Google+

Arama formu

Botsvana’nın Festivalleri

Botsvana’nın Festivalleri

Botsvana’da kutlamalar yılın ilk günü, yani 1 Ocak’ta başlar. Pek çok ülkenin aksine yeni yılın gelişi adeta bir festival gibi kutlanır. Düzenlenen sokak partilerinde geleneksel dans gösterilerini izlemek, yerel müzikleri dinlemek ve yöresel lezzetleri tatmak mümkündür.

Doğal parkları ve vahşi yaşam alanlarıyla öne çıkan bir ülke olan Botsvana’da her yıl Şubat ayında Dünya Sulak Alan Günü kutlanmaktadır. Ağaç dikimi ve ekolojik yapının bozulmaması için çalışmalar yapılmaktadır.

Başkent Gaborone’de her yıl Mart ayında Maitisong Festivali düzenlenir. Sahne sanatlarının izlenebildiği ve yerel müziklerin keşfedildiği bir festivaldir. Dokuz gün süren festivalde, sokaklar karnaval havasına bürünür.

Her yıl Nisan ayında iki gün boyunca şiir, müzik ve dansla dolu Maun Festivali düzenlenir. Mayıs ayında ülkenin kuzey bölgesindeki şehirlerden Nlapkhwane’de düzenlenen Tjilenje Kültür Festivali’nde tarihi oyunlar, gösteriler ve danslar sahnelenir. Off-Road sevenlerin merakla beklediği Haziran ayında Toyota 1000 Çöl Yarışı düzenlenir. Dünya çapında izleyici toplayan bir etkinliktir.

Ülke genelinde çok önemli olan Botsvana Günü, her yıl 30 Eylül’de tüm sokaklarda kutlanır. Bağımsızlığın sembolü olan bu günde eğlenceli sokak partileri ve geçit törenleri düzenlenir.