Uçakta En İyi Koltuk Nasıl Seçilir?

Koltuğu tekmeleyen küçük çocuk, bacak boşluğu olmayan dar alanlar, dirsek yaslamak için verilen çaba, koridorda karşılaşılan sorunları bir kenara bırakıp uçakta en iyi koltuk nasıl seçilir sorusuna yanıt vermek gerildiğine karar verdik.


 
Çıkış sıraları, koridor veya pencere yanı koltukları, öne yakın koltuklar genellikle en iyi olarak kabul edilir. Kısa bir iş gezisinde, uçağın önüne yakın koridor tarafında bir koltuk isteyebilirsiniz, böylece iniş yapıldığında olabildiğince çabuk ayrışabilirsiniz ve aceleniz varsa bu sizin için en iyi tercih olacaktır. Ayrıca yemek servisinden de ilk faydalanan siz olacaksınız. Uçağın ön bölümündeki ilk 6 sıranın da en popüler olarak seçildiğine göz ardı etmemek gerek.
 
Gece uçuşunda ise başınızı yaslamak ve rahatça uyuyabilmek için bir pencere yanı koltuğu tercih edebilirsiniz. Koridora erişmek isteyen yolcular tarafından rahatsız edilmeden uyuyabilir ve uçuş yastığınızla pencerenin keyfini çıkarabilirsiniz. Gergin yolcular için ise daha az türbülansın olduğu kanat tarafında ki koltuklarda oturmaları önerilmektedir.


 
Eğer uzun bacaklarınız varsa ya da daha rahat oturmayı tercih ediyorsanız çıkış koltuk sıraları genellikle biraz daha bacak mesafesi sunar, ancak bir aile olarak seyahat ediyorsanız bu sıra uygun değildir. Çünkü çocukların çıkış sıralarına oturmasına izin verilmiyor ve ABD kanunlarına göre bebeklerin bir çıkış sırasının hemen arkasında veya önünde oturmasına izin verilmiyor. Bunu bazı yolcular ise avantaj olarak görebilir. Eğer bebek ağlamalarından veya konuşkan, hareketli çocuklardan uzak kalmak istiyorsanız bu koltuklar tam size göre olacaktır. Genel olarak ön en sessizdir, çünkü motorların önünde olursunuz.
 
Birçok havayolu şirketi internet veya telefon üzerinden bilet alımı yaparken belirli bir koltuk seçmeden bilet satın almanızı sağlar. Bazı havayolları, rezervasyon sırasında koltuk seçmenize izin vermezken  ya da koltuk ayırtmak için belirli bir ücret talep ederken; bazı firmalar çoğu rezervasyonda bir koltuk haritası görüntüleme seçeneği sunmaktadır. Böylelikle bu uygulama sayesinde önceden  mevcut bir koltuğa tıklamanıza izin verilir. Koltuğunuzu erkenden almak ise oldukça iyi bir tercih olacaktır. Eğer bineceğiniz güne bıraktıysanız oldukça zorlu bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Çünkü çoğu yolcu son güne bırakmaktadır ve sizden önce check-in yapmaları sonucunda en iyi yerleri kapmaları da olası bir durumdur.


 
Koltuk seçimi havayolunuz için bir seçenekse, bir pencere veya bir koridor koltuğu seçmeye çalışın. Orta bölümde yer alan koltuklar genelde en rahatsız edici alandır. Özelliklede eğer sık sık banyoyu kullanmanız gerekirse orta koltuktan çıkmak bu gerekliliği çok zorlaştırıyor. Bu koltuklardan birinde bir yolcu görürseniz, havaalanına son dakikada geldiklerini veya hiç bir koltuk seçmediklerini varsaymak gerekir. Koltuğunuzu önceden seçerek korkunç orta koltuklardan kaçınabilirsiniz.