Google+

Arama formu

11. AYIN SULTANI: KÖLN KARNAVALI

İlk duyduğumda birbirinden farklı iki kutbun yan yana nasıl kullanıldığına şaşırmadım değil. Bir tarafta Almanlar, diğer tarafta karnaval… Evet! Köln Karnavalı’ndan haberim olduğunda ağzım bir karış açık kaldı. Ama iyi oldu. Bir önyargımdan daha kurtuldum. Yani Almanları öyle sokaklarda 10’ar, 20’şer gruplar halinde eğlenirken göreceğimi hiç düşünmemiştim. Almanya’nın Köln kenti; her yıl, 11. ayın 11’inde, saat gündüz 11.11’de karnavalın startını veriyor.

Köln

Karnavalın başlayacağı gün resmi tatil olmasa da sokaklar sabahın erken saatlerinde kostümleri ile dolaşan insanlarla hareketleniyor. O gün sadece Köln’deki insanlar değil, komşu kentlerdeki insanlar da Kölner Dom yani Köln Katedrali’nin çevresine akın ediyor. Almanya dışından gelenler de var tabii ki… Karnavalın, Latin kültürü ile özdeşleştiğindendir herhalde ellerinde İspanya, Brezilya ve Portekiz bayrakları ile eğlenen Almanlar da var.

Köln-1

“Karnaval” denince tabii ki de kostüm ve hayal gücü devreye giriyor. Tabii ki kostüm partilerinde ve karnavallarda görmeye alıştığımız; gemi kaptanı, hemşire, rahibe, Arap şeyhi ve Mickey Mouse kadar seçtikleri kostümlerde hayal güçlerini zorlayanlar da var. Kostümleri taşıyanların gözleri kamaştırması da var. Hani sizi korkutacak bir kostüm ile kimsenin karşınıza çıkacağını sanmıyorum, sanki herkes bir melek burada.

Köln şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Living Colonia, A&M Flat - Emerald, Wertheim Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Zimmer am Rheinufer, Mein Appartement Hürth Köln gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz A&M Flat - High Society, Ferienhaus Köln, Stolberger Straße tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Köln aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Köln-2

Belki de hiç bu kadar uzun süre Almanca şarkılar dinlememiştim. Karnaval süresince geleneksel Almanca şarkılar, her sokağın başında kurulan eğlence alanından yükseliyor. Söylenen şarkılardan biri de ilginç olarak; “19 numaralı tramvay İstanbul'a gider”. Tramvay beklerken İstanbul'a gitme hayali kuran bir Kölnlünün hikâyesini anlatan şarkı, bölgenin çok kültürlü yapısını yansıtan önemli bir öğe olarak da görülüyor.

Köln-3

Köln-4

Noel döneminde ara verilen festival dönemi, Şubat ayında kaldığı yerden çok daha renkli bir şekilde devam ediyor. Hristiyan geleneklerine göre belirlenen kilise takviminde 7-13 Şubat tarihleri arasında 7 festival günü daha var. Köln festivalleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Etiketler


Yazar Hakkında

Kadir Cansi

2008 yılından beri basında çalışıyor. Ekonomi, finans,  teknoloji, kültür, seyahat alanlarında yazmayı seviyor. Dış basını İngilizce takip etmeyi de ihmal etmiyor. Marmara İletişim Haber Ajansı şu anki adıyla Marmara Medya’da röportajlar yazarak gazeteciliğin mutfağına adım attı. Bu dönemde tanıklık, öyküleme ve betimlemeyle harmanlayarak...