Google+

Arama formu

Hem tatil hem eğitim: Malta’da İngilizce öğrenmek

Bu yazı Gezimanya üyesi Cansu Bingöl tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

İki ders arasında Malta’nın muhteşem denizinin tadını çıkarmayı kim istemez ki! Malta dil okulları, İngilizce eğitiminin parlayan ülkesi Malta’da başarılarını sürdürmeye devam ediyor. Dünyanın dört bir köşesinden gelen ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra yabancı dil anlamında eksiklik hisseden profesyonellerin de tercih ettiği ülkeler arasında bulunan Malta’yı ne kadar övsek az!

Her şeyden önce Malta’nın ne kadar cazip bir ülke olduğunu anımsamakta fayda var. Fiyatlarıyla diğer Avrupa ülkeleri gibi cep yakmayan ada ülkesi Malta, güneşin ve denizin el ele verdiği en güzel coğrafyalardan biri. Schengen ile ana vatanında İngilizce öğrenebilecek tek ülke unvanını elinde tutması da cabası. 

Muhteşem iklimi, ilgi çekici kültürü ve nefes kesen plajlarıyla Malta’nın iki resmî dili bulunuyor. İngilizcenin ana dil olarak konuşulması öğrenciler için büyük bir fırsat, kaldı ki burada bulunan prestijli okulların kendine özgü dil eğitiminin de bir parçası olduğu üzere, İngilizce yalnızca sınıflarda değil hayatın içerisinde öğreniliyor. 

Hem tatil hem eğitim: Malta’da İngilizce öğrenmek

Malta’da bulunan dil okulları ve programları hakkında 

Dil eğitimi konusunda adını duyurmuş belli başlı okullar bulunuyor. Kendine ait bir plajı olan EF’in Malta’nın St. Julians kasabasında bulunan okulu İngilizce eğitimi için en doğru adreslerden biri. EF adını zaten duymuşsunuzdur ama yine de bilmeyenler için bahsedecek olursak 1965 senesinde İsveç’te kurulmuş ve 17 ülkede eğitimlerine devam eden köklü bir kuruluş olduğunu söyleyebiliriz. Bünyesinde eğitsel geziler, kültürel değişim programları da bulunan EF’in belki de en çok talep gören programlarından biri haftalık 20 – 32 saat arasında değişen İngilizce dil programları. Öğrenciler tercihlerini Cambridge, IELTS, TOEFL, TOEIC gibi önemli sınavların hazırlık programlarından yana kullanabilecekleri gibi yoğun, genel, dil tatili ve staj programlarından yana kullanarak da özel hazırlanmış programlara kaydolabilirler. 

Hem tatil hem eğitim: Malta’da İngilizce öğrenmek-1

Dil okullarının programları en az 2 haftalık olarak tercih edilebileceği gibi 52 haftaya kadar da uzatılabiliyor. Malta’da 32 haftadan daha uzun bir eğitim sürecine girmeyi düşünen üniversite öğrencisi yahut profesyonel iş hayatının içinde olan öğrenci adaylarının yeni uygulamayla 3 aylık staj imkânı da bulunuyor. Bu okullar arasında bulunan EF’in tüm dünyada bağlantısı olan yüzlerce şirketten birine yerleştirilme şansını da başka bir büyük artı olarak sayabiliriz.

Kayıt ve vize işlemleri

Peki, İngilizce eğitimi almak için yola çıkmak, vize almak, kayıt yaptırmak zor mu? Hiç değil! Dil okullarına kaydolmak için herhangi bir ön koşul aranmadığı gibi dil eğitimini burada almak isteyenler zaten danışmanlardan edindikleri bilgiler ve aldıkları yardımlarla vize işlemlerini ve ön hazırlıklarını sorunsuz bir şekilde halledebiliyorlar. İki ülke arasında herhangi bir husumet olmadığı sürece vize işlemlerinde de bir sıkıntı olmuyor. Öğrenci adaylarının okuldan alacakları “kabul mektubunu” vize evraklarının arasına eklemeleri başvuru için yeterli oluyor. Okulların prestij sahibi olması da vize başvuru talebinin olumlu sonuçlanmasında etkili oluyor diyebiliriz. Olumlu sonuçlanan vize işlemlerinin ardından da, öğrenci adayları alanındaki başarılı eğitimcilerin hazırladığı yoğun dil programıyla İngilizcelerini pratik yaparak ilerletirken hareketli plajların ve renkli sosyal hayatın tadını çıkarıyorlar. 

Hem tatil hem eğitim: Malta’da İngilizce öğrenmek-2

Kurs ücretine neler dâhil?

Malta’da kapsamlı bir dil eğitimi için aylık ortalama 2.000 $ ücret ödemek gerekiyor. Malta’daki bu kapsamlı eğitim programının ücreti sadece kurs masraflarını da içermiyor. Konaklama ve yemek harcamaları da program kapsamında yer alıyor. Okulların sundukları Malta’daki yoğun eğitim döneminden de ibaret değil. Eğitimler genellikle 6 ay boyunca online (çevrimiçi) olarak devam ediyor. 

Konaklama imkânlarına baktığımız zamansa birden çok seçenek göze çarpıyor. Uzmanların büyük titizlikle seçtiği ailelerin yanında konaklanabileceği gibi, okulların teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak tasarlanmış merkezî yurtları ve otelleri de konaklama alternatifleri arasından tercih edilebiliyor.

Önümüzdeki dönemde kendiniz ya da çocuğunuz için eğlenceli bir dil serüveni hayal ediyorsanız, Malta’nın cazip bir seçenek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.