Köprü Deyip Geçemeyeceğiniz Güzellikteki Köprüler

1.Helix Bridge, Singapur

Singapur Nehri’nin üzerinden geçen Helix Bridge, ziyaretçilerini daha ilk görüşte etkiliyor. Sarmal şekildeki DNA benzeri yapısıyla oldukça farklı bir hava yakalayan yapı 2010 yılında inşa edilmiş. LED ışıkları ve içeriğindeki yoğun çelikle köprü oldukça gösterişli bir havaya sahip.

2.Banpo Bridge, Güney Kore

Bu güzel köprü tam 10.000 LED ışıkla aydınlatılıyor. Korelilerin sevdiği Banpo Bridge aslında 1982’de yapılmış fakat 2007’de bir projeyle canlandırılmaya başlanmış ve 2009’da tamamlanmış. Han Nehri’nin üzerinden geçen köprü ışıklarının yanında çevre dostu yapısıyla da biliniyor.

3.Rialto Bridge, İtalya

Her köşesi tarih kokan, Venedik’in Büyük Kanal’ının üzerinden geçen Rialto Köprüsü 15.yy’da inşa edilmiş. Aslında geçmişi daha eskiye dayanıyor fakat bu görkemli köprü haline gelmesi için biraz zaman geçiyor. Pek çok ünlü sanatçının elinin değdiği köprü oldukça güzel ve çarpıcı.

4.Henderson Waves Bridge, Singapur

Adından ve görünüşünden anlaşılacağı gibi bu ilginç tasarımlı köprü dalga formunda yapılmış. Singapur’daki Mount Faber Park ve Telok Blangah Park arasında bağlantıyı sağlayan köprü çelik ve tahtadan yapılmış. Özellikle geceleri çarpıcı fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

5.Chengyang Bridge, Çin

Halk arasında ‘’Yağmur ve Rüzgar Köprüsü’’ olarak bilinen yapı pirinç tarlaları ve dağların arasında gizlenmiş. 1916 yılında Çin’de yaşayan Dong insanları tarafından yapılan köprü klasik Çin mimarisi hatlarına ve fantastik bir havaya sahip. Doğanın içinde bulunması ve yeşillerle bezenmesi köprünün mistik bir yüzünün oluşmasını sağlamış.

6.Golden Gate, ABD

Bu listeye Golden Gate dahil olmasaydı olmazdı, sinema ve televizyon dünyasının da kayıtsız kalamadığı köprü 1937 yılında tamamalanmış. Harcanan paralar, ölen işçiler derken köprü hakkında epey konuşulmuş. Bugün özellikle sinema dünyasında dünyanın kötüye gitmesini, Golden Gate’in yıkılması, koparılması gibi sahnelerle destekleyen yapımları düşününce, köprünün ne kadar önemli, simgesel ve güzel olduğunu anlayabilirsiniz.

7.Khaju Bridge, İran

Acem Kralı Şah Abbas II. döneminde yapılan köprü İran mimarisinin özelliklerini taşımasının yanında baraj olarak işlev görmesiyle de tanınıyor. Zayandeh Nehri’nin üzerinde konumlanan köprü özellikle geceleri güzelliğini gözler önüne seriyor. 

8.Millau Viaduct, Fransa

Eğer köprülerin bir kişiliği olsaydı en popüleri Millau Viaduct olurdu. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek mi isterseniz, kucak dolusu ödüller mi yoksa magazinlerde, programlarda reklam olmaklar mı? Millau Viaduct uzunluğuyla bunların hepsini başarmış ve mühendisliğin şaheseri olarak adını yazdırmış. 

9. Danyang-Kunshan Grand Bridge, Çin

Millau Viaduct nasıl dünyanın en uzun köprüsü olarak adını yazdırdıysa Danyang-Kunshan da en yüksek köprü ünvanını eline almış durumda. 2011 yılında açılan köprü 8.5 milyar dolarlık bütçesi ve 10.000 işçisiyle rakamları sevdiğini adeta kanıtlıyor.

10.Langkawi Sky Bridge, Malezya

Deniz seviyesinden 2.300 ft yükselikte bulunan Langkawi Sky Bridge’e teleferik aracılığıyla ulaşılıyor. Yayaların kullanımına uygun köprü eğri şeklindeki yapısı ve atmosferiyle oldukça etkileyici ve alışılmışın dışında.

11.The Gateshead Millenium Bridge, İngiltere

2002’de açılan ve Tyne Nehri’nin üzerinden geçen köprü dünyada bulunan birkaç örnekten biri. Eğilme hareketleriyle ünlü köprü bir yana eğildiği zaman yayalara, halka açılmış oluyor, diğer tarafa eğildiği zaman ise yatların, teknelerin altından geçmesine olanak veriyor. Dizaynı ve fonksiyonuyla oldukça ilgi çekici ve bir köprüden beklenenden daha fazlası olduğu inkar edilemez.

12.Mostar Köprüsü, Bosna

Bu tarihi köprüyü bilmeyen yoktur, çok şey anlatan yapısı, derin manzarasıyla burası tarihin izlerini taşıyor. 1993 Bosna Savaşı’nda zarar gören Mostar Köprüsü 13 milyon dolar gibi bir bütçeyle tekrar inşa edildi ve 2004’te halka açıldı.