Georgia’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Housing_Portraits_011.jpg

Eyaletin başkenti olan Atlanta, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Atlanta dışında diğer bilinen şehirler ise Columbus, Savannah, Macon, Albany, Athens ve Roma’dır. Atlanta, 4 milyona yakın nüfusu ile ABD’nin en çabuk büyüyen şehirlerinden biridir. Metropol alanı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletleri arasında 9. sırasındadır. Trenle Atlanta’ya ulaşım gelişmiş ray sistemi sayesinde oldukça kolaydır.

Columbus şehri Atlanta’nın 160 km güneybatısında yer almaktadır. Turizm konusunda önemli bir yere sahip olan şehir, ABD ordusu için de önemli merkezdir. Chattahoochee Nehri üzerinde en uzun rafting pisti, Milli Piyade Müzesi dahil daha birçok müze burada görülebilecek yerler arasındadır.

Stratejik bir liman kenti olan Savannah aynı zamanda ABD’nin en eski kentidir. Eski sokaklarını ve yapılarını her yıl binlerce turist ilgiyle ziyaret etmektedir. Ulusal tarihi alanlarından biri olan Savannah Tarihi Bölgesi; Savannah Viktorya Tarihi Bölgesi ve 22 parklı meydanı ile kent merkezini kapsamaktadır.

Macon, Yoshino kiraz ağacıyla “dünyanın kiraz başkenti” olarak bilinir ve bahar aylarında kiraz çiçeği kutlamaları yapılır. Çok fazla tarihi binaya ev sahipliği yapar ve kompakt bir merkeze sahip olduğundan yürüyerek gezmek oldukça kolaydır.

Georgia’nın güneybatısında bulunan, metropol bölgesinin başlıca kenti olan Albany, eyaletin sekizinci büyük şehridir. Özellikle meşe ağacı olmak üzere, çeşitli ağaç ve parklarıyla ünlüdür, hatta bu konuda bir sertifikaya sahiptir.

Roma şehri, Etowah ve Oostanaula Nehirlerinin birleşmesiyle inşa edilmiş ve stratejik avantajlarından dolayı uzun süreler farklı etnik gruplar tarafından işgal altında bulunmuştur. Tarihi bölgeleri, saat kulesi ve müzeleri görülmeye değerdir.