Adelaide Mutfağı

sea-food-443971_960_720.jpg

Avusturalya’nın en leziz yemeklerini yiyebileceğiniz Adelaide, zengin yemek kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Adelaide geziniz sırasında yemek yiyebileceğiniz oldukça fazla çeşitte deniz ürünü sunan restoranlar ve et restoranları bulunmaktadır. Adelaide mutfağı, her yemek kültürüne hitap eden bir mutfağa sahiptir. Dolayısıyla Adelaide’de her zevke hitap eden birçok restoran bulabilirsiniz.

Hint mutfağından hoşlananlar şehir merkezinde birden fazla restoran bulabilir. Bunların en ünlüsü ise Jasmin Restaurant’dır. Bu restoranda birden fazla egzotik ve ilginç yemek bulabilirsiniz. Bunun yanında şehirde barbekü kültürü oldukça yaygın olduğu için et restoranları bulmanız da olasıdır. Adelaide’de en çok kullanılan et türü ise sığır etidir. Burada kesinlikle Adelaide bifteğini ve rostosunu denemenizi öneririz. Bunun yanında ülkenin sembollerinden biri olan kanguru eti de yemeklerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Kanguru etini daha önce denemeyenler için bu, oldukça farklı bir deneyim olabilir. Fakat yine de Adelaide’dene yenir diye soranlara ilk tavsiyemiz deniz ürünlerini denemeleri yönünde oalcaktır. Levrek, dülger, floater, mezgit ve Avustralya’ya ait bir balık olan barramundi kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Bunun yanında burada bezelye çorbasını da mutlaka denemelisiniz.

Adelaide mutfağında nerede yemek yenir diye soranlara önerimiz ise şunlardır: Luigi Delicatessen, Taj Tandoor, Mai Kitchen, Golden Boy, Marrakech Restaurant, Social Street 2, Orana, Peel Street, Ur Caffe, Jasmin Indian Restaurant,Andre's Cucina and Polenta Bar, Shiki Restaurant, 82 Thai Eatery, The Playford Restaurant, Georges on Waymouth ve Estia Greek Cuisine Restaurant ile Türk mutfağından uzaklaşmak istemeyenler için Saray Kebab House ve Eat in Istanbul Restaurant.

Adelaide’de ortalama yemek fiyatları genellikle 17-50 AUD arasında değişkenlik gösterse de bu durum gideceğiniz restoranın kalitesine ve seçeceğiniz yemek çeşidine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca Adelaide’de beş çayı kültürü oldukça önemli bir yer tutmaktadır ve çayın yanında pavlova adındaki kurabiyeler sunulmaktadır. Bu sebepten dolayı öğlen ve öğleden sonraki saatlerde özellikle kafeler çok yoğun olabilmektedir. Bu durum hafta sonları daha da fazla kalabalığa sebep olmaktadır. Yine de size önerimiz ziyaret edeceğiniz şehrin yerlisi gibi yaşamak adına 5 çayında bu kafelerde oturmanız olacaktır.