Malta'ya Dil Eğitimine Gitmek İçin 10 Sebep

Eminiz ki çoğumuz bir dönem yurt dışında okumak ya da yaşamak istemişizdir ancak yaşanacak ya da okunacak ülkeyi seçerken aklımıza birçok kriter gelir. Dil bilmemek, ülke insanlarının soğuk olması, ülkenin pahalı olması ya da kültürünün bize çok uzak olması da genellikle korkutucu sebeplerdir.

Malta, bu ülkelerden biri değil. Sıcakkanlı insanları, güzel yemekleri, güvenli bir ülke olması ve daha birçok artısıyla diğer Avrupa ülkelerinin önüne geçerek öğrenciler için huzurlu bir ortam sunuyor. Neden eğitim için Malta’ya gidebileceğinize dair bizim 10 sebebimiz var, buyurun okumaya başlayalım.

1. Avrupa’da resmî dili İngilizce olan tek ülke.

Eğitiminizde İngilizce'yi kullanabileceğiniz ama çok da uzaklara gitmeyeceğiniz bir yer mi arıyorsunuz? O halde Malta tam size göre çünkü Avrupa’da bulunan Malta’nın resmi dillerinden biri İngilizce. Buradaki üniversiteler ve dil okulları uluslararası çalışıyor ve her dönem yurt dışından gelen öğrencilere kapılarını açıyor. Hal böyle olunca buradaki eğitim olanakları da oldukça gelişmiş durumda. Farklı bütçeler, yaşlar ve eğitimler için farklı dil okulları ve üniversiteleri Malta’da bulabilirsiniz.

2. Hayatın içinde İngilizce kullanma imkânı.

Maltaca bilmiyor musunuz? Hiç sorun değil çünkü Malta’ya geliyorsanız İngilizce bilmeniz ya da öğrenmeye istekli olmanız yeterli. 2 resmî dilinden birinin İngilizce olması sebebiyle Malta’da günlük hayatta İngilizceyi kullanabileceğiniz pek çok ortam bulacaksınız. Restoranlarda, sokaklarda, barlarda ve aklınıza gelebilecek diğer her bir yerde İngilizce anlayan ve konuşan birileri olacak. Böylece günlük hayatınızda pratik yapmanıza imkân sağlanacak.

3. Tarihin içinde eğitim imkânı

Dünyanın en eski yapılarına ev sahipliği yapan Malta, tarihî dokusunu oldukça güzel bir şekilde koruyabilmiş ülkelerden. Stonehenge ve Mısır piramitlerinden bile eski olduğu söylenen tapınakları gezmek, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adını yazdıran başkent Valletta’da binaların arasında kaybolmak, tarihî önemi olan kiliseleri turlamak ve yeraltı mezarlarına hayran kalmak isteyenlerin tercih sebebi Malta, size yaşayan tarih içinde eğitim olanağı sunuyor.

4. Uygun fiyatlı bir ülke

Öğrenciyken fazla para harcamamanın ne kadar önemli olduğunu bilen bizler için işte bu madde çok önemli :) İngilizce öğrenebileceğiniz diğer ülkelere göre oldukça uygun fiyatlı bir ülke Malta. İngiltere ya da Amerika’da İngilizce öğrenmek yerine Avrupa’nın göbeğinde Akdeniz esintileri eşliğinde eğitim görmek istemez misiniz? Okul fiyatları, yemek fiyatları, ulaşım ve günlük yaşam giderleri Avrupa’nın geneline göre oldukça uygun.

5. Sene boyunca 300 gün güneşli

Evet yanlış duymadınız, Malta senenin 300 gününde güneşli olan bir ülke. Yazın sıcak güneş teninizi bronzlaştırırken mükemmel turkuaz renginde denizlere girmek, geceleri üzerinize bir hırka alıp dışarı çıkmak istemez misiniz? Eğitime giderken yataktan çıkmanın ne kadar zor olduğunu biliriz; soğuk, gri ve bunaltıcı havalardansa biz güneşli günlerde eğitimi tercih ederiz. Eğer siz de kışın evden çıkmak bile istemeyip güneşi görünce kendini dışarı atanlardansanız Malta tam size göre. Ne demişler, güneş girmeyen eve doktor girer.

6. Güzel denizlerde serinleme imkânı

Madem Malta’nın 300 gün güneşli olmasından bahsettik, konuyu biraz açalım. Malta, özellikle yazın eğitime gelenleri çok güzel bir özelliği ile karşılıyor: Denizler. Ülkeden bahsederken akla ilk gelenlerden biri doğal güzellikleri oluyor ve bu güzelliklerin başında da turkuaz sular geliyor. Bu sular o kadar berrak ki sene boyunca dalış imkânı da sağlıyorlar. Comino, Blue Grotto, Dwejra Körfezi, Aziz Peter’in Havuzu, Blue Lagoon ve daha birçoğu Malta’da sizi bekliyor olacak. Hem eğitim almayı hem de mümkün olduğu zamanlarda sıcacık plajlarda dinlenip serin sulara atlamayı kim istemez? Açıkçası biz isteriz, o yüzden Malta’da eğitime deniz faktörünü de ekleriz.

7. Dünyadaki en güvenli ülkelerden biri

Tatildeyken gece eğlenceden sonra, işten geç bir saatte çıkmışsak ya da kütüphanede uzun saatler çalıştıktan sonra evimize dönerken ne ararız? Elbette güvenlik. Malta, Avrupa’daki en güvenli ülkelerden biri. Sene boyunca oldukça fazla turist ağırlayan ülkede her yerde olduğu gibi dikkatli olmakta fayda olsa da gece evinize ya da yurt odanıza dönerken tedirgin olmanıza gerek yok. Öğrencilerin ve turistlerin kendini oldukça rahat hissettiği bu ülkede eğitime gelen öğrencilerin ailelerinin telaşlanmasına hiç gerek yok, çocuklarınız Malta’da güvende :)

8. Eğlenceli bir ülke

Eğitimle birlikte insanın aklına elbette eğlence de geliyor. Eğitim şart ama ruhumuzu dinlendirmek, kafamızı dağıtmak için biraz eğlence de şart. İşte Malta, bu eğlenceyi size sağlayabilecek ülkelerden biri. Gece hayatında herkesin kendine göre bir şey bulabileceği ülkede kulüpler sabahlara kadar eğlenen insanlarla dolu oluyor ve gece eğlencelerinin başını da Paceville çekiyor. Klasik müzik konserleri, sokaktaki caz sesleri, müzik gruplarının sahneleri gibi birbirinden çok farklı eğlencelere katılabileceğiniz Malta geceleri dışında tiyatro ve sinema da kendine önemli bir yer bulmuş Malta’da. Hem eğitim hem eğlence: İşte Malta!

9. Sıcakkanlı halk, sosyalleşmek çok kolay.

Kendi ülkesinden başka ülkelere giden öğrenciler genellikle başta yerlerine alışmakta zorlanıyorlar. Bunun nedenleri arasında gidilen ülkenin insanının soğuk olması, öğrenci dostu olmayan bir ülke olması gibi sebepler yer alıyor. Bunlar oldukça geçerli sebepler, ama Malta o ülkelerden biri değil. Sıcakkanlı ve yardımsever insanlarıyla ünlenmiş Malta’ya sene boyunca çeşitli ülkelerden birçok öğrenci eğitim almaya geliyor. Malta halkı da bu öğrencilere adeta aileden bireylermiş gibi kucak açıyor. Malta’nın sıcakkanlı Akdenizli vatandaşları en küçük soruya bile yardım etmek için canla başla çalışıyorlar. Size soğuk bakan halktansa yüzlerinde gülümseme ile bakan bir halkı tercih etmez misiniz?

10. Sene boyunca etkinlikler bitmiyor

Hareketli Malta’da sene boyunca ya bir konsere, ya bir festivale denk gelebilirsiniz. Malta; uluslararası tanınmış grupların konserler düzenlediği yerlerden biri. Aynı zamanda kulüpleri de dolup taşan Malta’da hem yerel halk hem de buraya okumaya gelen öğrenciler eğlenmeyi biliyor diyebiliriz. Sanatseverlerin mutlaka uğraması gereken Malta Sanat Festivali, Uluslararası Caz Festivali, Valletta Barok Festivali, rengârenk kostümler arasında kaybolacağınız Valletta Karnavalı, Koro Festivali, bu etkinliklerden sadece birkaçı... Her zevke hitap eden etkinliklerin bir arada toplandığı Malta hakkında detaylı bilgi için www.visitmalta.com'u ziyaret edin! 

 

Etiketler