Rhode Island Hakkında Temel Bilgiler

snow-2061262__340.jpg

Rhode Island, 3.144 kilometrekarelik yüzölçümüyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en küçük eyaletidir. İngiliz Krallığı’na bağlılığını reddeden kolonilerin ilki olan eyaletin resmî adı Okyanus Eyaleti’dir ve toplam alanının yaklaşık yüzde 14’ünü kapsayan büyük koylara ve girintili çıkıntılı sahillere sahiptir. Çoğunlukla düz bir topografik yapıya sahiptir. Oldukça az sayıda dağ ve yükseklikleri olan eyaletin en yüksek noktası 247 metre ile Jerimoth Tepesi’dir. Rhode Island’ın iki ayrı doğal bölgesi vardır; bunlardan biri Doğu Rhode Island, Narragansett Koyu’nun ovalarını oluşturmaktadır. Diğeri ise Batı Rhode Island, New England Upland’ın bir parçasını oluşturmaktadır. Ana karadaki güney kıyıları yaklaşık olarak 19 km.’dir. Nemli karasal bir iklime sahip olan eyalet, güney kıyılarında inildikçe daha sıcak ve ılımanlaşır. Eyalette zaman zaman kasırga ve tropikal fırtınalar da görülmektedir. Tarihte önemli hasar bırakan kasırgalar arasında 1938 New England kasırgası, Carol Kasırgası, Donna Kasırgası ve Bob Kasırgası’dır.

Eyaletin başkenti Providence’tir. Bu aynı zamanda en büyük şehridir. Hem ekonomiyi desteklemesi bakımından hem de kültürü iyi yansıtması bakımından oldukça önemli bir şehirdir. Düzenlenen festivallerinin çoğuna ev sahipliği yapması, eyalet kültür ve tarihini yansıtması, bunların yanında bir de doğal rekreasyon alanlarına sahip olmasıyla en çok turist çeken şehirdir. Bu açıdan ve de üretim faaliyetleriyle eyalet ekonomik gelirinin büyük çoğunluğunu oluşturur. Roger Williams buraya ilk geldiği zaman böyle bir cenneti ortaya çıkarmaktan sorumlu olduğuna inanır.

Rhode Island, özellikle sağlık ve eğitim sektöründe önde gelen yerlerden biridir. Üretimin de oldukça önemli olduğu eyalette bir diğer ekonomik faaliyet ise tabii ki turizmdir. Gezilecek çok fazla bölgesi olmasa da sahilleri ve özellikle festivalleriyle çok fazla ilgi çekmektedir. Her zaman herkesin kendine ait bir şeyler bulabileceği farklı başlıklardaki festivalleriyle renkli ve eğlenceli bir atmosfere sahiptir. Narragansett Kuleleri ve Narragansett Sahil Kasabası, eyaletin en çok turist çeken sahil bölgelerinden bir tanesidir. Hem suyun büyüleyici doğası ile hem de sahil kasabasının şirin turistik aktiviteleri ile çokça tercih edilmektedir. Beavertail Eyalet Parkı, Redwood Kütüphanesi ve Athenaeum turistik açıdan popüler noktalardır. Ünlü Great Gasby filminin ikinci uyarlaması olan 1974 yapımı film de eyaletin Newport bölgesinde çekilmiştir.

İlk Baptist Kilisesi Amerika’nın en eskisidir ve Providence’te Roger Williams tarafından kurulmuştur. Bu yapı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bunun yanında Rhode Island Eyalet Binası, The Breakers Konağı, Belcourt Kalesi de gezilebilecek tarihî yapılardandır.