Google+

Arama formu

Senegal Kültürü

Senegal Kültürü

Birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, Senegal halkının etnik kökeni de çeşitlilik gösterir. Nüfusun yüzde 43,3'ü Wolof-Serer, yüzde 23,8 Pular, yüzde 14,7 Jola, yüzde 3 Mandinka, yüzde 1,1 Soninke ve yüzde 1 Avrupalı ve Lübnanlıdır. Birkaç küçük etnik grup da nüfusun kalan yüzde 9,4'ünü oluşturur.

Senegal halkı çok misafirperverdir ve bununla gurur duyarlar. Ancak ülkeyi ziyaret eden kadın turistlerin çok açık tarzda giyinmesinden hoşlanmazlar. Özellikle kırsal kesimlerde omuzun kapalı olduğu kıyafetlerin tercih edilmesi iyi olacaktır. Erkeklerden ise, bir gruba girdikleri zaman diğer kişilerle el sıkışması beklenir. Bu bir saygı ifadesidir.

Yasalara göre cinsiyet ayırımı yasak olmakla birlikte erkekler aile reisi konumunda yer almaktadır.

Günlük yaşam içinde selamlaşma hafife alınmaması beklenen önemli bir unsur olup iyi ilişkiler kurulması bakımından önemsenmektedir. Aile ilişkileri de önemsenmekte ve karşılaşmalarda aile bireylerinin sorulması sıkça rastlanan ön konuşmalar arasında yer alır. Tokalaşma merasimi de ülkede yaygın olup konuşmalar uzun tokalaşmalar eşliğinde yapılmaktadır.