Adelaide Şehir İçi Ulaşım

Adelaide şehir merkezi, oldukça rahat gezebileceğiniz bir yerdir. Turist bilgilendirme bölümünden şehir merkezi ile ilgili bilgilendirme formlarını ücretsiz olarak alabilirsiniz. Adelaide, farklı toplu ulaşım araçları ile ziyaretçilere hizmet vermektedir. Genellikle şehirde otobüs, taksi, tramvay ve tren kullanılmaktadır. Dileyenler gezilecek yerleri yürüyerek de gezebilmektedir.

Adelaide, otobüs sistemi oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir. Turistlerin birçoğu bu seçeneği tercih ederek gezilerini planlamaktadır. Adelaide’de birçok otobüs hattı mevcuttur. Sefer saatleri ise gideceğiniz yere göre değişkenlik göstermektedir. Toplu taşıma araçları için biletlerinizi otomatlardan temin edebilirsiniz. Otobüs için alacağınız bilet ücretleri ise tek kullanım için 5,20 AUD, gün boyu kullanacağınız biletler için ise 9,90 AUD olarak belirlenmiştir. 3 günlük bilet almak isteyenlerin ise 25 AUD ödemesi gerekmektedir. Havalimanından şehir merkezine gelmek isteyen ziyaretçiler J1-J2 otobüs hattını kullanabilirler. 15-20 dakikada bir kalkan otobüsü sıklıkla bulabilirsiniz. Bunun için ödeyeceğiniz ücret ise 5,20 AUD’dir.

Adelaide’de tren seçeneği diğer bir toplu ulaşım aracıdır. Tren seçeneğini kullanacak olanlar, şehrin 12 farklı bölgesine seyahat edebilirler.

Adelaide’de kullanabileceğiniz diğer bir araç ise taksilerdir. Şehrin her bölgesine hizmet veren taksi seferleri, ücret olarak pahalı kaldığı için turistler tarafından pek tercih edilmemektedir. Taksilerin açılış ücretleri ise 4,50 AUD olarak belirlenmiştir. Dileyen ziyaretçiler taksi ile şehir merkezine ulaşabilirler. Bunun için ödemeleri gereken toplam ücret ise 20 AUD civarındadır.