Google+

Akhisar

Akhisar - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Genel Bilgiler / Rehber

Akhisar (Latince adı Thyatena), Ege bölgesinin Manisa iline bağlı, nüfusu en kalabalık ilçelerden biridir. İlçenin en önemli geçim kaynağı tarımdır. Zeytin ve üzümcülük en önemli tarım faaliyetlerindendir. İlçe kendi adını alan ovanın ortasında olup en yüksek yeri 1224 metre ile Sıdan Dağı’dır.
Akhisar'ın en önemli akarsuyu ise Kum Çayı’dır. Kum Çayı’nın antik çağlarda Hyllos ya da Phryrggos isimleriyle bilinirdi. Bu çay ovadan akarak Gediz Nehri’yle buluşur. Akhisar Ovası’nın yüksek kesimlerinde kızılçam, karaçam, katran ardıcı, tespih ağacı, akça kesme, ladin, ağaç fundası gibi bodur makiler bulunmaktadır. Zaten ilçede Akdeniz iklimi hakimdir. Bu yüzden de ilçede yazlar sıcak ve kurak; kışlar yağışlı geçer.
Akhisar'da yapılan araştırmalar ve kazılarda bölgenin Neolitik Çağ'dan itibaren yerleşim yeri olduğu ortaya çıkmıştır. MÖ 3000'li yıllarda İskitler ile birlikte akınlar yapan Amazonların bir kolu Lidya'ya kadar uzanmaktaydı. Akhisar da bu güzergahtaki karargahlardan biri olmuştur.
MÖ 24 yılında büyük bir deprem sonucu yıkılana kadar bölge, Amazon komutanlarından Thyaterina'nın adıyla anılmaktaydı. Daha sonra Helen Rumları tarafından Pepopia, Polonya, Ohipko, Semiramis olarak anılmıştır. Tarihi boyunca Hititler, Akadlar, Lidyalılar, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Saruhanlılar ve Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetiminde kalmıştır. Roma egemenliği döneminde Hıristiyanlık burada yayılmış ve Hıristiyanlığın ilk çağlarına ait 7 kiliseden bir tanesi burada yapılmıştır. İlçenin merkezinde orta bölümlerde Roma dönemine ait mezarlıklar bulunmaktadır. Şehir 1307’de Türklerin egemenliği altına geçerek Akhisar adını almıştır.
9000 yıllık geçmişi olan, zengin bir tarihi mirasa sahip Akhisar, arkeolojik özelliklerinin yanında her yıl mayıs ayında düzenlenen Çağlak Festivali’ne de ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Festival süresince bölgede festival boyunca yağlı güreş ve cirit sporlarının yanında çeşitli yarışmalar, halk oyunları ve konserler de düzenlenmektedir.

Akhisar’da Gezilecek Yerler

Akhisar Paşa Hamamı: Bu hamam Akhisar Paşa Mahallesi’nde Paşa Camii ile birlikte 1469 yılında yapılmıştır. Mimari üslubu 15. yüzyılı göstermektedir. Hamam moloz taş ve yassı tuğlalardan yapılmıştır. 3 bölümden oluşan hamamın soyunmalık ve sıcak bölümleri kubbelerle örtülmüştür. Soyunmalığın içinde sekizgen bir havuz, sıcaklık bölümünde ise sekizgen bir göbektaşı bulunmaktadır.
Ulu Camii: Eski bir kiliseden çevrilmiştir ve yapım tarihi bilinmemektedir. Camide Osmanlı Türk taşları işçiliğinin güzel örnekleri görülmektedir.
Akhisar Paşa Camii (Sarı Ahmet Paşa Camii): Bir rivayete göre 1469 yılında Akhisarlı Sarı Ahmet Paşa  tarafından yaptırılmıştır. 1904 yılında onarım gören camii sütunsuz kemerler üzerine oturtulmuş; tek kubbeli, revaklı ve ferah bir camidir.
Akhisar Zeytinli Ova: Ovada bulunan gölet alanı 2009 yılında hizmete girmiştir. 10.000 dönümlük göleti bulunan ve cennetten bir köşe olan bu ovada devasa ağaçların altında yemyeşil çimenlerin üzerinde kurulmuş olan mangal yerleri, piknikçiler için tahta masaları bulunur. Ayrıca kır kahveleriyle insanların güzel bir gün geçirdikleri bir alandır.
Akhisar Yılancık Kalesi: Bizans İmparatoru I. Konstantin tarafından Gölmarmara'ya sürülen Tyeder, Akhisar'a beyaz taşlardan bir kale inşa ettirmiştir. Bu kalenin inşaatından sonra şehrin ismi Beyaz Kale anlamına gelen Aspro Kastro oldu. Kent 1307 yılında Saruhanoğulları Beyliği hakimiyetine girince Akhisar adını almıştırı.
Apollonis Antik Kenti (Mecidiye Köyü): Helenistik dönemde kurulmuş olan bu kente Pergamon Kralı I. Attolos'un eşi Apollonis'in ismi verilmiştir.
Tepe Mezarı: Bu tepe üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bulunan kalıntılar buraya ilk yerleşimin MÖ 9000 yılına kadar uzandığını ortaya koymaktadır. Burada Thyateria Antik KentiWnin tapınağı bulunuyormuş.
Atalia: Akhisar'ın Selçuklu Köyü yakınlarındadır. Şehir MÖ 261 yılında kurulmuştur. Pergamon Kralları’ndan 1. Eummenes tarafından kurulmuştur.
Hhermokapelia (Büknüş): Akhisar'ın batısında kurulmuştur. Burada İmparator Sempimus Severus, Germenicus Constantius ve oğullarına adanmış heykeller bulunmuştur.
Şahankaya: Akhisar-Gördes arasında kalan bir bölgede bulunur. 1000 metre yükseklikteki bu görkemli kaya parçası tüm bölgeye egemen bir ilkçağ kalesini barındırır. Zamanında Evliya Çelebi'nin çıktığı bu kaya dağcılar için önemli bir spor alanıdır.

Akhisar’da Ne Yenir?

Sura bölgeye özgü lezzetlerden biridir; genellikle kurban bayramlarında, kurbanın ön kol bölgesinin yarılarak içinin pirinç doldurulup fırınlanmasıyla yapılan bu yemeği tatmadan Akhisar’dan ayrılmamalısınız. Ancak genelde bayram döneminde bulmak mümkün oluyor. Bunun dışında keşkek, paça çorbası, bumbar, kapama, katmer, büryan, nohutla yapılan simit ekmeği tadına doyamayacağınız yemek çeşitleridir. Bütün bunların dışında da herkesçe bilinen, karayoluyla yapılan yolculuklarda uğranmadan geçilmeyen meşhur köftecileri bulunmaktadır; tatmadan geçmeyin.

Akhisar’da Nerede Kalınır?

Akhisarda günlük fiyatları 100 lira civarında olan kiralık evler bulunmaktadır. Bunun dışında resmi kurumlara ait misafirhaneler, pansiyonlar ve oteller bulunmaktadır. Bunlar; Akhisar Han, Akhisar Apart Hotel, Ali Şefik Akhisar Öğretmen Evi, Özel Hisar Pansiyon, Toprak Pansiyon, Sedir Otel, Fayton Otel, Tütün Otel ve Palm City Akhisar'dır.

Akhisar’a Nasıl Gidilir?

Akhisar'ın Manisa'ya olan uzaklığı 52 kilometredir. İzmir'e uzaklığı ise 86 kilometredir. Hava yoluyla gelindiği takdirde İzmir Adnan Menderes Havaalanı tercih edilmelidir. Havaalanı ile Akhisar arası 104 kilometredir.
Manisa ve İzmir otogarlarından Akhisar otobüsleriyle de bölgeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Bandırma-İzmir treni de Aksaray’dan geçmektedir.