Salzburg’da Gece Hayatı  


 

Gün boyunca zaman makinesine girmişsiniz gibi tarihte yolculuk yapacağınız saatler sonunda gece Salzburg’da modern dünyaya dönebilir ve dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz. Üniversitenin bulunması dolayısıyla Salzburg’da çok sayıda öğrenci vardır ve bu da gece hayatını canlandıran bir etkendir. Küçük bir şehir olmasına rağmen “gece kuşları” için birçok kulüp ve bar bulunur. Özellikle cuma ve cumartesi geceleri Salzburg’da gece hayatı oldukça eğlencelidir.

Çok lezzetli yemekler yiyeceğiniz restoranlar ile gece hayatına giriş yaparsınız. Bu restoranlarda hem Alman hem Avusturya hem Macar mutfağından yemekler tadarsınız. Elbette dünyaca meşhur Alman ve Avusturya birası ve Avusturya şarabı tüketirsiniz. Salzburg’da İtalyan yemeği tutkunları için buna uygun menüleriyle İtalyan lokantaları da mevcuttur. Salzburg, Avusturya’da en çok gurme restorana ev sahipliği yapan şehirdir. Gurme lezzetlere merakınız varsa ve Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yeme deneyimi yaşamak isterseniz Salburg’a gelmişken mutlaka bu restoranlara gitmeyi unutmayınız.

Vis-a-Vis Bar, 25 yaş üstü müşterilerin kabul edildiği Russ Bar, Bar Salzburg, Immernett, Murphy’s Law Irish Pub, Trumerei, O’Malley’s Irish Pub, Segabar Rudolfskai, City Alm, Shamrock Irish Pub, Jazzit Bar, Bricks music Bar, Mayday Bar, Take Five, Half Moon, Republic Bar gibi mekânlarda kimi zaman canlı müzik kimi zaman dans müziğiyle dilediğinizce eğlenirsiniz.

1492 yılı dünyada Amerika kıtasının keşfini işaret eder. Ancak Avusturya için 1492 yılı bira üretiminin başladığı senedir. Bira menü yelpazesi çok geniş olan “beer pub”lara gitmek isterseniz 600 yıldır bira üretimi yapılan Salzburg’da doğru yerdesiniz demektir. Zira çok sayıda bira çeşidini Salzburg’daki barlarda tadabilirsiniz. Tarihî kentteki en önemli bira barları olarak Goldene Kugel, Zipfer Bierhaus, Zum Wilden mann, Alchimiste Belge, krimpelstatter, beffa bar, Celtic Spirit, Pauli stumb’ı sayabiliriz. Üstelik bu beer pub larda 3,40 ila 5 euro arasında bira içebilirsiniz.

Avusturya’da bulunuyor olmanın en önemli avantajı dünyanın en iyi opera sanatçılarını izleyebilmektir. Eğer akşam yemeğinden sonra opera izlemek isterseniz dünyada opera izleyeceğiniz en iyi ülkedesiniz. Ancak biletlerinizi seyahatinizden en az 2 ay önce almanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde bir klasik müzik konserine de giderek Avusturya seyahatinizin hakkını verebilirsiniz. Özellikle Mozart, Beethoven ve Bach eserlerinin yorumlandığı klasik müzik konserlerine Salzburg’dayken gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu konserler için kişi başı bilet fiyatı 65 ila 300 euro arasında değişebilmektedir.

Salzburg’da akşam yapabileceğiniz başka bir etkinlik ise şehirde bulunan müze ve sarayların haftanın belli gün ve saatlerinde gerçekleşen rehberli özel turlarına katılmak olabilir. Üstelik daha uygun bir giriş bedeli ödeyerek yetkin rehberlerden Salzburg’un tarihî yapıları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tercihiniz ne yönde olursa olsun Salzburg’da her akşamınızın eğlenceli geçeceğine eminiz. İster hoş bir lokantada yemek yiyin, ister bir barda Avusturya birası için veya dans edin, ister kalsik müzik konserlerine veya operaya giderek Avusturya’nın üst kültürünü damarlarınızda hissedin veya müze gezin Salzburg’da geçireceğiniz akşamları unutamayacaksınız.