Leziz Karadeniz Yemekleri

Karadeniz insanının sıcaklığı yemeklerine de yansımış adeta. Oldukça fazla yağış alan ikliminde yetişen tüm bitkileri yemeklerinde değerlendiren Karadeniz insanı oldukça da sağlıklı ve organik lezzetler ortaya çıkarmakta. Eminim sizin de içinde çok severek yediğiniz yemekler çıkacak, gelin listemizi birlikte inceleyelim...

Akçaabat Köfte

Trabzon’un Akçaabat ilçesine özgü lezzet ilk olarak 1930’lu yıllarda lokantacılar tarafından yapılmış. Köfte, özel olarak yetiştirilen danalardan elde edilen kıymayla yapılır. En önemli özelliklerinden biri odun kömürlü fırınlarda pişmesidir.

Kara Lahana Dolması

Karadeniz Bölgesi’nde fazlaca yetişen karalahanaların haşlanıp iç ile sarılması şeklinde hazırlanan yemektir. Etsiz de yapılmasının yanı sıra çoğunlukla tercih edilen; iç harcının kıymayla hazırlanmasıdır. 

sarma

Hamsili Pilav

Karadeniz’in olmazsa olmazı Hamsili Pilav şüphesiz Karadeniz’in en meşhur lezzetlerinden... Hamsinin pilavla buluşması başta garip gelse de ortaya çıkan lezzet oldukça başarılıdır. Hamsilerin bir kaba dizilip içine iç pilav tarzında bol malzemeli bir pilav doldurulup üstünün yeniden hamsiyle kapatılması şeklinde hazırlanır.

Mıhlama

Bazı yörelerde ismi kuymak olan bu lezzet Karadeniz yöresine ait olmasına rağmen birçok farklı yörelerde de yapılmaktadır. Mıhlama, mısır ununun tereyağı ile kavrularak üzerine önce su sonradan kaşar peynirine benzeyen özel mıhlama peynirinin eklenmesiyle yapılır. Sıcak yenmesi tavsiye edilen bu lezzet, kahvaltılar için oldukça güzel bir seçim olacaktır.

Muhlama

Laz Böreği

Karadeniz’den tatlı bir lezzet... Laz Böreği daha çok Rize ile ünlenmiştir. Bu müthiş lezzet; yufkaların arasına özel hazırlanmış muhallebinin dökülmesi, pişirilmesi ve şerbetlenmesi sonucu ortaya çıkar.

Mısır Ekmeği

Mısır unundan yapılan her şey güzel oluyor sonucunu çıkarabileceğimiz lezzet; mısır ekmeğidir. Karadeniz’in enfes bir lezzeti olmasına karşın birçok yerde ekmek fırınlarından da satın alabileceğimiz bir ekmektir. Özellikle yoğurtla birlikte yenmesi tercih edilir.

Çayeli Usulü Kuru Fasulye

Kuru fasulye Türk insanının en sevdiği ve en yaygın yapılan yemeklerinden... Bir de bu lezzeti Karadeniz usulü yaptığınızda yeme de yanında yat kıvamında bir yemek olacağı aşikar. Çayeli usulü olmasının özelliği etli olmasıdır. Etler soğan ve tereyağı ile kavrulur ve sonradan kuru fasulye ile buluşur.

Kuru Fasulye

Karadeniz Pidesi

Pide ülkemizin birçok şehrinde de yapılmasına karşın özellikle Karadeniz Bölgesi ile özdeşleşmiştir. Karadeniz’deki şehirlere gittiğinizde pidecilerin şehirlerde yaygın olarak var olduğunu göreceksiniz. Kıymalı en çok tercih edilen çeşidi olmakla birlikte; kuşbaşılı, kaşarlı, yumurtalı, karışık gibi birçok çeşidi de vardır.

Kara Lahana Çorbası

Karadeniz insanı, gördüğümüz üzere yörelerinde yetişen bitkileri farklı yemeklerde kullanarak farklı lezzetler ortaya çıkarmakta. Karalahana çorbası da bunlardan biri... Dolması da yapılan karalahana, bu sefer de çorbanın içinde karşımızda çıkıyor. Oldukça bol malzemeli ve faydalı olan çorba, kış aylarının vazgeçilmezlerinden…