Lyon Sokakları Işıl Işıl

1643 senesinden beri düzenlenen Lyon Işık Festivali Fransa’nın en eski ve en iddialı festivallerinden biri aynı zamanda. Şehrin tümüne yayılan festival kapsamında tasarımcılar ve aydınlatma mühendisleri kentin tüm sokaklarını, tarihi eserlerini ve meydanlarını görsel şova dönüştürüyor.

17. yüzyılda Avrupa veba hastalığından kırılırken bir tür totem olarak başlayan gelenek o günden bugüne coşkuyla kutlanıyor. Halkın o yıllarda kent sakinlerinin şehirde kol gezen veba salgınından kurtulmak için pencerelerinin önüne mumlar koyarak dua etmesiyle başlayan gelenek, rivayete göre çağın büyük vurgunun kentten tek bir can dahi almadan gitmesiyle bu şükür mumlarına adanmış. 8 Aralık tarihinde kenti terk ettiğine inanılan hastalığın ortadan kalkmasının şerefine Bakire Meryem’e adanan ve dört gün süren festival, bugün gelişen teknolojinin de etkisiyle çok daha şaşalı.

Lyon’un farklı bölgelerine yayılan bu “saf büyü” bu sene de göz kamaştırıcıydı. Son 20 yıldır festivalin dini kimliğini bir yana bırakıp tüm inançların ortak mirası olarak kutlanan festival 2016’da rengârenk ve sımsıcak atmosferiyle yine katılımcılarını kendine hayran bıraktı. Geçtiğimiz sene terör saldırısı sebebiyle iptal edilen festival bu sene dört yerine üç gün sürdü. Rhone ve Saone Nehirleri ortasında kurulu Fransa’nın ikinci en büyük kenti Lyon’un dünya çapında ün yapmış 100’den fazla tasarımcıyı bir araya getirdiği festivalden dikkat çeken kısım ise La Biblioétheque de La Cité yani Şehir Kütüphanesi’nin dışını kaplayan ressam ve yazarların bu renk cümbüşüne katılmasıydı.

İlerleyen teknolojinin de katkısıyla yıldan yıla bambaşka bir kimlik kazanan festival kapsamında şehrin iki yakasını birbirine bağlayan köprülerinden Notre Dame de Fourviére Bazilikası’na, kentin ara sokaklarından, meşhur Terreaux Meydanı’na meydanına her yerde gösterilerin düzenlediği festivale katılım ücretsiz. Her sene 4 milyona yakın turisti ağırlayan festivalin bu seneki ayağında 3D şovlar kentin tarihi yapısıyla birleşti.