slide1.jpg

Louisiana’nın resmi yemeği olan gumbo eyaletin her yerinde bulunabilmektedir. Pirinç, meyane (tereyağı/yağ ile un karışımı), deniz ürünleri veya et, sebze, baharatlar ve sıklıkla da bamya ile hazırlanmaktadır. Kreol tarzı gumboda domates ve egzotik malzemeler kullanılırken, Cajun tarzı olanda et, balık ve baharatlar kullanılmaktadır.

Louisiana genelindeki pek çok restoranın menüsünde görebileceğiniz boudin, halka veya top halinde sunulur. Tütsülenmiş sosis bumbarında pirinç, domuz eti ve baharatlar ile hazırlanır.

Louisiana’da bulabileceğiniz en baharatlı yerel yemek olan jambalaya, İspanyolların paellasının Kreol tarzında yorumlanmış halidir. Tavuk, sosis, uzun pirinç, soğan, dolmalık biber ve kereviz birleşiminden oluşmaktadır ve geleneksel olarak büyük siyah tavalarda servis edilmektedir.

Tatlı veya tuzlu pek çok pay çeşidi bulunan Louisiana’da en ünlü olanları Natchitochesetli pay ve çilekli paydır. Bunun yanı sıra kerevit payı da denenebilir. Pekan cevizli pay ve tatlı patatesli payın bir araya geldiği tatlı patatesli pekan cevizli pay da Louisianalı bir şefin icadıdır.

Esmer şeker, pekan cevizi ve tereyağının pişirilip kurutulmasıyla hazırlanan bir çeşit Kreol şekerlemesi olan pralin, 1700’lerde Fransız rahibeler tarafından New Orleans’a getirilmiştir. New Orleans’ French Market’ta en leziz örneklerini bulmak mümkündür.

Louisiana’nın en gözdelerinden olan crawfish étouffée; meyane, kerevit (crawfish), taze baharatlar ve sebzelerden oluşan pirinçli bir Kreol yahnisidir. Burada kullanılan meyane, kereviz, dolmalık biber ve soğan karışımına eklenen tereyağı ve un karışımıdır; gumbo için kullanılandan daha açık renkli olduğu için “blonde roux” (sarı meyane) da denir.

Örgü şeklindeki yuvarlak hamurla hazırlanan, tarçın dolgulu, üzerinde renkli şekerler ve “plastik bir bebekler” bulunan “king cake, Louisiana’daki bütün pastane ve fırınlarda bulunabilir. Kekin üzerindeki 3 renk; adalet (mor), inanç (yeşil) ve gücü (altın sarısı) temsil etmektedir.

İçerisinde İtalyan salamı, İtalyan jambonu, ezilmiş sarımsak, zeytin salatası ve peynir bulunan yuvarlak bir sandviç olan “mufuletta, New Orleans’ın Fransız bölgesinde icat edilmiştir. Tam, yarım veya çeyrek olarak sunulmaktadır.

Üzerine toz şeker serpilen, kare şeklindeki kızarmış hamur parçaları olan “beignet, temelde az malzemeden oluşur. Ancak yine de, Louisiana’daki kafe ve restoranlarda tatlı veya tuzlu dolgulu olarak bulunabilmektedir. Ayrıca, mart ayında New Orleans’ta düzenlenen NOLA Food Fest’te beignet yeme yarışması da yapılmaktadır.

En lezzetlilerini Cajun Country’de bulabileceğiniz po’boy, Fransız ekmeği içinde deniz ürünleri, domates, kornişon, marul ve mayonez bulunan bir çeşit sandviçtir. New Orleans’ta biftek ile hazırlananı da mevcuttur.