Durres Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2waehl20160515133623.jpg

Arnavutluk’un en büyük ikinci şehri olan Durres, başkent Tiran’ın 33 kilometre batısında, ülkenin de en batısında yer alır. Adriyatik Denizi’ne kıyısı mevcut olan hoş bir sahil şehridir.

Tarihi M.Ö. 627 yılına kadar uzanan Durres, Arnavutluk’un en eski şehirlerinden biridir. Hem ülke hem de şehir, tarih boyunca Yunan, İtalyan ya da Osmanlı gibi pek çok medeniyetin hâkimiyeti altında kalmıştır. Bu yüzden farklı ve renkli bir kültüre sahiptir.

Durres, Adriyatik Denizi kıyısında yer alması ve önemli bir liman kenti olmasından dolayı ekonomik anlamda güçlü bir şehir sayılmaktadır. Özellikle İtalya-Durres arasında çalışan feribotlarla çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Uzun bir geçmişi olan şehirde pek çok tarihi kalıntı görülmektedir. Güzel plajları sayesinde ise bazı turistler yaz tatili için de burayı tercih eder.

Durres şehrine Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk geçer. Ancak yaz ayları uzun bir süreçtedir ve mayıstan ekime kadar sürer. Yazın ortalama hava sıcaklığı 26 derecedir. Kış aylarındaysa ortalama hava sıcaklığı 9.8 derecedir. Bu sebeple şehre gitmek için en uygun dönem mayıs-ekim ayları arasındaki süreçtir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=DUxZpaR0SZs