Dünyanın Kahve Kokan Şehirlerinde Yaşam

Dünyanın en iyi kafelerinin bulunduğu şehirlerin birçoğunda, sadece kahve alabileceğiniz kafelerden ziyade hem yerel halkın hem de turistlerin ilgisini çeken kültürel alanlar bulunuyor. Her şehir kahve kültürünü farklı bir şekilde tanımlar. Ancak yazıda anlatacağım altı şehir, kahve içmenin yanı sıra gezmek için de seyahat güzergâhına eklenebilecek yerlerdir. Dünya genelinde yapılan anket ve araştırmalar sonucu en iyi kahveler listesinde başı çeken bu şehirler birbirinden ilginç kafeleri ile ön plandalar. Ancak bu kafelerin halk üzerinde oluşturduğu kültürel karakter de son derece değerli. Kahve içmeyi ve kaliteli kafeleri vazgeçilmezleri arasında sayan kişiler için her biri cennetten bir köşe olan bu şehirleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Taipei - Tayvan

Taipei şehrinin sakinleri birçok şehre nazaran çok daha fazla dost canlısı ve kibar olarak bilinirler. Şehrin konumlandığı ada eskiden bir Japon kolonisi olduğu için halkta baskın bir şekilde Japon kültüründen izlere rastlanmaktadır. Dükkân çalışanlarının her müşteriye içtenlikle gülümsemeleri ve biri kapıdan geçerken çalışanların senkronize bir şekilde eğilmesi bu izlerden bazılarıdır. Bu ve bunun gibi kültürel davranışların ve özelliklerin en sık rastlandığı yerler ise şehrin muazzam kafeleridir. Kuzey Taipei'nin batı tarzında düzenlenmiş Tianmu mahallesinde yer alan Topo Cafe, bu kafelerin arasında en ilgi görenlerinden bir tanesidir. Minyatür heykel çalışmalarının bulunduğu bahçesinin ortasında Japon balıklarının olduğu bir akarsu havuzu bulunuyor.

Washington’da yaşayan bir Amerikalı, Allister Chang, bir blog açarak dünya genelinde en sevdiği kahveleri takipçileri ile paylaşmaya başladı. Bu araştırması sırasında bir yıl kadar Tayvan’da yaşayan Chang, genel olarak Tayvan’daki kafe ve hizmet kültürünün ne kadar gelişmiş olduğunu bu süre zarfında herkese gösterdi. Özellikle güney Taipei'nin Da'an bölgesinde bulunan işletmeleri sevdiğini belirten Amerikalı, bu bölgedeki kafelerin tarz olarak biraz daha cesur bir yapıya sahip olduğunu belirtiyor. Örnek olarak ise bölgede bulunan Homey's Cafe ve Barbie Cafe’yi örnek veriyor. Giriş yolunu bulmak için işaretlenmemiş iki büyük merdiven basamağını fark etmeniz gereken Homey’s Cafe ve tamamen pembe renge bürünmüş Barbie Cafe bu cesur yakıştırmasını sonuna kadar hak ediyor.

Eğlence yönünden hiçbir sıkıntının çekilmediği Tayvan’ın özellikle Da'an semtinde çok sayıda alışveriş merkezi, restoran ve sokak satıcılarının bütçeye uygun aperatifleri bulunuyor. Aynı zamanda bu yöre yöresel eşyaların bulunabileceği Tonghua ve Shida gece pazarları ile ünlü.

Özellikle Da'an bölgesindeki Ulusal Tayvan Üniversitesi yakınlarında çok güçlü bir kafe kültürü bulunuyor. Özellikle devlet desteği ile açılan bu kafelerin gelişiminde genç girişimciler büyük rol oynamış durumda. Kafelerin bulunduğu bölgenin popüler noktalarından biri olan The Puzzle Cafe, cappuccinosu ile ünlü. Bunun yanı sıra sunumlarında ziyaretçilerine sunduğu karmaşık bulmacalar da özellikle gençler tarafından oldukça ilgi görüyor. Dünyanın en iyi kahveleri listesine girmeyi başaran Taipei’de mutlaka yöresel kahveleri tatmalısınız.

Melbourne - Avustralya

Avustralya'nın en büyük ikinci şehri olan Melbourne, Sydney ve Perth gibi büyük şehirlerin arasından kültürel karakteri ile sıyrılmış bir bölgedir. Şehir sakinlerinin dostça tavırları ve şehrin verdiği huzur dünya çapında üne sahiptir. Diğer birçok büyük şehrin karmaşası ve yüksek enerjisine sahip olmamasına karşın ziyaretçilerine ve yerel halkına çok çeşitli etkinlikler sunar. Yapılan araştırmalar sonucu refah ve huzur seviyesinin en yüksek olduğu şehirler arasında başı çeken Melbourne, imkânı olan herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında.

Melbourne, kasabalara ayrılmış ve yönetim şeklini buna göre oluşturmuş bir şehirdir. Carlton kasabasındaki Seven Seeds Coffee şirketi, şehrin en iyi kahve üreticilerinden bir tanesidir. Şirket sahibi, şehrin ulusal kanalına verdiği bir röportajda “Nerede yaşarsanız yaşayın, kahve bulmak kolaydır. Önemli olan iyi bir kahve bulmaktır” sözü markanın doğal bir sloganı haline gelmiştir. Günümüze dek kendini geliştirmeye devam eden marka, dünyanın en iyileri listesine girmeyi ve Melbourne sakinlerine doyumsuz bir kahve keyfi yaşatmayı başarmıştır. Şehrin bir diğer kasabası olan Fitzroy’da Güney Amerika temalı bir kafe olan Sonido, bölgede üretilen birçok kahve çekirdeğini bünyesinde barındırmakta ve ilginç öğütme işlemlerinden geçirerek inanılmaz bir tat yakalamayı başarmıştır. Bölge sakinleri ve turistik ziyaretçilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Dünyanın en huzurlu ve en iyi kahve üreten şehirlerinden biri olan Melbourne’da ziyaret edilmesi gereken bir diğer nokta Collingwood kasabasıdır. Şehrin en eski mahallelerinden biridir ve 19. yüzyıldan kalma pek çok bina hala apartman olarak kullanılmaktadır. Bölgede yer alan Yeraltı Tiyatrosu dâhil olmak üzere görülmeye değer ve muazzam sanatsal değere sahip birçok yapı bulunmaktadır.

Havana - Küba

Küba'nın başkenti olan Havana, özel işletmelerin yaygınlaşması ve uluslararası turizmin patlamasıyla sismik bir ekonomik katmanın ortasında kaldı. Bunu yanı sıra dost canlısı olan yerli halk, ulusal kimliğinden gurur duyuyor ve kültürlerini şehre gelen turistlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorlar.

Yerel kültürün birçok özelliğine sahip olan Cafe Cubana başta olmak üzere şehirdeki tüm kafelerin imal ettiği, tadına bakan herkesi büyüleyen bir tür espresso şehrin simgesi haline gelmiş durumda. Neredeyse her yemeğe eşlik eden bu yerel kahve, bölgedeki bütün kafelerin bir numaralı içeceği. Havana'da gerçekten iyi bir kafe bulmak son derece kolay. Havana ve Kaliforniya arasında tur düzenleyen Altruvistas şirketinin tur operatörü ve kurucusu Malia Evrette, "Çoğu restoran ve tüm Paladare’ler (özel bir tür lokanta) bir insana nasıl hizmet edilmesi gerektiğini biliyor ve herkesin damak zevkini karşılayabiliyor" diyerek bu durumu özetlemiştir. Bölgedeki mütevazi otellerin tamamı bu kafelerin yakın bölgelerinde hizmet veriyor ve her otel ziyaretçilerine kafeler hakkında önerilerde bulunuyor.

Kahve tiryakilerinin birbirinden güzel çok çeşitli kahveleri tadabileceği Havana’da aynı zamanda mutlaka görülmesi gereken tarihi yerler de bulunmakta. La Habana Vieja (Eski Havana) adı verilen bölgede ülkenin en tarihi binalarından bazılarına rastlamak mümkün. Eğlence ile özdeşleşmiş olan Havana, bar ve kulüp açısından da oldukça zengin. Özellikle Calle Obispo bölgesinin ana caddesi boyunca birçok bar ve kulüplerinde müzik sabahın ilk saatlerine kadar devam ediyor ve bazen mekânlardaki danslar sokaklara bile taşıyor.

Viyana - Avusturya

Avrupa'nın en küçük başkentlerinden biri olan Viyana, Avusturya’nın incisi konumundadır. Hem metropol olmanın hem de küçük bir şehrin avantajlarına sahip olan Viyana, Avrupa’da en çok ilgi gören merkezlerin başlarında geliyor. Küçük şehirlerin uygun fiyatlı ve bakımlı konutlarına ve büyük bir metropolün kültürel aktivitelerine sahip olan bu bölge, oldukça yüksek bir enerjiye sahiptir. Üstelik burada yaşayan insanlar ziyaretçilere karşı son derece samimi ve yardımsever bir tutum sergiliyor. Halk genellikle yabancıların kültürel alışkanlıklar benimsemesine bu doğrultuda yardımcı oluyor. Kentin kafeleri ise bu tür sohbetler için ideal noktaları oluşturuyor. Avrupa’da benimsenen genel bir kanıya göre Viyana; müzisyenlerin, konferans katılımcılarının ve siyasi toplantıların yapılabileceği en uygun ve güvenilir merkez.

Bölgede bulunan büyük ve eski kafeteryalar (Cafe Central , Landtmann , Griensteindl ve Demel gibi) turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktalar. Buna karşın yerli halk, Cafe Frauenhuber , Braunerhof veya Sperlhof gibi daha az bilinen yerleri tercih etmekte. Düzenli müşterilerinin olması zamanla bu mekanların daha samimi ve huzurlu bir ortama dönüştüğü söylenebilir.

Kahve dükkanlarına, kafelere, butiklere, restoranlara ve barlara yürüme mesafesinde olmak isteyenler için en yaşanılası yerler 5., 6., 7. veya 8. bölgeler. Bu bölgeler genellikle öğrenciler, yeni mezunlar ve yeni evli çiftler tarafından tercih edilmekte. Bu yüzden de canlılığını hala koruyan yerler aynı zamanda. Daha sessiz bölgelerde yaşamayı tercih edenler de şehrin canlı olan bu bölgesine toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabilmekte.

Seattle - Amerika Birleşik

Dünyanın en büyük kafe zincirine sahip olan Starbucks’ın temellerinin atıldığı Seattle da bu listeye mutlaka eklenmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Ancak Seattle, Starbucks vasıtası ile küresel olarak biliniyor olsa da, bölge sakinleri daha çok duvarlarında yerel ve kültürel sanat eserlerinin bulunduğu bağımsız ve yerel kafeleri tercih ediyor.

Diğer bölgelere nazaran çok daha samimi bir karaktere sahip olan Seattle sakinleri, bölgeye taşınan ya da ziyarete gelen yabancılara her açıdan yardımcı oluyorlar. Özellikle eğitim seviyesi yüksek kesimin yaşadığı bölge, çevre eyaletlerden de takdir topluyor. Birleştirici özelliği olan Seattle’da elde edilen bir başarının genellikle çevre eyaletlerde de coşkuyla kutlanıyor olması bu durumu net bir şekilde açıklıyor.

Seattle'da yaşayan insanların sosyal hayatının büyük bir kısmı şehrin kafeleri etrafında dönüyor. Bölge halkının "Seattle'daki topluluk duygusu, kahvenin demlendiği yerdedir" mottosu, kafelerin ne denli önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor. Özellikle birbirinden farklı şekillerde üretilen birçok kültürel kahve türüne sahip oluşu bu naif şehri dünyanın en iyi kahve şehirlerinden biri haline getiriyor.

Mahalle sakinlerinin müdavimi olduğu kendi mahalle kafeleri olsa da Seattle’a gittiğinizde herhangi bir kafeye uğrayarak eşsiz kahve türleriyle karşılaşmanız mümkün. 

Roma - İtalya

"Latte", "Cappuccino" ve "Espresso" gibi kelimelerin tamamının İtalyan kökenli olduğunu düşündüğümüzde, İtalya’nın bu listede olmaması imkânsız hale geliyor. Bu denli globalleşmiş kahve türlerinin tarihini oluşturan ülkenin, sermaye açısından kafe kültürüyle dolup taşması çok da şaşırtıcı değil. Özellikle Roma bu konuda başı çeken İtalyan şehridir. Sabahları şehrin karmaşası içerisinde gitmek istediği yere yetişmek için acele eden birçok insanın elinde kahve görmeniz mümkün. Bölge halkı kafelerin insanları kaynaştıran, stres atmalarını sağlayan noktalar olarak görüyor. Leziz kahvelerinin yanı sıra sıcak bir muhabbet için de tercih edilen bu ortamlar, önemli bir kültürel yapıya da sahip.

Dünyaya yayılan en bilindik kahve türlerinin yanı sıra bölgenin tarihini yansıtan kültürel kahve çeşitleri de son derece ilgi görüyor. Şehir merkezindeki restoran tarzına sahip kafelerin yanı sıra mahalle aralarındaki samimi ve kültürel kafeler bölge halkı tarafından daha çok tercih ediliyor. Kahvesi ile birlikte inanılmaz bir tarihe sahip olan Roma, görülmesi gereken sayısız tarihi yapıya sahip. Ancak bunların arasında mutlaka görmeniz gerekenler: Kolezyum, Pantheon, Trevi Çeşmesi, Piazza di Spagna, Aziz Petrus Bazilikası, Sistina Şapeli, Navona Meydanı ve Vatikan Müzeleri.