Google+

Angkor

Angkor - : - / -
--℃
1 KHR=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon24℃
 • Şubweather-icon26℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon29℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon27℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon25℃
 • Araweather-icon24℃
Nüfus: -  / Dil: Kmer dili / Para Birimi: Kamboçya Rieli (KHR) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Buddhist_monks_in_front_of_the_Angkor_Wat.jpg

Angkor, Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehrinin 5.5 kilometre güneyinde yer alır.

Bu topraklar üzerinde 802 ile 1431 yılları arasında hüküm süren Khamer İmparatorluğu bu dönemde Siem Reap’in 5.5 kilometre kuzeyine kocaman bir “tapınak şehir” inşa etmeye başlar. Şehrin ismi “Angkor”dur. “Başkent” anlamına gelen Angkor aynı zamanda Khamer İmparatorluğu’nun başkentidir.

ta-prohm-temple-monks-ruins_93405_600x450.jpg

Bu bölgede dönem boyunca krallar kendi güçlerini simgeleyen tapınaklar inşa eder. Bunlardan günümüze sadece 70 tanesi kalmıştır. Angkor arkeolojik alanındaki tapınakların bir kısmı Hinduizm’e adanmış. Bazıları ise Budizm’e. Birçoğu da Hindu tapınağından Budist tapınağına dönüştürülmüş.

Khamer İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Angkor şehri ağaçların arasında kaybolup gider. Orada bir şehir olduğunu bilen tek tük kişi olsa da Fransız bir doğasever 1858’de Angkor’u yeniden keşefedip dünyaya yayar. Burası ağaçlardan ve yabani otlardan temizlenir, 90’larda Unesco Dünya Mirası unvanını alır. Tapınakları asıl üne kavuşturan kişi ise Angelina Jolie’dir. 2000 yılında çekilen “Tomb Raider”dan sonra Angelina ve Brad Pitt Kamboçya’dan çocuk evlat edinir. Bu süreçte Kamboçya daha popüler olur.

20cdbd76503f67478c60381a3be4d9c6.jpg

Angkor arkeolojik alanı yani “Angkor area” 400 metrekarelik bir alana yayılır. “Angkor Wat” aslında bir tapınağın adıdır ancak bölgeye de ismini vermiştir.

Angkor’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına sadece kasım-şubat ayları arasında düşmektedir. Ancak bu düşüş sizi korkutmasın. 25 derecenin altında hava sıcaklığı görülmez. Ancak nisan ayından kasım ayına kadar süren, uzun bir yağışlı dönem vardır.

Mart-mayıs ayları arasında ise yüksek sıcaklıklar hakimdir. Hava sıcaklığı 40 derece olurken, kimi zaman bunun üzerine çıktığı da görülür.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=1KLDcScJUfs

 

Bu bölgede dönem boyunca krallar kendi güçlerini simgeleyen tapınaklar inşa etmiştir. Bunlardan günümüze sadece 70 tanesi kalmıştır. Angkor Arkeolojik alanındaki tapınakların bir kısmı Hinduizm’e adanmış. Bazıları ise Budizm’e. Birçoğu da Hindu tapınağından Budist tapınağına dönüştürülmüş.

Angkor Arkeolojik Alanı

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Angkor Arkeolojik Alanı

Bu topraklar üzerinde 802 ile 1431 yılları arasında hüküm süren Khamer İmparatorluğu bu dönemde Siem Reap’in 5.5 km kuzeyine kocaman bir “tapınak şehir” inşa etmeye başlar. Şehrin ismi “Angkor”. “Başkent” anlamına gelen Angkor aynı zamanda Khamer imparatorluğunun başkentidir.

Dönem boyunca krallar kendi güçlerini simgeleyen tapınaklar inşa eder. Tapınakların çoğu Hindu tanrılarına atfedilir. Vishnu ve Şiva Tanrılarının isimlerini bolca duyacaksınız. Tanrılara adanmış binlerce tapınaktan günümüze maalesef sadece 70 tanesi ulaşabilmiştir. Kalanlar da fazlasıyla etkileyicidir.

Angkor Arkeolojik Alanındaki tapınakların bir kısmı Hinduizm’e adanmış. Bazıları ise Budizm’e. Birçoğu da Hindu tapınağından Budist tapınağına dönüştürülmüş. Neticede burası dini bir alan, birçok Budist rahip görebilirsiniz.

Khamer İmparatorluğu yıkıldıktan sonra Angkor şehri ağaçların arasında kaybolup gider. Orada bir şehir olduğunu bilen tek tük kişi olsa da Fransız bir doğasever 1858’de Angkor’u yeniden keşefedip dünyaya yayar.

Angkor Tapınakları ağaçlardan ve yabani otlardan temizlenir, 90’lı yıllarda Unesco Dünya Mirası unvanını alır. Tapınakları asıl üne kavuşturan kişi ise Angelina Jolie. 2000 yılında çekilen Tomb Raider’dan sonra Angelina ve Brad Pitt Kamboçya’dan çocuk evlat edinirler. Bu esnada Kamboçya daha çok farkedilir ve dünyanın dört bir yanından turistler Angkor Wat’ı ziyaret etmeye başlıyor. Angkor arkeolojik alanı yani ‘Angkor area’ oldukça geniş bir alan ve birçok tapınağı bünyesinde bulunduruyor. “Angkor Wat” aslında bir tapınağın adı, ama bölgeye de ismini vermiş durumda.

-

Angkor lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Somadevi Angkor Resort & Spa - Premium, Orient D'Angkor Hotel, Friendly Villa Boutique. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Okay 1 Villa, Golf Angkor Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Neak Pean Hotel - Wooden House, Alliance Villa, Thmor Meas Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Angkor aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Angkor Wat Tapınağı

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Vakit kaybetmeden sabah serinliğinden yararlanıp Angkor Wat’ı gezmenizi tavsiye ederiz. Angkor Wat, Angkor Arkeolojik Alanı isimli bölgenin en ünlü tapınağı. Aynı zamanda dünyanın en büyük dini yapısı. 12. yüzyılın başlarında Kral II Suryavarman tarafından Hindu tanrısı Vishnu için yapılmış. Daha sonra Budist tapınağına dönüştürülmüş.

Tapınak, Kamboçya için büyük gurur kaynağıdır, ülkenin bayrağında bile tapınağın resmi vardır. Üç katlı olan tapınağın en üst katına çıkarken dar tahta merdivenlerden tırmanıyorsunuz. Biraz zor olabilir. Ama asıl dikkat etmeniz gereken şey kıyafetiniz. Omuzlar örtülü, bacaklar dizin altına kadar kapalı olacak. Yoksa içeri alınmayabilirsiniz. Duvarlardaki rölyeflerin bazıları silinmiş, bazıları tamamlanmamış durumda. Ama hepsi çok ayrıntılı çizimler, hayran olmamanız elde değil.

Angkor Wat Tapınağı

Buda heykellerinin de genelde kafalarının çalınmış olduğunu göreceksiniz. Angkor Wat tapınağının önündeki sulak alanda tapınağın yansımalı fotoğraflarını çekmeyi ihmal etmeyin. Bu orayı gecen her turistin yaptığı bir şeydir.

Oraya gittiğinizde size gün doğumunu izlemek için yeniden gelmenizi tavsiye edecekler. Bu tavsiyeyi dikkate alın. Angkor Wat’da gün doğumunu izlemek ölmeden önce yapılması gereken şeylerden biridir çünkü! Bunu yapmak için ertesi gün saat 4- 5 gibi otelden ayrılmanız gerekecek geldi. Geceden sipariş ettiğimiz paket kahvaltılarımızı resepsiyondan teslim alıp bir tuk tukaya atlamak suretiyle hızla yetişebilirsiniz. Eğer otel rezervasyonunuza kahvaltı servisi dahilse geceden resepsiyona “gün doğumuna gideceğinizi” söyleyerek kahvaltınızı paketlettirebilirsiniz. Siem Reap’teki hemen her otelde bu uygulama mevcuttur.

Angkor Wat Tapınağı-1

Bir gün öncesinde ertesi gün tekrar ziyaret etmek için gereken bileti alırsanız sıra beklemeden Angkor Wat tapınağına girebilirsiniz. İçeride kalabalık bir güruhun güneşi beklediğini göreceksiniz. Beklerken “kütüphane” olduğu söylenen yerde kahvaltımızı yapabilirsiniz.

-

Angkor Thom Tapınağı

023 Ara 2016Gezilecek Yerler

Angkor Thom Tapınağı

Angkor Wat’dan sonra mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de bir başka tapınaklar kompleksi Angkor Thom. Angkor Thom’u bir bölge gibi düşünebilirsiniz, içindeki tapınaklar: Bayon, Baphoun, Phimeanakas, Terrace of Elephants (Filler terası) ve Terrace of Leper King (Cüzzamlı kral terası).

Bayon Tapınağı’na turistler “gülen yüzler tapınağı” adını takmıştır. Çünkü içinde tam 216 tane gülen surat mevcuttur. Budizm'de önemli bir karakteri simgeleyen bu yüzlerde Nirvanaya ulaşmışlığın ifadesi olarak gözler kapalı ve dudaklar gülümsemektedir.

Angkor Thom’un hemen yakınında yer alan Ta Prohm Tapınağı’nı da mutlaka görün. İşte Thomb Raider’ın çekildiği yerdesiniz. Buranın en önemli özelliği dev ağaçların tapınakların üzerinden yükselmesi… Bunlar, yerel endemik bir tür olan Banyan ağaçları. Bu ağaçları gördüğünüzde doğa ile inatlaşılmayacağına da ilna olacaksınız. Tapınakların korunması için çalışan ekipler ilk etapta tapınakları ortaya çıkarma amaçlı olarak kesilmiş olan bu ağaçları düzenli olatak kesseler de zamanla ağaçlar tekrar yükselmekte. Ağaçlar bir yandan tapınaklara zarar veriyor olsa da öte yandan güzelliğine güzellik katıyor. Eğer halen tapınak görmekten sıkılmadıysanız Siem Reap’ten 32 kilometre uzaktaki Banteay Srei Tapınağı’na da gitmelisiniz. Pembe kum taşından yapılmış bu tapınak birçok kişi tarafından "en beğenilen tapınak" olma özelliğini taşıyor. Gerçekten çok özenli ve estetik işlemeler bulunduran tapınak, muhtemelen en beğendiğiniz yer olacak. Tapınağın güzelliği ise işlemelerdeki detaylarda gizli.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Asya’da yer alan Kamboçya ülkesinin kuzeybatısında bulunan Siem Reap şehrinin 5.5 kilometre güneyindedir.

Geolocation

Angkor’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Yıl boyunca hava sıcaklığı ortalaması 30 derecenin altına sadece kasım-şubat ayları arasında düşmektedir. Ancak bu düşüş sizi korkutmasın. 25 derecenin altında hava sıcaklığı görülmez. Ancak nisan ayından kasım ayına kadar süren, uzun bir yağışlı dönem vardır. Mart - mayıs ayları arasında ise yüksek sıcaklıklar hakimdir. Hava sıcaklığı 40 derece olurken, kimi zaman bunun üzerine çıktığı da görülür.

Angkor ile Siem Reap şehirleri arasındaki mesafe 5.5 kilometredir. Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculukla Angkor’a ulaşmak mümkündür. Şehirden buraya otobüs ve motosiklet turları mevcuttur. Ancak Siem Reap’ta uluslararası bir havalimanı mevcut olsa da Türkiye’den direkt uçuş yapılmamaktadır. Bangkok, Seul, Hong Kong, Hanoi, Pattaya ya da Singapur gibi noktalardan uçuş yapılabilmektedir.

Angkor’da konaklama için en yakın seçenekler, 5.5 kilometre uzakta yer alan Siem Reap şehrindedir. Bura da özellikle son yıllarda turizmin gelişmesiyle birlikte şehrin otel anlayışı da gelişim göstermiştir. Farklı bütçelere uygun seçenekler bulunmaktadır.

Angkor onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Angkor Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Angkor Otelleri

En Uygun Fiyatlı Angkor Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Angkor Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Angkor Otelleri

bus-bangkok-siem-reap-cambodia-border.jpg

Angkor yaklaşık 400 metrekare bir alan üzerine kuruludur. Her köşesinde farklı bir gezilecek nokta vardır. Bu sebeple burada dolaşmak için öncelikle bir araçla gitmek ve ardından tarihi kalıntılar ya da doğa içinde yürümek gerekir. Ulaşım için rehberli tur otobüsleri, şoförlü özel araçlar, motosiklet taksiler ya da “tuk-tuk”lar kullanılabilir.

Kamboçya’nın yemek kültürü Vietnam, Tayland, Çin ve Fransız mutfaklarından etkilenmiştir. Çorbalar, pirinç, sebze yemekleri, balık, tavuk, sığır ve domuz etlerini sıkça tüketirler. Kamboçya yiyeceklerinin sırrı ise et yemeklerinde ve tatlılardadır.

Kamboçya çok eski zamanlardan beri geniş bir tarımsal üretim yelpazesine sahiptir ve bu sayede pek çok damak tadına hitap eden çeşitlilikte mutfak kültürüne sahiptir. Sokak üzerinde soyulmuş meyve satıcılarının sıklıkla rastlandığı Kamboçya'da “Tahu Telur” ismi verilen yumurtalı kızartılmış tofuyu sık tüketirler.

Kamboçyalıların Türklerin alışık olmadığı bir yemek kültürleri de mevcuttur. Tarlalarda floresan lambalı tuzaklarda toplanan çekirgelerden çıtır çıtır kızarmış karıncalara, tencerede sırtüstü yatan kaplumbağalardan kurbağa dolmasına kadar enteresan pek çok yiyecek tür görmek mümkündür. Tavaya kırıldığı anda içinden fetüsü düşen yumurtalar, örümcekler, yılanlar ya da timsahları yemektedirler.

Ülkede çok sayıda yöresel yemekler yapan restoranın yanı sıra Fransız, Vietnam, Tayland, Endonezya restorantları da mevcuttur. Angkor’da yemek için Angkor Wat’ın ana girişinde yer alan kafe ve restoranları deneyebilirsiniz. Srah Srang çevresinde de aynı şekilde mekanlar bulunmaktadır.

Popüler restoranlar

Angkor Cafe, Chez Sophea.

Bahşiş

Kamboçya restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın yüzde 10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Angkor tarihi ve doğal bir bölge olduğundan burada bir gece hayatı mevcut değildir. Eğer burayı ziyaret eden çoğu turist gibi Siem Reap’te konaklıyorsanız, bir gece hayatından söz edilebilir. Burada canlı müzik yapan mekanlar, barlar, kokteyl barları ve gece kulüpleri bulmak mümkündür. Kulüpler sabaha karşı 04.00’e kadar açıktır.

Şehir merkezindeki Pub Street, özellikle aynı gecede farklı barları denemek isteyenler için çok ideal bir sokaktır. Çoğunda, özel kokteyller ve içkiler 1 dolar civarındadır. 5 yıldızlı otellerin teras barları da oldukça popülerdir. Temple Bar, X Bar, Soria Moria, Top Banana Plaj Barı bunlar arasındadır.

Angkor Wat Uluslararası Film Festivali (Şubat)

Kmer Yeni Yılı (Nisan)

Bonn Om Touk / Su Festivali (Ekim-Kasım)

Angkor Wat Uluslararası Yarı Maratonu (Aralık)

Angkor’da alışveriş için tapınakların çevresinde yer alan hediyelik eşya tezgahlarına uğrayabilirsiniz. Tezgahlar dışında şık mağazalar da yer almaktadır. Bunlardan biri olan Black Garuda’da envai çeşit hediyelik eşya ürünü bulmak mümkündür. Angkor ve çevresinde alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayın.

Angkor (GMT +7) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat zaman farkı vardır.

Kamboçya ülkesindeki Angkor’un para birimi Kamboçya Rieli’dir (KHR). 1 TL yaklaşık 1.428 Riel’dir.

Kamboçya ülkesinde bulunan Angkor’un resmi dili Kmer dilidir. Ülke genelinde bunun dışında Fransızca ve İngilizce de konuşulmaktadır.

Punom Pen Büyükelçiliği

Adres: No: 3, Senei Vinnavaut Oum (St 254), Sangkat Chaktomuk, Khan Daun Penh, Phnom Penh, Cambodia (Kamboçya)

Telefon: +855 23 863 086

Faks:

embassy.phnompenh@mfa.gov.tr

http://www.punompen.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Tüm Kamboçya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Soykırıma Karşı Başarı Günü (7 Ocak)

Meak Bochea Günü (22 Şubat)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Kmer Yeni Yılı

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Kralın Doğumgünü

Visak Bochea Günü (20 Mayıs)

Uluslararası Çocuklar Günü (1 Haziran)

Anayasa Günü (24 Eylül)

Pchum Ben Günü

Kralın Babasını Anma Günü (15 Ekim)

Kralın Taç Giyme Günü (29 Ekim)

Bağımsızlık Günü (9 Kasım)

Su Festivali Seremonileri (13 Kasım)

Uluslararası İnsan Hakları Günü (10 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 119

Yangın: 118

Polis: 117

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Angkor’a girmek için vize alması gerekmektedir.