the-place.jpg

Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone'de bulunan Bo şehrinde Batı Afrika mutfağı hakimdir. Mutfağın temel maddesi ülke genelinde olduğu gibi pirinçtir. Yöreye özgü yerfıstığı, güvercin bezelye, börülce gibi bazı bitkiler önemli protein kaynaklarıdır. Batı Afrika'daki ormanların dört mevsim yeşil kalan ya da yaprak döken ağaçlarında pek çok baharat, uyarıcı ve tıbbi otlar bulunmasından dolayı ülke mutfağında baharat kullanımı da yaygındır. Güveçte yapılan baharatlı et ya da balık mevsimsel yeşilliklerle servis edilir.

Stews fıstığı ve güveç denilen ulusal çanak mutfağın temel parçasıdır. Kaju, fıstık aromalı tavuk ve sebzeden yapılan yemekler ünlüdür. Manyok yaprakları önemli bir pişirme maddesidir. Manyok yaprakları yıkanır, ince ince dövülerek güveç denilen çanağın içine konulur. Güveç, soğan, biber, balık, et, sebze gibi malzemelere palmiye yağı kullanılarak yapılan sosun eklenmesiyle hazır hale gelir.

Meyve ve sebzenin bol olduğu şehirdeki marketlerde sürekli taze meyve ve sebze bulmak mümkündür. Deniz mahsulleri açısından da oldukça zengin olan ülkede balık tüketimi de yoğundur. Tropikal meyvelerden taze sıkılmış meyve sularının yanı sıra kahve ülke mutfağında önemli bir yere sahiptir.

Popüler restoranlar

Mars - Sierra Leone

DOHA'S HOTEL & Restaurant

Promise Land resturant

Valentino Entertainment Complex