En Ünlü Hayvanat Bahçeleri

1- Basel Hayvanat Bahçesi,İsviçre

Avrupa'daki en iyi düzenlenmiş barınaklara sahip olan Basel Hayvanat Bahçesi, Basel’de yaşayanlar tarafından ‘Zolli’ olarak biliniyor. 600′den fazla türde 6000 hayvanın misafir edildiği hayvanat bahçesi, Rhine Şelalesi’nden sonra İsviçre’nin en çok ziyaret edilen yeridir. Cüce su aygırları, bok böcekleri ve Somali vahşi eşekleri gibi farklı türlerde hayvanların yaşadığı Basel Hayvanat Bahçesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 

basel

 

2- Beauval Hayvanat Bahçesi,Fransa

Beauval Hayvanat Bahçesi ilk açıldığı 1980 yılında 2000 kuş barındıran bir kuşhaneyken zürafa ve maymun gibi egzotik hayvanların gelmesiyle birlikte 25 yıl sonra hayvanat bahçesi olarak hizmet vermeye başladı. Beauval şu an aralarında bir çift beyaz kaplan ve bir çift denizayısının da bulunduğu 4000 den fazla hayvana ev sahipliği yapıyor. 

3- Berlin Hayvanat Bahçesi,Almanya

1844 yılında 86 hektarlık bir alana kurulan Berlin Hayvanat Bahçesi, Dünyada, 1440 türden 13900 adet hayvanla en çok hayvan bulunduran yer olma özelliğini taşır. Hayvanat bahçesi, ender hayvanları bulundurması ve başarılı üreme oranlarıyla ünlüdür. Dünyaca bilinen Knut, kutup ayısı veya Bao Bao, büyük panda gibi hayvanlar Almanya'daki en eski ulusal hayvanat bahçesi olan Berlin Hayvanat Bahçesi'nin simgesi haline gelmiştir. 

Berlin

4- Bronx Hayvanat Bahçesi,New York, A.B.D.

Amerika’daki en büyük şehir hayvanat bahçesidir. 265 hektarlık park ve doğal yaşam alanları ile Bronx Hayvanat Bahçesi, çoğu tehlike altında olan 4000 hayvana ev sahipliği yapıyor. Burada yer alan hayvanları hayvanat bahçesinin meşhur Vahşi Asya tramvayı ile görebilmek mümkün. Parkta bulunan Kongo Maymun Ormanı dünyada insan eliyle yapılmış en büyük yağmur ormanı olma özelliğini taşıyor. 

5- San Diego Hayvanat Bahçesi, Kaliforniya

A.B.D. Çin’den sonra en fazla panda bu hayvanat bahçesinde bulunuyor. 4000 hayvanı ve 800'den fazla türüyle dünyada bulunan en büyük ve en gelişmiş hayvanat bahçelerinden biri olan, kâr amacı gütmeyen San Diego Hayvanat Bahçesi, ziyaretçilerine parkın %75'ini gezdiren rehber otobüs turu sunmaktadır. Burada bulunan hayvanların gösterimi öyle etkileyici ki kendinizi Kaliforniya’da değil de Serengeti’de sanabilirsiniz. 

San Diego

6- Schönbrunner Hayvanat Bahçesi, Avusturya

İlk olarak 1752′de imparatorluk için canlı hayvan koleksiyonu olarak kurulan bu hayvanat bahçesi dünyanın en eski hayvanat bahçesi olarak bilinir. Parktaki aktiviteler arasında ziyaretçilerin sevimli fok ve penguenlere Eskimo öpücüğü verebileceğiniz bir Kutup Alanı bulunuyor. Ayrıca fillerin, denizaslanlarının ve akbabaların beslenme ve bakım zamanlarında da özel turlar düzenleniyor. 

7- Chester Hayvanat Bahçesi, İngiltere

Koati, guanaco ve tuataranın ortak yönlerinin ne olduğu sorusuna, hepsinin de 110 hektarlık genişliğe sahip Chester Hayvanat Bahçesi’nin misafirleri olduğunu söylerseniz genel kültürünüz oldukça iyi demektir. 1934 yılında ilk ziyaretçilerine kapılarını açan George Mottershead tarafından kurulmuştur. Şu anda çeşitli hayır kurumları tarafından işletilen bu hayvanat bahçesi, İngiltere’nin en ünlü hayvanat bahçesi olma özelliğini taşımaktadır. 

8- Prag Hayvanat Bahçesi, Çek Cumhuriyeti

111 hektar üzerine kurulu olan Prag Hayvanat Bahçesi, 630 türden 4600 hayvan barındırmanın yanında, dünyanın en fazla üreyen hayvanat bahçesi olarak bilinirdi. Öyle ki 2012’de Komodo Ejderi, dünyanın en küçük geyiği olan Pudu, Rothschild Zürafası ve birçok leopar ile kaplumbağa burada doğmuştur. 

Prag

9- Güney Afrika Ulusal Hayvanat Bahçesi

Vahşi ortamı ile ünlü olan Güney Afrika, Ulusal Hayvanat Bahçesi ile vahşiliğini daha da pekiştiriyor. İçinde barındırdığı 2568 türün %99’unun burada doğduğu bu hayvanat bahçesi 198 hektar alan üzerine kuruludur. Aslan kükremelerinin içinde uyumayı, vahşi yaşamı seven maceracı kişiler için de bu hayvanat bahçesinde kamp gezileri düzenlenmektedir. 

10- Hayvanlar Krallığı Hayvanat Bahçesi, Orlando, A.B.D.

Dünyanın en büyük hayvanat bahçesi unvanını elinde bulunduran Disney Animal Kingdom, 500 hektarlık bir alan üzerine kuruludur. Beyaz gergedanlar, antiloplar, tüysüz köstebekler ve birçok farklı hayvanı görebilmek bu hayvanat bahçesinde mümkündür. Ayrıca 325 hayvan figürünün kazınmış olduğu 14 katlı Yaşam Ağacı da bu hayvanat bahçesinde ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu 325 hayvan figürünün arasında gizlenmiş olarak bulunan Mickey figürünü de görebilirsiniz. 

Hayvanlar Krallığı