Friedrichshafen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya'da bulunan Friedrichshafen, Bodensee yani Konstanz kıyısında bulunan sakin bir turizm şehridir. Alplerin manzarasıyla Konstanz Gölü’nün birlikte yarattığı muhteşem manzaranın kenarında kendine turizmde önemli bir yer bulmuştur. Friedrichshafen için yeni bir şehir denebilir çünkü Almanya'da tarihi yüzyıllar öncesine dayanan birçok şehir varken Friedrichshafen'in geçmişi 1810'lu yıllara dayanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden kurulmuş olan şehir, bu dönemde İsviçre için liman görevi görüyordu. Ayrıca Friedrichshafen, havacılık konusunda da çok ilerlemiş bir şehirdir. Zeplin burada icat edilmiştir ve ilk kullanımı burada olmuştur. 

Friedrichshafen'e Nasıl Ulaşılır?

Uçak ile:

İstanbul'dan Friedrichshafen Havaalanı'na (Bodensee Airport Friedrichshafen) direkt uçuş bulunmaktadır ve uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir. Bunun dışında eğer İstanbul'dan değil de başka bir şehirden ulaşım sağlanacak olursa Berlin, Londra ya da Prag gibi şehirlerden de Friedrichshafen'e uçak ile ulaşım mümkün olmaktadır.
 
Tren ile:

Tren ile ulaşım sağlanmak istenirse, Zürih (İsviçre) veya Münih (Almanya) gibi şehirlere uçak ile ulaşım sağlandıktan sonra tren ile Friedrichshafen kentine ulaşılabilir. Bu trenler düzenli seferleri olan trenlerdir ve genellikle saat başı kalkmaktadırlar. Tren yolculuğu yaklaşık 2-2,5 saate yakın sürmekte olup güzel manzaralarla birlikte güzel bir yolculuk sunmaktadır. 

Friedrichshafen Gezilecek Yerler 

Dornier Müzesi


 
Friedrichshafen şehri havacılık konusunda dünyanın parmakla gösterilen şehirleri arasındadır. Çok eski zamanlarda bile savaşlarda ve ticarette havacılıktan yararlanmış ve bu konuda uzmanlar yetiştirmiştir. Avrupa'daki havacılık endüstrisinin kalbi burada atmaktadır. Friedrichshafen'in çok ünlü bir havacılık müzesi de bulunmaktadır. Dornier Müzesi'nde Friedrichshafen'in tüm havacılık geçmişini sergileyen parçalar bulunur. En ileri teknoloji ürünlerinden, en ilkel uçağa kadar havada süzülen neredeyse her şeyi burada bulmak mümkün olacaktır. Claude-Dornier-Platz Caddesi’nde bulunan Müze, her gün açık olmakla birlikte dönemsel olarak farklı etkinlikler planlamaktadır.

Schlosskirche (Lutheran Kale Kilisesi)

Lutheran Kale Kilisesi'nin, 2 adet 50 metre yüksekliğinde kulesiyle Friedrichshafen siluetine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. 1700 yılında inşası tamamlanmış olan kilise, o dönemde Konstanz Gölü kenarındaki en büyük barok kilise olmuştur. İkinci Dünya Savaşı’nda çok büyük bir tahribata uğrayan kilise, yenilenme projesi kapsamına alınmış ve bu yenilenme 1959 yıllarında son bulmuştur. Kilise uzunlamasına bir kilise olmakla birlikte, gösterişli sütunlar ile ayakta durmaktadır.
 
Friedrichshafen Okul Müzesi (Schulmuseum)

Almanya'nın eğitim sistemini yansıtan bir müzedir. Yalnızca okul sistemi değil, okul tarihini de Müze ziyaretçileriyle paylaşır. Friedrichshafen Okul Müzesi’nin en önemli özelliği yıkılmış olan eski okulların sınıflarının bire bir kopyasını içermesidir. Friedrichshafen Okul Müzesi, 1980 yılında eski bir okul binasında açılmıştır; daha sonra bugünkü yeri olan Friedrichstraße ana caddesinde yer alan 3 katlı villaya taşınmıştır. Bu villa 1893 yılında inşa edilmiş olup, evin 19 odasında okul müzesi sergileri sergilenmekte ve ziyaretçilerine Alman eğitimiyle ilgili bilgiler sunmaktadır.
 
Zeplin Çeşmesi (Zeppelin Brunnen)
 
Eski Belediye Meydanı’nda bulunan ve 1909 yılında Diamant tarafından inşa edilen çeşme, Kont Zeppelin'in adını almıştır. Heykel ve çeşmede, dünyanın üzerinde duran bir çocuk ve elinde tuttuğu zeplin tasvir edilmiştir. 1950'li yıllarda çeşme kırılmıştır ama yeni yapılan çeşmede üst tarafı kullanılmıştır ve bazı modern detaylar eklenmiştir. Çeşmenin bugünkü sanatı da yansıtılması istenmiştir. Friedrichshafen’e uğrarsanız bu çeşmeyi mutlaka görmeli ve önünde fotoğraf çektirmelisiniz.
 
Haldenberg Şapeli (Haldenbergkapelle)

Haldenberg Şapeli, 1892 yılında ölen oğulları Johann Eberle’yi anmak adına ebeveynleri tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra 2. Dünya Savaşı'na adanmış olan Şapel, küçük bir girişi ve beyaz boyasıyla manzara içinde çok uyumlu görüntüler sergilemektedir. Neo-Gotik tarzdaki yapı, çok büyük özelliklere sahip olmayan küçük bir şapel olmasına rağmen öyle bir noktadadır ki tüm Konstanz Gölü ve Alpler gözler önüne serilmektedir. Şapel 1996 yılından itibaren restoran olarak faaliyetini sürdürmektedir bu nedenle daha çok manzara için gidilen yerlerdendir. Manzara için gidildiğinde güneşli günlerin tercih edilmesi önerilmektedir, diğer zamanlarda sisten dolayı manzara görünmeyebilir.
 
Zeplin Müzesi (Zeppelin Museum)
 
Zeplin Müzesi, 1996 yılında açılmıştır ve Hafenbahnhof'da (Friedrichshafen Limanı) bulunmaktadır. Müze, dünyanın en büyük havacılık koleksiyonunu içinde barındırmakla birlikte teknoloji konusunda çok ilginç bilgiler de sunmaktadır. Zeplin Müzesi, 1996 yılından beri zeplinin anavatanı olan Friedrichshafen'de bulunmaktadır. Müze’de fotoğraf çekmeye izin verilmeyen çok fazla bölüm bulunuyor. Ziyaretiniz sırasında acıkırsanız öğle ve akşam yemekleri için Zeplin Müzesi’nin restoranında yeni lezzetleri tadabilirsiniz.