Interrail'i Ucuza Getirmenin Yolları

Interrail yolcuğu çoğu gezgin için veya ilk kez Avrupa'ya çıkanlar için en ucuz görülen yollardan biri. Ancak Interrail’i ucuza getirmenin birçok püf noktası bulunuyor. Kalınacak yer, yemek için seçilen alan, ulaşım, seçtiğiniz sezon, ücretsiz etkinlikler, pazarlık, alışveriş ve tutumluluksa bunu başarmanın yollarının birkaçı.

Öncelikle kalınacak yer, ucuza getirmenin başını çekebilir. Uygun fiyatlı konaklama deyince akla ilk hosteller geliyor. Tabi ki hosteller bu tatilin bir parçası, hem bütçe yönünden hem de atmosfer anlamında. Tanımadığınız kişilerle oda paylaşıyor olsanız da oldukça uygun fiyatlarla güvenli bir konaklama sağlayabilirsiniz. Bir seçenek olan hostellerin yanında hiç ödeme yapmadan konaklama imkânları da bulunuyor. Biraz araştırmayla yolcuları ağırlayan konukseverlere ulaşabilir veya bazı yolcuların tercih ettiği gibi sokakta konaklayabilirsiniz. Tren garında uyumak çok tercih edilen bir yol oluyor. Hatta havaalanı merkeze 10-15 dakika mesafedeyse bu da bir seçenek olarak görülüyor. Ya da yolculuklarınızı gece saatlerinde tercih edebilirsiniz.

Yeme-içme konusuna gelince bütçe bakımından oldukça önem taşıdığını göreceksiniz. Her zaman bir restoranda ya da kafede yemek zorunda değilsiniz. Kaldığınız hostelin sabah kahvaltısı varsa kendinize yolluk sandviç hazırlayabilir, marketlerden veya pazarlardan alacağınız atıştırmalıklarla karnınızı doyabilirsiniz. Fastfood dükkanları veya sokak satıcıları da güzel bir tercih olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da turistlerin değil yerel halkın uğrak noktası olan mekanları tercih etmek. Burada fiyatları hem daha uygun bulabilirsiniz hem de yerel lezzetleri deneyebilirsiniz. Avrupa'da pahalı gelebilecek önemli bir unsur da su. Bu yüzden yanınıza bir su şişesi alarak yolcuğunuza çıkabilirsiniz. Çünkü Avrupa'nın birçok noktasında çeşmeden su içiliyor. İçildiğine emin olduktan sonra şişenizi doldurarak rahatça gezebilirsiniz.

Ulaşım konusu da yurtdışı gezilerinde para harcamanızı gerektiren bir nokta olarak karşınıza çıkabilir. Gençler genelde turnikenin üzerinden atlıyor olsa da bilet kontrolüyle karşılaşma şansınızın veya indiğiniz yerde istasyondan çıkabilmek için tekrar bilet okutma gerekliliğinizin olabilmesi ihtimaline karşı bilet almanız daha güvenli olacaktır. Ancak Avrupa'da gezilmek istenilen çoğu yerin yürüyerek yakın olduğunu veya çok kısa mesafelerde olduğunu unutmamanız gerekiyor. Bu yüzden bir harita alarak tabana kuvvet gezebilir ya da metro/otobüs biletine bir günde harcayacağınız tutarı hesaplayarak bisiklet kiralama opsiyonunu göz önüne alabilirsiniz.

Gittiğiniz yeni bir yerde ister istemez gördüğünüz bazı şeyleri hatta daha fazlasını almak istiyor olmanız çok normal. Bu konuda hem pazarlık yapmak, hem bir yerden fazlasını gezmek, hem de gereksiz harcama yapmamak ön plana çıkıyor. Öncelikle gereksiz harcama yapmanın önüne kendinize günlük harcama limiti koyarak geçmeye çalışabilirsiniz. Bu gerçekten de çok işe yarayan bir yöntem. Hediyelik eşya alacağınız zaman merkezi noktalardaki turistik mağazalardan kaçının. Ara sokakta bulacağınız bir mağazanın daha ucuz olacağı kesin çünkü en pahalılar en merkezi olanda... Tax Free formlarını doldurmaya üşenmeyin. Öyle ya da böyle size bir şekilde para geri dönüşü olduğunu unutmayın! Pazarlıksa vazgeçilmeziniz olmalı. Özellikle yerel dükkânlarda... Turistlere yapılan gereksiz zammı az da olsa indirebileceğiniz aklınızda bulunsun.

Ve ücretsiz etkinliklere katılmayı es geçmemelisiniz. Müzeler çoğu seyyahın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Ancak bazıları ücretli olabiliyor. Gitmeden önce şehirlerin müze rehberlerine ulaşarak hangi gün ücretsiz olduğunu veya hangilerinin ücretsiz olduğunu öğrenebilirsiniz. Hatta bazı ayların bazı günleri tüm müzeler ücretsiz oluyor, bunu kaçırmamaya çalışabilirsiniz. Bazı şehirlerde son yıllarda ücretsiz şehir turları düzenleniyor. Bunu şehrin turizm ofisinden veya internet üzerinden yapabileceğiniz kısa bir araştırma ile öğrenebilirsiniz. Ücretsiz gezi bulamadığınız takdirde çoğu öğrenci az bir para karşılığında sizi tam bir yerli gibi gezdirebiliyor. Gittiğiniz günlerde şehrin parklarında meydanlarında ücretsiz açık sinema, konserler, panayırlar, festivaller sizi bekliyor olabilir.

Etiketler