Angkor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Buddhist_monks_in_front_of_the_Angkor_Wat.jpg

Angkor, Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehrinin 5.5 kilometre güneyinde yer alır.

Bu topraklar üzerinde 802 ile 1431 yılları arasında hüküm süren Khamer İmparatorluğu bu dönemde Siem Reap’in 5.5 kilometre kuzeyine kocaman bir “tapınak şehir” inşa etmeye başlar. Şehrin ismi “Angkor”dur. “Başkent” anlamına gelen Angkor aynı zamanda Khamer İmparatorluğu’nun başkentidir.

ta-prohm-temple-monks-ruins_93405_600x450.jpg

Bu bölgede dönem boyunca krallar kendi güçlerini simgeleyen tapınaklar inşa eder. Bunlardan günümüze sadece 70 tanesi kalmıştır. Angkor arkeolojik alanındaki tapınakların bir kısmı Hinduizm’e adanmış. Bazıları ise Budizm’e. Birçoğu da Hindu tapınağından Budist tapınağına dönüştürülmüş.

Khamer İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Angkor şehri ağaçların arasında kaybolup gider. Orada bir şehir olduğunu bilen tek tük kişi olsa da Fransız bir doğasever 1858’de Angkor’u yeniden keşefedip dünyaya yayar. Burası ağaçlardan ve yabani otlardan temizlenir, 90’larda Unesco Dünya Mirası unvanını alır. Tapınakları asıl üne kavuşturan kişi ise Angelina Jolie’dir. 2000 yılında çekilen “Tomb Raider”dan sonra Angelina ve Brad Pitt Kamboçya’dan çocuk evlat edinir. Bu süreçte Kamboçya daha popüler olur.

20cdbd76503f67478c60381a3be4d9c6.jpg

Angkor arkeolojik alanı yani “Angkor area” 400 metrekarelik bir alana yayılır. “Angkor Wat” aslında bir tapınağın adıdır ancak bölgeye de ismini vermiştir.

Angkor’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına sadece kasım-şubat ayları arasında düşmektedir. Ancak bu düşüş sizi korkutmasın. 25 derecenin altında hava sıcaklığı görülmez. Ancak nisan ayından kasım ayına kadar süren, uzun bir yağışlı dönem vardır.

Mart-mayıs ayları arasında ise yüksek sıcaklıklar hakimdir. Hava sıcaklığı 40 derece olurken, kimi zaman bunun üzerine çıktığı da görülür.

Angkor ile İlgili

Angkor Nerededir?

Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehrinin 5.5 kilometre güneyindedir.

Angkor’a Nasıl Gidilir?

Angkor ile Siem Reap şehirleri arasındaki mesafe 5.5 kilometredir. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla Angkor’a ulaşmak mümkündür. Şehirden buraya otobüs ve motosiklet turları mevcuttur. Ancak Siem Reap’ta uluslararası bir havalimanı mevcut olsa da Türkiye’den direkt uçuş yapılmamaktadır. Bangkok, Seul, Hong Kong, Hanoi, Pattaya ya da Singapur gibi noktalardan uçuş yapılabilmektedir.

Angkor’a Ne Zaman Gidilir?

Angkor’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına sadece kasım-şubat ayları arasında düşmektedir. Ancak bu düşüş sizi korkutmasın. 25 derecenin altında hava sıcaklığı görülmez. Ancak nisan ayından kasım ayına kadar süren, uzun bir yağışlı dönem vardır. Mart - mayıs ayları arasında ise yüksek sıcaklıklar hakimdir. Hava sıcaklığı 40 derece olurken, kimi zaman bunun üzerine çıktığı da görülür.

Angkor’da Nerede Kalmalı?

Angkor’da konaklama için en yakın seçenekler, 5.5 kilometre uzakta yer alan Siem Reap şehrindedir. Bura da özellikle son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte şehrin otel anlayışı da gelişim göstermiştir. Farklı bütçelere uygun seçenekler bulunmaktadır.

Angkor Gezilecek Yerler

 

Bu bölgede dönem boyunca krallar kendi güçlerini simgeleyen tapınaklar inşa etmiştir. Bunlardan günümüze sadece 70 tanesi kalmıştır. Angkor Arkeolojik alanındaki tapınakların bir kısmı Hinduizm’e adanmış. Bazıları ise Budizm’e. Birçoğu da Hindu tapınağından Budist tapınağına dönüştürülmüş.

Devamını Oku

Angkor İçi Ulaşım

bus-bangkok-siem-reap-cambodia-border.jpg

Angkor yaklaşık 400 metrekare bir alan üzerine kuruludur. Her köşesinde farklı bir gezilecek nokta vardır. Bu sebeple burada dolaşmak için öncelikle bir araçla gitmek ve ardından tarihi kalıntılar ya da doğa içinde yürümek gerekir. Ulaşım için rehberli tur otobüsleri, şoförlü özel araçlar, motosiklet taksiler ya da “tuk-tuk”lar kullanılabilir.

Angkor Mutfağı

Kamboçya’nın yemek kültürü Vietnam, Tayland, Çin ve Fransız mutfaklarından etkilenmiştir. Çorbalar, pirinç, sebze yemekleri, balık, tavuk, sığır ve domuz etlerini sıkça tüketirler. Kamboçya yiyeceklerinin sırrı ise et yemeklerinde ve tatlılardadır.

Kamboçya çok eski zamanlardan beri geniş bir tarımsal üretim yelpazesine sahiptir ve bu sayede pek çok damak tadına hitap eden çeşitlilikte mutfak kültürüne sahiptir. Sokak üzerinde soyulmuş meyve satıcılarının sıklıkla rastlandığı Kamboçya'da “Tahu Telur” ismi verilen yumurtalı kızartılmış tofuyu sık tüketirler.

Kamboçyalıların Türklerin alışık olmadığı bir yemek kültürleri de mevcuttur. Tarlalarda floresan lambalı tuzaklarda toplanan çekirgelerden çıtır çıtır kızarmış karıncalara, tencerede sırtüstü yatan kaplumbağalardan kurbağa dolmasına kadar enteresan pek çok yiyecek tür görmek mümkündür. Tavaya kırıldığı anda içinden fetüsü düşen yumurtalar, örümcekler, yılanlar ya da timsahları yemektedirler.

Ülkede çok sayıda yöresel yemekler yapan restoranın yanı sıra Fransız, Vietnam, Tayland, Endonezya restorantları da mevcuttur. Angkor’da yemek için Angkor Wat’ın ana girişinde yer alan kafe ve restoranları deneyebilirsiniz. Srah Srang çevresinde de aynı şekilde mekanlar bulunmaktadır.

Popüler restoranlar

Angkor Cafe, Chez Sophea.

Bahşiş

Kamboçya restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın yüzde 10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Angkor’da Alışveriş

Angkor’da alışveriş için tapınakların çevresinde yer alan hediyelik eşya tezgahlarına uğrayabilirsiniz. Tezgahlar dışında şık mağazalar da yer almaktadır. Bunlardan biri olan Black Garuda’da envai çeşit hediyelik eşya ürünü bulmak mümkündür. Angkor ve çevresinde alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayın.

Angkor Gece Hayatı

Angkor tarihi ve doğal bir bölge olduğundan burada bir gece hayatı mevcut değildir. Eğer burayı ziyaret eden çoğu turist gibi Siem Reap’te konaklıyorsanız, bir gece hayatından söz edilebilir. Burada canlı müzik yapan mekanlar, barlar, kokteyl barları ve gece kulüpleri bulmak mümkündür. Kulüpler sabaha karşı 04.00’e kadar açıktır.

Şehir merkezindeki Pub Street, özellikle aynı gecede farklı barları denemek isteyenler için çok ideal bir sokaktır. Çoğunda, özel kokteyller ve içkiler 1 dolar civarındadır. 5 yıldızlı otellerin teras barları da oldukça popülerdir. Temple Bar, X Bar, Soria Moria, Top Banana Plaj Barı bunlar arasındadır.

Angkor Festivaller

Angkor Wat Uluslararası Film Festivali (Şubat)

Kmer Yeni Yılı (Nisan)

Bonn Om Touk / Su Festivali (Ekim-Kasım)

Angkor Wat Uluslararası Yarı Maratonu (Aralık)

Angkor Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Soykırıma Karşı Başarı Günü (7 Ocak)

Meak Bochea Günü (22 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Kmer Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Kralın Doğumgünü

Visak Bochea Günü (20 Mayıs)

Uluslararası Çocuklar Günü (1 Haziran)

Anayasa Günü (24 Eylül)

Pchum Ben Günü

Kralın Babasını Anma Günü (15 Ekim)

Kralın Taç Giyme Günü (29 Ekim)

Bağımsızlık Günü (9 Kasım)

Su Festivali Seremonileri (13 Kasım)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Angkor İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 119

Yangın: 118

Polis: 117

Angkor Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Angkor’a girmek için vize alması gerekmektedir.

Türkiye Angkor Dış Temsilcilikleri

Punom Pen Büyükelçiliği

Adres: No: 3, Senei Vinnavaut Oum (St 254), Sangkat Chaktomuk, Khan Daun Penh, Phnom Penh, Cambodia (Kamboçya)

Telefon: +855 23 863 086

Faks:

[email protected]

http://www.punompen.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Tüm Kamboçya

Angkor Para Birimi

Kamboçya ülkesindeki Angkor’un para birimi Kamboçya Rieli’dir (KHR). 1 TL yaklaşık 1.428 Riel’dir.

Angkor Resmi Dili

Kamboçya ülkesinde bulunan Angkor’un resmi dili Kmer dilidir. Ülke genelinde bunun dışında Fransızca ve İngilizce de konuşulmaktadır.

Angkor Saat Farkı

Angkor (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı vardır.

Angkor Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 26oC
  • Mar 28oC
  • Nis 29oC
  • May 28oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 25oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa

Nüfus: -  / Dil: Kmer dili / Para Birimi: Kamboçya Rieli (KHR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün