Arizona’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

phoenix-198398_960_720.jpg

Arizona’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin de en büyük 5. şehridir. SonoranÇölü’nün ortasındadır ve Büyük Kanyon’a giden yolun üzerindedir. ABD’deki diğer büyük şehirlerden farklı olarak Phoenix, pek çok park ve korunmuş alan barındırmaktadır.

Arizona’nın ikinci büyük şehri olan Tucson, eski “Vahşi Batı” ruhunu modern bir şehirde yaşatılmış halidir. Tucson, UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri olarak tanımlanan ilk şehirdir. Görsel ve performans sanatları sahneleri ile saydın galeri ve müzelerle dolu Tuscon’un çok kültürlü mirası göz doldurur. Güzelliğiyle ünlü Sonoran Çölü, bu bölgeyi Güneybatı Amerika’nın sembolü olan dev saguaro dahil olmak üzere harika kaktüslerle kaplar.

Eyaletin üçüncü büyük şehri Mesa, tam bir sanat şehridir. Mesa Arts Center (MAC), 4 adet tiyatrosu, galerileri ve sergi salonları ile eyaletin en büyük sanat ve eğlence parkıdır. Mesa’nın şehir merkezindeki sokaklarda 200’den fazla kamusal sanat heykeli ile restoranlar ve dükkanlar bulunmaktadır. Ayrıca, pek çok müze de bu bölgede yer almaktadır: Arizona Doğal Tarih Müzesi, i.d.e.a. Museum ve Mesa Historical Museum.

Her spor çeşidi için alternatifler barındıran CasaGrande’nin, ayrıca ulusal ve yerel tarih kayıtlarına geçmiş 40’tan fazla bina bulunan tarihi şehir merkezi de görülmeye değerdir. Müzik konserleri, araba şovları, güzel sanatlar gösterimleri ve yerel, bölgesel ve Amerikan Yerli kültürlerini içeren pek çok etkinliğe ev sahipliği yapar.

Eski demiryolu şehri olan Flagstaff, çok iyi konaklama imkanları ile Büyük Kanyon ziyaretlerini kolaylaştırır. Ulusal Anıtlar üçlüsü ile tarihi Route 66’in bazı kısımları da Flagstaff’da bulunmaktadır.

Arizona 5 bölgeye ayrılmaktadır: Doğu Arizona; Greater Phoenix; Kuzey Arizona; Güney Arizona; ve bölgenin en büyük ve zengin tarihli kenti Yuma’nın bulunduğu Batı Arizona.