Colorado’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

denver-1935083_960_720.jpg

Colorado’nun başkenti Denver aynı zamanda eyaletin en büyük ve en kalabalık şehridir. Üniversite şehri olarak da adlandırılan Denver, cheeseburgerin çıkış yeridir. Colorado eyaletinin diğer önemli şehirlerinden bazıları: Aurora, Boulder, Colorado Springs, Fort Collins, Lakewood ve Grand Junction’dır.
 
Colorado eyaletinin El Paso bölgesinde yer alan Colorado Springs, Colorado eyaletinin başkenti Denver’den sonra en kalabalık nüfusa sahiptir. Garden of Gods (Tanrıların Bahçesi) olarak adlandırılmış, Türkiye’deki peribacalarına benzer oluşumların olduğu bir parka sahiptir. Kentin yakınında bulunan hava kuvvetleri üsleri, askeri ve ticari hava birimleri sebebiyle havacılık kenti olarak da bilinmektedir.
 
Nüfus bakımından Colorado eyaletinin üçüncü kalabalık şehri olan Aurora’da özellikle 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş döneminde büyük önem arz eden Buckley Hava Üssü bulunmaktadır, bu sebeple stratejik bir lokasyondur. Kimilerine göre Aurora, başkent Denver’in banliyösü olarak görülse de Aurora’nın büyüyen nüfusu bir banliyö olarak değerlendirilmesinin yetersiz kalacağını göstermektedir.