Utah’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

salt-lake-city-2229287_960_720.jpg

Salt Lake City, Utah’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Wasatch Front bölgesindeki Salt Lake Valley boyunca yayılan şehir doğuda Wasatch Range ile batıda Oquirrh Dağları arasında kalmaktadır. Salt Lake City, Mormon olarak da bilinen Latter –day Saints (LDS) Kilisi’nin merkezidir ve şehrin neredeyse yarısını Mormonlar oluşturmaktadır.

Park City, Rocky Sıradağları’nın bir parçası olan Wasatch Dağları’nın doğusunda yer alan bir tatil kentidir. Hem yaz hem de kış tatilleri için tercih edilebilecek bir şehir olan Park City, özellikle kış aylarında yüksek kaliteli kayak otelleriyle (Park City Mountain Resort, Canyon Resort ve Deer Valley Resort) öne çıkmaktadır.

Cedar City Dixie bölgesinde bulunan küçük bir şehirdir. Doğal güzelliklerin keyfini sürebileceğiniz bu şehir Dixie Milli Ormanı ile kaplı olan sıradağların arasındadır ve ayrıca güneybatı kısmında Zion Milli Parkı, doğu ucunda Cedar Breaks Milli Anıtı ve Bryce Canyon Milli Parkı yer almaktadır.

Güneybatı Utah’taki Red Rock Country’de bulunan eşsiz bir Batı şehri olan Moab, sunduğu pek çok aktivite seçeneğiyle yıl boyunca turistlerin en uğrak yerlerinden biri olmaktadır. Arches Milli Parkı ile Canyonlands Milli Parkı’na ve ormanlık alanlara da olan yakınlığı sebebiyle kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, rafting, dağ bisikleti ve kayak gibi sporların ön planda olduğu bir şehirdir.

Utah 6 bölgeye ayrılmaktadır: Kuzeyde bulunan ve toplamda 2 milyonu geçen nüfusu ile eyaletin en şehirleşmiş bölgesi Wasatch Front; uçsuz bucaksız çöllerin ve yüksek dağların olduğu Western Utah; tarım topraklarının bulunduğu Central Utah; yerleşimin çok az olduğu ancak çöl ve milli parkların bulunduğu Canyon Country; Utah’ın çatısı niteliğinde olan Northeastern Utah; eyaletin en sıcak noktasının bulunduğu, hem çöl hem de ormanlarla kaplı dağlar ile çiftliklerin yer aldığı Dixie.