Yoga Ve Detoks Kampları

Son yılların en popüler etkinliklerinden biri kamp olmaya başladı. Ama bu bildiğimiz kamp değil yoga ve detoks üzerine kurulu kamplar… Dünyanın dört bir yanında bu konulara üzerine özel kamplar düzenleniyor. 3 gün, 1 hafta belki 1 ay süren kampları insanlar hem sağlığına kavuşmak hem huzur bulmak hem de şehir hayatından arınmak için bir kaçış olarak görüyorlar.

Peki yoga kampı nedir? Yoga kampı şehir hayatından uzak, genellikle doğa içerisinde kurulan yoga ve meditasyon aktivitelerinin eğitmenler tarafından yaptırıldığı alanlar. Birçok aktivite, workshop, seminer, eğitim ve deneyim burada paylaşılıyor.

Detoks kampları nedir? Detoks kampları insanların yine kısa süreli de olsa şehirden kaçtıkları ben hem ruhlarını hem de vücutlarını yeniledikleri kamplar. Bu kamplarda sağlıklı yiyecekler, doğal cilt bakımları, aktiviteler ve stresten uzak günler sizi bekliyor oluyor.


 
İnsanların bu kamplara ihtiyacı var mı yoksa sadece popülerliğinden mi gidiyorlar soruları akla gelmiyor değil. Yoga yapanlar veya yapmış olanlar, yoganın bir insanı ne kadar rahatlattığını, dünyaya başka bir  bakış açısı kazandırdıklarından haberdar ve bunun için bu kamplara gidiyorlar. Popülerliğinden dolayı gidenler de ver peki tabii ama sonucunda kendileri için iyi bir şey yapıyorlar.

Yoga bir zorunluluk değil bir ihtiyaç bizce. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayanlar için… Hava kirliliği, gürültü, yoğunluk, yorgunluk, zararlı yemekler, hastalıklar ve daha birçok sıkıntıdan kısa bir süreliğine de olsak uzaklaşmak her bireye iyi gelecek bir etkinlik. Bir hafta sonunuzu ya da tatilinizin bir kısmını burada geçirmek size çok iyi gelecek. Detoksta aynı şekilde dış etkenler sonucu vücudunuzda birikmiş olan toksinlere ve strese çare olacak.

Bu kampları nerelerde bulabilir diyorsanız; her yerde bulabilirsiniz! Antalya, Kapadokya, Alanya, Datça, Şirince, Kaz Dağları, Bodrum, Akçakoca, Kabak Koyu, Büyükada ve daha nicesini Türkiye’de bulabilirsiniz. Yurtdışında gitmek istiyorum derseniz Hindistan bu konuda en çok tercih edilen ve tur düzenlenen ülke. Ve tabii ki dünyanın her köşesinde yoga veya detoks kampı bulabilirsiniz.

Detoks kampına gittiğinizde sizi neler mi bekliyor? Öncelikle sağlıklı bir kahvaltı sonrasındaysa rahatlatıcı bir vücut bakımı üstüne sebze suyu ve dinlenme keyfi. Vücudunuzu toksinlerden arındıracak bir öğle yemeği, kendinize vakit ayırma zamanı, spor vakti ve sauna ve Spa sırası. Tekrar besleyici bir yemek ve dinlenme… Ne kadar güzel geliyor kulağa. Bol bol kendinize vakit ayırıyorsunuz, bakım yaptırıyorsunuz ve sağlıklı besleniyorsunuz.

Detoksu daha sonra evinizde de uygulayabilirsiniz. Sebze suları, doğru nefes, yiyecekler, kullanacağınız sabunlar, deniz suyu kullanımı, doğa yürüyüşleri, kokular, çaylar ve öğreneceğiniz daha birçok bilgi ile hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Yoga kampıysa biraz daha hareketli geçiyor. Terapi çalışmaları, pilates, meditasyon, çeşitli yoga terapiler, serbest zamanlar bu program içerisinde yer alıyor. Mesela Datça’daysanız serbest zamanlarınızda denize gidebiliyor, kampta masaj yaptırabiliyor ve etkinliklere katılabiliyorsunuz.

Katılacağınız bir kamp ile hayatınız değişebilir ve yogayı tüm yaşamınızın bir parçası yapabilirsiniz. Gerekli olan egzersizi yorulmadan tam tersine huzura ererek yapabilir, kilonuzu dengede tutabilir, stresten uzaklaşabilir, iç huzurunuzu sağlayabilir, bağışıklığınızı güçlendirebilir, daha enerjik olabilir ve sağlığınızı için çok iyi bir şey yapabilirsiniz.