Kuzey Işıklarının İzlenebileceği En Güzel 10 Nokta

Gerçek olamayacak kadar sihirli bazı doğa olayları vardır, meraklanmaktan kendimizi alamaz, hayatta bir kere de olsun görmek isteriz. İşte kuzey ışıkları da, dünyada görülmesi gereken nadir doğa olaylarından biri olarak akıllarda yer etmiş coğrafi bir doğal ışımadır. Gerek gökyüzüne verdiği ışıklarla gerekse etrafa saçtığı mutluluk havası ile kuzey ışıklarını izlemek, tutkunlarına ayrı bir keyif verir. Seyahat severlerin görülmesi gerekenler listesinde yer alan kuzey ışıkları, dünyanın farklı bölgelerinde apayrı güzellikteki boyutta kendini göstermeyi başarıyor. 

İngilizce de ‘Aurora Borealis’ olarak da bilinen kuzey ışıkları, Kuzey Yarımküre'de yılın belirli zamanlarında gözle görülebilen doğal bir ışık şovudur. Bu olağanüstü olay, elektrik yüklü parçacıklar, dünyamızın atmosferine giriş yaptığında, bu parçacıkların oksijen ve nitrojen gibi gaz biçimindeki parçacıklarla çarpışması sonucunda meydana gelir. Bu deneyim, mavi, yeşil, pembe ve mor gibi çeşitli renklerle gece gökyüzünde dans eden, gerçeküstü ve nefes kesen bir deneyimdir. Muhteşem ışıklara tanıklık etmek için ise en elverişli bölgeler, hava kirliliğinin olmadığı, net ve temiz bir gökyüzüdür. 

Kuzey ışıklarının ciddi takipçileri ve bu ışıkları izleyebilecek en güzel noktalarının pek çoğunun web sitesi bulunmaktadır. Ayrıca izlenebilecek en güzel bölgelerdeki otellerde de, bu ışıklar ortaya çıkınca otel personeli, izlemek isteyen misafirlerini uyandırmaktadır. Gelin, dünyanın çeşitli yerlerinde, bu büyülü doğa olayına şahitlik edebileceğiniz noktalara bir göz atalım.

1

Yukon, Kanada

Kanada Yukon bölgesinde Ağustos ve Nisan aylarında görülebilen kuzey ışıkları, ay ışığı olmadığında karanlık ve net gecelerde saat 22 ile gece 3 arasında en rahat şekilde görülebilmektedir. Yaz aylarında yaşanan gece gökyüzü, güneş rüzgarının güçlü olduğu zamanlarda bile ‘Aurora Borealis'i görecek kadar karanlık değildir. Doğanın en gözde ışık gösterisine ev sahipliği yapan Yukon Whitehorse Bölgesi’nden, Chadburn Göl Yolu ve Fish Gölü tarafında doğru, ışıkların en güzel manzarası göze çarpar. Bu büyülü bölgede, gece karanlığında yansıyan ışıklar, gökyüzünü parlatmaya fazlasıyla yeter.

Reykjavik, İzlanda

İzlanda’da yaz aylarında doğru düzgün gece yaşanmadığından dolayı, kuzey ışıklarını görebilecek en ideal aylar, Mayıs ve Ağustos aylarıdır. Bu sebeple, yaz aylarında bu bölgeyi ziyaret etmek, kesinlikle yanlış zamandır. Eylül ve Mart ayları arası, geceler en uzun süre yaşandığı için kuzey ışıklarını izlemek amacıyla bilinen en zirve sezondur. Ülkenin başkenti Reykjavik’ten oldukça net görülebilen kuzey ışıklarını izlemek isteyen turistler için, açık kış gecelerinde Grotta Adası Deniz Feneri nokta atışı bir konumdur.  

Laponya (Lapland), İsveç, Norveç, Finlandiya

Finlandiya’da kuzey ışıklarına tanıklık etmek için en iyi zaman, Aralık ayından Mart ayına kadar olan süreçtir. Ayrıca bu sezonda, buzların ülkesinde keyif alınabilecek pek çok kış aktivitesine katılmak mümkündür. Kısacası, hava içinizi ısıtacak denli sıcak olmasa da, Lapland’in büyülü atmosferinde gerçekten güzel vakit geçirilebilir.

Lapland

Ivalo Havaalanından 30 dakikalık sürüş mesafesindeki İnari Gölü ve Nellim Köyü, kuzey ışıklarını izlemek için son derece elverişli bölgelerdendir. Ayrıca ışık kirliliğinin olmaması ve yılın ilerleyen zamanlarında bile donmayan göle yansıyan ışıklar, inanılmaz bir manzara sunar.

Roveniemi, Finlandiya

Kuzey ışıklarını görebilmek için Finlandiya’nın Kuzey Lapland bölgesi en iyi yerlerden birisidir. Çoğu turist, bu bölgede en güzel izlenebilecek noktalardan Rovaniemi ya da Kakslauttanen noktalarını tercih eder. Ani bir kararla Rovaniemi’ye gitmeye karar verirseniz, kuzey ışıkları turuna katılmadan ve vahşi hayatı tecrübe etmeden asla geri dönmeyin. ‘Aurora Borealis’ olarak da bilinen büyüleyici astral şov tadındaki kuzey ışıklarına, Rovaniemi’de Ağustos sonundan Nisan başına kadar tanıklık edebilirsiniz.

Svalbard, Norveç

Kuzey Rusya, Alaska, Kuzey Kanada, İzlanda, Grönland gibi bölgeler, kuzey ışıklarını deneyimlemek için en iyi şansınız sayılabilir. Güney Norveç'te ayda bir kez ve Avrupa'da daha güneyde ise daha az sıklıkla görülebilmesi mümkündür. Svalbard’ta kuzey ışıkları sezonu, Eylül sonundan Mart ortalarına kadar sürer. Aralık ve Ocak aylarında yani yılın karanlık zamanlarında ise gün ortasında günün her saatinde, bu etkileyici doğa olayını izleyebilmek mümkündür. Ayrıca Svalbard, “Gündüz Kuzey Işıkları” denilen olaya şahitlik edebileceğiniz dünyadaki tek yerdir.

2

Kangerlussuaq, Grönland

Tüm sene içinde karanlık gökyüzünde oluşan kuzey ışıkları, Grönland’da nerede olduğunuza bağlı olarak Eylül sonundan Mart ya da Nisan ayı sonuna kadar izlenebilir. Kangerlussuaq, Sisimiut ve Ilulissat bölgelerinde kış boyunca gerçekleşen rehberli kuzey ışıkları turunu kaçırmayın.

Özellikle kuzey ışıklarından konuşuyorsak, yılda 300 günden fazla açık bir gökyüzünde oluşan kuzey ışıklarının oluştuğu, eşsiz lokasyonu ile Grönland’in havaalanı bölgesi Kangerlussuaq’tan bahsetmeden olmaz. Ayrıca Kangerlussuaq’in, yıllarca iyonosfer ve Kuzey ışıkları konularında bir araştırma bölgesi olduğundan da bahsetmeden geçmeyelim. 

Fairbanks, Alaska

Fairbanks’in kuzey ışıkları, 21 Ağustos ile 21 Nisan tarihleri arasında, gökyüzü açık ve yeterince karanlık olduğunda hemen hemen haftanın dört günü, görülebilir şekilde ortaya çıkar. Bilimsel olarak konuşmak gerekirse, ‘Aurora’ yani kuzey ışıkları, yıl boyunca dansına devam eder fakat görülebildiği sezon, gökyüzünün yeterince karanlık olduğu ‘Aurora Sezonu’dur.

Kuzey ışıklarını izlemek için Alaska'nın ideal olmasının sebebi ise aldığı düşük yağış miktarı ve kıyıdan uzak olmasıdır, bu şekilde daha açık ve temiz gecelerde bu muhteşem doğa olayını doyasıya izlemek mümkündür. 

Cherry Springs Eyalet Parkı, Pensilvanya

Philadelphia ve Pittsburgh gibi büyük şehirlerden izole bir konumda bulunan Cherry Springs Eyalet Parkı, sıra dışı karanlık gökyüzü ile büyüsünü korumaya devam ediyor. Bu bölge, Uluslararası Karanlık Gökyüzü Derneği tarafından, Altın Seviyede Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı olarak sınıflandırılmıştır.

Yıldız gözlemcileri, Pensilvanya’da nefes kesen kuzey ışıklarını izlemek üzere Amerika’nın Doğu yakasının en karanlık bölgesinde belirli zamanlarda toplanırlar. Parkın web sitesinden astronomi programları ve gece gözlem aktiviteleri hakkında bilgi almak mümkündür.

Jukkasjarvi, İsveç

Jukkasjarvi’deki Icehotel, dünyadaki en havalı yerlerden birisidir. Buz ve kardan inşa edilmiş dünyanın ilk ve en büyük otelinin üzerinde, kuzey ışıklarının dans ettiğini izlemek, gerçekten de sıra dışı bir deneyimdir. Senenin her günü açık olan Icehotel, kuzey ışıklarını otelden izlemek isteyen meraklı misafirlerini yıl boyunca kabul ediyor.

ice hotel

Göz alıcı ışık olayı, günün her saatinde kendini gösterse de, sadece gökyüzü karanlıkken ve günün en ideal saatleri sayılan akşam saatleri 21.00 ile sabaha karşı 2 arasında dünyadan net bir biçimde izlenebilir.  Hem buz otelinde kalmak hem de büyülü ışıkların keyfine varmak için bu noktadan daha özel bir yer düşünülemez. 

Murmansk, Rusya

Rusya’nın Murmansk bölgesinde yaşayan yerli kesim, ‘Aurora Borealis’lere göz kırpma olanağına sahip şanslı bir kesimdir. Yaklaşık 40 gün boyunca kesintisiz gece yaşanma durumu, Murmansk’ı, ‘Aurora Borealis’ için dünyanın önde gelen destinasyonlarından biri haline getirmektedir.

Murmanks

Yaklaşık 300.000'den fazla yaşayan yerel sakiniyle, Kuzey Kutbu'nun dinginliği içerisinde, kuzey ışıklarının keyfini çıkarabilirsiniz. Ağustos ayının sonundan Mayısa kadar, tadını çıkardığınız bu etkileyici doğal olaya şahitlik etmek için hava derecesinin – 10 derecelere kadar düştüğü düşünülürse, seyahati Eylül ile Nisan ayları ortasında planlamak mantıklı olacaktır.