Orta Avrupa'da Görmeniz Gereken Müzeler

Son seyahatimde ziyaret ettiğim müzeler… 8 günlük kısıtlı bir zamanda 11 adet müzeyi ziyaret edebileceğimi düşünmüyordum, dördü dışında diğerleri planlanmamış ziyaretler oldu. Bu müzeler arasında en çok Leopold Museum, Residenzschloss Dresden, Mucha Museum ve Franz Kafka Museum’u beğendim.

 • Mozarts Geburtshaus: Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğan dünyaca ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu ev, bugün müze olarak kullanılıyor. Giriş ücretli, ancak öğrenci olduğunuzu belirtmeniz halinde indirim yapılıyor. Ne yazık ki bunu müzeden ayrıldıktan çok sonra, Beethovenhaus Baden’de müze görevlisinin öğrenci olup olmadığımı sormasının ardından Mozarts Geburtshaus broşürünü incelediğimde fark ettim. Ayrıca Mozart-Wohnhaus’u da ziyaret etmek isteyenler için kombine biletler mevcut, bu sayede iki müzeyi birlikte daha uygun fiyata gezebiliyorsunuz. Mozarts Geburtshaus’ta sergilenen en önemli parçalar arasında Mozart’ın çocukluk kemanı, Mozart ailesinin üyelerinin portreleri ve mektupları yer alıyor.
 • Mozart Wohnhaus: Mozart ailesinin 1773 ile 1787 yılları arasında yaşadığı ev, Wolfgang Amadeus Mozart da 1781 yılının başlarında Viyana’ya yerleşene kadar burada kalmış. Müzede çeşitli enstrümanlar, portreler, evin tarihine ilişkin orijinal belgeler ve Mozart’ın Salzburg’da yaşadığı döneme ait besteleri yer alıyor.
 • Beethovenhaus Baden: Baden, Viyana yakınlarında yer alan bir kaplıca kasabası, Ludwig van Beethoven da bir dönem tedavi amacıyla buradaki bir evde kalmış. Günümüzde bu ev müze olarak kullanılıyor. Giriş yetişkinler için 6 €, ancak öğrencilere 3 € indirim yapılıyor. Müzede Beethoven’a ve çevresindeki insanlara ait portreleri görebilir ve Beethoven’ın burada kaldığı sırada bestelemiş olduğu eserlerini dinleme imkanı bulabilirsiniz.
 • Leopold Museum: Viyana’da, Museumsquartier’de yer alan Leopold Museum, dünyanın en geniş EgonSchiele koleksiyonuna ev sahipliği yapan bir sanat müzesi. Giriş katı ve bodrum katları dahil olmak üzere toplam 7 kattan oluşan müze binasının 5 katında sergi salonları yer almakta. Müzenin en üst katında (4. katta) Klimt, Schiele, Kokoschka, Gerstl gibi Sezession sanatçılarının eserleri bulunmakta. Üçüncü kat ise tamamen Egon Schiele’ye ayrılmış. Ayrıca müzenin giriş katında Boeckl, Böhler, Faistauer gibi Avusturyalı ressamların eserleri ile en alt katında 1830-1890 yılları arası Avusturya resim sanatına ait eserler de sergilenmekte. Şu an müzede yer alan iki geçici sergi “Wally Neuzil. Ihr Leben mit Egon Schiele” ile “Tracey Emin | Egon Schiele. Where I Want to Go” ise bu ay son bulacak. Müzeye giriş ücreti öğrenciler için 9 €.
 • Múzeum farmácie: Bratislava Eczacılık Müzesi, Michael Kapısı’nın yanında yer alan 16. yüzyıla ait bir eczane. Müzede 20. yüzyılın ortalarına kadar ilaç saklamak için kullanılmış malzemelerin yanı sıra, Barok tarzda yapılmış sağlık temalı resimleri görmek mümkün. Öğrenciler için ücreti 2,5 € olan giriş bileti ile aynı zamanda Michael Kapısı’nda yer alan Múzeum Zbraní (Silah Müzesi) de ziyaret edilebilmekte.
 • Múzeum Zbraní: Bratislava’daki önemli tarihi yapılarından birisi olan Michael Kapısı’nda yer alan Silah Müzesi’nde çeşitli dönemlere ait silahlar sergileniyor, bunların arasında oldukça ilginç olanları da var. Müzede benim en çok ilgimi çeken parça ise kertenkele derisinden yapılmış olan kılıç kını oldu. Normalde kurallara uyan ve müzelerde fotoğraf çekmeyen birisi olmama rağmen bunun fotoğrafını çektim, daha sonra burada da paylaşmayı düşünüyorum. Ayrıca müzenin yer aldığı kulenin en yukarısındaki balkona çıktığınızda ise muhteşem bir Bratislava manzarası sizi bekliyor. 
 • Národní galerie v Praze - Palác Kinských: Prag Eski Şehir Meydanı’nda bulunan Kinský Sarayı’nda, Prag Ulusal Galerisi’ne ait Asya Sanatı sergisi yer almakta. Müzede ağırlıklı olarak Japonya ve Çin sanatına ait eserler yer alsa da, Kore, Güneydoğu Asya ve İslam kültürlerine ait eserleri de burada görebilmek mümkün. Özellikle müzenin ilk salonunda yer alan Kadim Çin’e ait eserler oldukça ilgi çekici. Ayrıca müzenin İslam sanatına ayrılan salonunda İznik çinisi örnekleri de sergilenmekte. Öğrenci olduğunuzu belirtmeniz ve öğrenci kartınızı göstermeniz halinde müzeye giriş ücretsiz.
 • Franz Kafka Museum: Labirent şeklinde düzenlenmiş müzede Prag doğumlu ünlü yazar Franz Kafka’nın mektupları, fotoğrafları, el yazmaları, kitaplarının ilk baskıları ve “Ceza Sömürgesi” isimli öyküsünde bahsedilen düzeneğin bir maketi yer almakta. Müzenin duvarlarında, Franz Kafka’nın hayatının çeşitli bölümlerini anlatan Çekçe ve İngilizce yazılar ile Kafka’nın çeşitli eserlerinden alıntılar bulunuyor. Ancak İngilizceye çevrilmemiş olduğundan, bu alıntıları anlayabilmek için çok iyi derecede Almanca bilmek şart. Franz Kafka okurlarının Prag’a gittiğinde mutlaka uğraması gereken yerlerden birisi, ancak müzenin tadını alabilmeniz için Kafka’nın eserlerinin tamamını veya tamamına yakınını okumuş olmanız gerekmekte. Öğrenciler için müzeye giriş indirimli.
 • Mucha Museum: Art Nouveau akımının öncülerinden Çek ressam ve grafik sanatçısı Alfons Mucha’nın eserlerinin sergilendiği müze, Prag’a yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden. Müzede Mucha’nın ünlü tiyatro sanatçısı Sarah Bernhardt’ın tanıtımı için hazırlamış olduğu posterler, “Slav Destanı” resimleri, Çekoslovakya için tasarlamış olduğu banknotlar ve atölyesine ait bazı mobilyalar görülebilmekte. Ayrıca sergi salonunun sonunda Mucha’nın hayatını anlatan yaklaşık yarım saatlik İngilizce belgeseli izleyebilirsiniz. Giriş ücreti öğrenciler için 160 CZK.
 • Památník Terezín: Çek Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan Terezin şehrinde yer alan ve 19. yüzyılda hapishane olarak kullanılan kale, İkinci Dünya Savaşı sırasında Gestapo tarafından getto ve toplama kampına dönüştürülmüş ve Holokost sırasında buradaki Yahudilerin çoğu daha sonra Auschwitz kampında öldürülmüş. Ancak içlerinde Sigmund Freud’un kız kardeşi Esther Adolphine’nin de yer aldığı birçok kişinin buradaki gaz odalarında öldürüldüğü veya kampın ağır şartları nedeniyle geçirdikleri hastalıklar sonucu yaşamını yitirdiği de bilinmektedir. Kampın içerisine girildiğinde karşılaşılan manzara, buradaki şartların ne kadar ağır olduğu konusunda bir fikir vermekte; ayrıca müzede yer alan fotoğraflar, o dönemde yaşanan dehşeti gözler önüne sermektedir. Fotoğraf çekmek isteyenler için bilgi: Terezin Nazi Kampı’nda fotoğraf çekmek yasak değil, ancak bunun için ayrıca 50 CZK veya 1,90 € ödemeniz gerekiyor.
 • Residenzschloss Dresden: Dresden’de yer alan ve geçmişte Saksonya elektörlerinin ve krallarının yaşadığı saray, bugün aralarında Avrupa’nın en büyük hazine koleksiyonunun yer aldığı Historisches und Neues Grünes Gewölbe ile içerisinde Osmanlı sanatına ait dünyaca ünlü sergilerden Türckische Cammer’in de bulunduğu Rüstkammer olmak üzere toplam dört müzeye ev sahipliği yapmakta. Residenzschloss bilet ücreti normalde 12 €, öğrenciler için ise 9 €. Ancak Historisches Grünes Gewölbe için belirli bir süre için geçerli olan ayrı bir bilet almanız ve bunun için ayrıca 12 € ödemeniz gerekiyor. Residenzschloss içerisindeki tüm müzeleri ziyaret etmek isteyenler için 21 €’luk kombine biletler de bulunuyor, ancak bu durumda ayrıca öğrenci indirimi söz konusu değil. Dolayısıyla ayrı biletler almak ile kombine bilet almak arasında öğrenciler açısından herhangi bir fark bulunmuyor.