sonraki dört yüzyıl boyunca da Osmanlı sultanlarının hanesi görevi gören Topkapı bu görevi 1465 ila 1853 yılları arasında başarıyla devam ettirmiş. 

3

6 – Chambord Şatosu

Yer: FransaVersay’dan sonra Fransa’da en çok ziyaret edilen şato olma özelliği taşıyan Chambord Şatosu, Fransız Rönesansı’nın en önemli eserlerinden bir tanesi. Şatonun inşası 1519 yılında Kral Birinci François tarafından başlatılmış. Kral bu bölgedeki ormanlarda avcılık yapabilmek için burayı seçmiş. Şatonun soğuk ve devasa odaları François için burayı uzun süreli bir konak haline getirmekten oldukça uzakmış ve bu yüzden kral burada toplam 40 günden az bulunmuş.

7 – Versay Sarayı

Yer: Fransa On Üçüncü Louis tarafından 1624’de inşa ettirilen Versay Sarayı aslen bir avcı köşküymüş. Halefi On Dördüncü Louis tarafından dünyanın en büyük saraylarından birine dönüştürülen Versay, 1682 senesinden itibaren Fransa’nın dikta yönetiminin merkezi olmuş. Ekim 1789’a kadar Fransız Kralları’nın hanesi olan Versay, bu tarihte Fransız Devrimi ile kraliyet ailesinin Paris’e dönmeye zorlanmasıyla birlikte boş kalmış. 

4

8 – El Hamra Sarayı

Yer: İspanya Yarı kale, yarı saray ve kısmen de bahçe olma özelliği taşıyan El Hamra, güney İspanya’daki Granada şehrine tepeden bakan bir platonun üzerine inşa edilmiş. 14. yüzyıl ortalarında Gırnata Sultanlığı sultanları tarafından inşa ettirilen ve Müslüman zanaatkarların vasiyetnamesi olma özelliği taşıyan saray şimdilerde İspanya’nın en çok turist çeken yerlerinden biri.

9 – Potala Sarayı

Yer: Tibet Marpo Ri tepesinde yer alan, Lhasa Vadisi’nden 130 metre yüksekteki Potala Sarayı, başlangıç noktasından 170 metre daha yükseğe uzanıyor ve Tibet’te bulunan en büyük anıt yapı olma özelliği taşıyor. 7. yüzyılda zaten burada bir saray inşa edilmiş olsa da şu anki sarayın inşası 1645 senesinde beşinci Dalay Lama döneminde başlamış ve 1648 senesinde tamamlanmış. 

5

10 – Yasak Şehir

Yer: Çin Pekin’in merkezinde yer alan Yasak Şehir, 72 hektarlık alanı ile dünyanın en büyük saray kompleksi olma özelliğine sahip. 1406 ila 1420 arasında inşa edilmiş olan kompleks, 980 adet ayakta kalmış yapı ve 8707 adet odanın 6 metrelik bir hendek ve 10 metrelik bir duvar ile çevrelenmesi ile oluşmuş. Tiananmen Kapısı ile Kutsal Kudret Kapısı arasında 960 metre bulunan sarayda 24 adet imparator yaşamış.