Hernando de Soto ile Francisco Vasquez de Coronado liderliğindeki İspanyol kaşifler 1500’lerde bölgeye geldiklerinde, sadece birkaç Yerli kabilesiyle karşılaştılar. 18. Yüzyıl başlarında ise Fransızlar gelmişlerdir. Günümüzde Oklahoma’nın olduğu bölge 1803 yılında Luisiana Purchase ile Birleşik Devletler’in bir parçası haline gelmiştir. 1830 yılında Indian Removal Act (Yerlileri uzaklaştırmak için çıkarılan yasa) ile Indian Country olarak adlandırılan (1890 yılından itibaren) bölgeye gönderilmişlerdir. Ancak yaklaşık 4000 yerli Georgia’dan Oklahoma’ya giden bu yolculukta (Trail of Tears – Gözyaşı Yolu) hayatını kaybetmiştir. Five Civilized Tribes (Beş Uygar Kabile – Çeroki, Chickasaw, Choctaw, Creek ve Seminole) yeni vatanlarına ulaşmayı başarabilmiştir.

İç Savaş’ın sonundan 1880’lere kadar federal hükümet, yerlerine demiryolu inşa etmek ve beyaz yerleşimcileri getirmek üzere doğuda yaşayan kabileleri bu bölgeden uzaklaştırmıştır. 1889 yılında, önceden Çeroki, Cheyenne, Fox ve diğer kabilelere ayrılan yer yerleşime açılmıştır. Yer edinmek için binlerce insan düzenlenen “koşu”lara katılmıştır. En kalabalık olanı Çeroki bölgesi için düzenlenen 1893 koşusuna yaklaşık 100,000 kişi katılmıştır. Bu uğurda erkenden gelip sıraya girenler (Sooners) de olmuştur. Batı bölgesi Oklahoma Territory adını alırken, doğu bölgesinin büyük bir kısmı ise Beş Uygar Kabile tarafından yönetilmeye devam etmiştir.

1892 yılında Kongre’de eyalet olmaya yönelik bir teklif sunulmuş olmasına rağmen, Beş Uygar Kabile buna pek yanaşmamış ve kendi yönetim sistemlerini kurmak istemişlerdir. Ancak başarılı olamamışlardır ve 16 Kasım 1907 tarihinde Oklahoma 46. Amerika Birleşik Devletleri eyaleti olmuştur.