Belek Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0ee6d85479ff4a961b9382fbb1afc84b.jpg

Belek, Antalya'nın Serik ilçesine, bağlı bir mahalledir. 12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen bir kanunla mahalle olmuştur, ancak Antalya'da en çok tercih edilen turizm merkezlerinden biridir.

Antalya’ya 40 km uzaklıktaki Belek, zamanla Antalya’dan farklı bir tatil bölgesi olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Modern otelleri, sınırsız alışveriş imkânı, keyif alabileceğiniz restoranları ve özellikle dünya standartlarındaki golf tesisleriyle, doğa ile sporu, tarih ile tatili bir arada sunan tatil bölgelerinden biridir. Belek, iki küçük köyden oluşmaktadır: Kadriye ve Belek. Kıyıdan yaklaşık bir kilometre mesafede iki köyü birbirine bağlayan 8 km’lik bir yol bulunmaktadır.

Kadriye düz kıyı ovaları destekleyen ziraat ve tarım alanı üzerinde kurulu olan bir köydür. Köy, kafe ve restoranlar bölgesine 5 geçit noktasına sahiptir. Köyün merkezinde, salı pazarının kurulduğu alanda saat kulesi bulunmaktadır. Belek ise doğuya doğru 8 km sahili ile uzanan, muhteşem mağazaları ile Kadriye’den daha büyük konumdadır. Belek merkezinde yeni bir tiyatro, insan yapımı bir şelale ve yörenin ilk camisi vardır.

Otuzdan fazla 4-5 yıldızlı otelleri ve diğer konseptlerdeki konaklama seçenekleriyle Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.Belek aynı zamanda Türkiye’nin golf merkezi olarak bilinmektedir. 50 adet futbol sahası ve 200'ü aşkın tenis kortu ile deniz, doğa ve tarihin yanına sporu da ekleyen Belek, futbol takımlarının hem devre arasında hem de yaz aylarında kamp yapmak için öncelikli tercihleridir.

55aa6b74d48d353724f7b7bc.jpg

Belek’in tarihi M.Ö. 4. yüzyıla dayanmaktadır. Bölge antik çağda Helenistik ve Roma egemenliği altında kalmış, daha sonra Selçuklular tarafından kontrol edilmiştir. Belek aynı zamanda Bizans etkisi, heykeli ve mimarisine sahiptir. Kral II. Attalos M.Ö. 133 yılında toprakları Romalılar’a teslim ettikten sonra, şehirde Roma etkisi görülmeye başlanmıştır. Romalılar bu bölgede stadyumlar, spor salonları ve tiyatrolar inşa etmişlerdir.

Antik dünyanın en iyi korunmuş tiyatrosu olan Aspendos ve tarihi M.Ö. 12. yüzyıla dayanan antik kent Perge bu bölgede yer almaktadır. Perge’den alınan heykel ve eserler Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Bu eserlerin yakınında, jeolojik noktalar olan Manavgat Şelalesi ve Köprülü Kanyon bulunmaktadır. Belek aynı zamanda, 100 çeşit kuşun bulunduğu Kurşunlu Şelalesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Ama Belek’i turistler için asıl vazgeçilmez kılan, sahilinin ipeksi kumu, güneşi ve plaj aktiviteleridir.

 

Yorumlar

17 May 2021, Pazartesi - 20:22