Google+

Buhara

Buhara06:12 AM
14℃
1 UZS=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon1.3℃
 • Şubweather-icon3.5℃
 • Marweather-icon9.9℃
 • Nisweather-icon17.5℃
 • Mayweather-icon23.1℃
 • Hazweather-icon27.6℃
 • Temweather-icon29.5℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon21.7℃
 • Ekiweather-icon14.6℃
 • Kasweather-icon8.7℃
 • Araweather-icon3.8℃

Tarihteki en önemli ticaret noktalarından biri olan İpek Yolu üzerinde bulunan Buhara, Özbekistan'ın en önemli şehirlerinden biridir. Orta Asya'nın en eski şehirlerden biri olan Buhara, tarih boyunca Moğollar, Karahanlılar, Sasaniler, Persler gibi birçok beyliğe başkentlik yapmıştır. Türk İslam dünyasının önemli bilginlerinin yetiştiği şehir, mimari yapıları, kervansaray, camii ve medreseleriyle anılır. Buhara İslamiyet'in Mekke ve Kudüs'ten sonra gelen üçüncü önemli merkezi konumundadır. Nüfusu Özbekler, Türkmenler, Kırgızlar, Kazaklar, Tatarlar, Uygurlar, Tacikler, Ruslar, Kafkasyalılar ve Ukraynalılar oluşturur.

Buhara pazarları da oldukça renklidir. Pazarda yer alan çeşitli el sanatları ürünlerinin yanı sıra şehir halılarıyla ünlüdür. Günümüzde hâlâ önemli bir ticaret ve kültür sanat merkezi olan şehir, Özbekistan'ın en zengin doğal gaz yataklarına sahiptir. Özbekler Nasreddin Hoca'yı Türkler kadar benimsemiştir. Bu nedenle Buhara'nın önemli noktası olan Leb-i Havuz Meydanı'nda eşeğine ters binmiş Nasreddin Hoca heykeli bulunmaktadır.

Buhara'nın doğusu dağlarla; kuzey, batı ve güneyi bozkırlar ve çöllerle çevrili olduğundan şehir konumu itibariyle tarih içinde dokusunu kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir. 2 bin 500 yıldan daha eski bir tarihe sahip olan Buhara'nın tarihi merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dâhil edilerek koruma altına alınmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Bir açık hava müzesi olan Buhara’da medrese ve camiler ön plandadır.

Görülmesi gereken diğer yerler

Buhara Tren İstasyonu, Samanids Mozolesi, Chasma-i Ayup, Fayzabad Khanqah-Tekke, Fayzulla Khodjaev Müzesi, Poi-Kalyan Esamble, Miri Arap Medresesi, Magoki-Attori Camii, Kosh Medresesi…

Buhara Kalon Minares

8628 Eyl 2016Gezilecek Yerler

 

Buhara'nın en çok dikkat çeken yapılarından biri olan Büyük Kalon Minaresi 1127 yılında Karahanlı hükümdarı Arslan Han tarafından Bako adlı bir mimara inşa ettirildi. Yaklaşık 48 metre yüksekliğinde olan minare, 105 basamak ve 13 kuşaktan oluşuyor. Her kuşakta farklı desen ve şekil yer alıyor. Bir efsaneye göre bölgeyi istila eden Cengiz Han'ın, yere düşen miğferini alıp doğrulduktan sonra gördüğü ve hiç kimsenin, hiçbir şeyin önünde eğilmediği için zarar verilmesini istemediğine inanılıyor.

Ark Kalesi

7228 Eyl 2016Gezilecek Yerler

 -1

Buhara'nın en eski mimari yapıtları arasındadır. 20 metre yükseklikte 4,2 hektar alana kurulu Ark Kalesi, tüm dönemlerde devleti yönetenlerin sarayı olmuştur. Buhara hanları tarafından konut olarak kullanılan kale, 4'üncü yüzyılda yapılmıştır. Ark içinde emirin konaklama odası, polis bölümü, ahırlar, giysi, halı, mutfak eşyaları, hazine, tophane, hapishane, kuyum ve diğer atölyelerle birlikte cami yer alır.

Devlet Mimarlık Sanat Fakültesi

1528 Eyl 2016Gezilecek Yerler

 -2

Ark kalesinde bulunan Buhara Devlet Mimarlık Sanat Müzesi 1922 yılında kurulmuştur. Müzede kitap, mimari dekor, sikkeler, ev eşyaları, grafik eserler, resim, heykel gibi Özbek halkının entelektüel mirasına ait 100.000 öğe bulunmaktadır. Çarşamba hariç her gün açıktır ve 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Buhara Turistik Gezi Biletleri

Buhara şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Buhara, Orta Asya'da kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan'a komşu olan Özbekistan'ın 12 ilinden birisidir. Ülkenin orta-güney kısmında yer alan ilin güneyinde Kırgızistan sınırı vardır. Buhara şehrinin kuzey, batı ve güney bölümü bozkırlar ve çöllerle çevrilidir.

Geolocation

Buhara lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Buhara lokasyonunu gezmek isterseniz; Kırgızistan & Kazakistan & Özbekistan Turu - 2396 EUR , İpek Yolunun Kalbi Özbekistan Turu - 1709.05 EUR , Kırgızistan & Kazakistan & Özbekistan Turu - 2396 EUR , Kırgızistan & Kazakistan & Özbekistan Turu - 2396 EUR , Kırgızistan & Kazakistan & Özbekistan Turu - 2396 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Buhara turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Karasal iklimin hakim olduğu şehirde kış ayları çok soğuk, yaz ayları da çok sıcak geçtiğinden en uygun dönemler bahar aylarıdır. Nisan-mayıs ve eylül-ekim ayları ziyaret için en uygun dönemlerdir.

Buhara şehrine Antalya ve İstanbul'dan aktarmalı uçuşlar vardır. Türk Havayolları, Uzbekistan Airways, Aeroflot ve AZAL şirketlerini aktarmalı uçuşları tercih edilebilir. Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e İstanbul'dan direkt uçuş seferleri de yapılır. İstanbul-Taşkent arasındaki uçuş, yaklaşık 4 saat 20 dakika sürmektedir. Taşkent'ten karayolu ile Buhara'ya ulaşım yaklaşık 6-7 saat sürmektedir.

Buhara ucuz bir şehir olduğundan kalacak yer konusunda fiyatlar da gayet uygundur. Şehirde bulunan küçük otellerde uygun fiyatlara kalınabileceği gibi, farklı bütçelere uygun 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller ya da pansiyon, hostel ya da apart daireler de mevcuttur.
 

Buhara içinde ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren otobüsler mevcut. Buhara Uluslararası Havaalanı’na iç hat uçuşları da yapılmaktadır. Buhara'ya diğer şehirlerden tren yolculuğuyla da ulaşmak mümkündür. Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan tren istasyonundan Semerkant-Buhara arasındaki tren yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmektedir.

gastronomtur8.jpg

Buhara mutfağında soğan ile haşlanmış kuzu etinin karıştırılmasıyla yapılan Baracha, etli domates dolması olan Buhara Somsa ve Buhara pilavı meşhurdur. Yerel yemeklerin dışında restoran ve kafelerde diğer ülke mutfaklarından yemekler de bulunur.

Popüler restoranlar

Rüsten-aka Ulusal Evi

Sarofon Caddesinde yer alan restoranda Özbek, Avrupa ve Vejeteryan tarzı yemekler sunulmaktadır. Popüler yemekleriyse dolma, mısır çorbası, elmalı turtadır.

Kamp

Açık bahçe, iki salon, odalar ve çocuk odasından oluşan büyük bir kompleks olan Kamp, M. İkbol caddesinde yer alır. Özbek, Avrupa ve Uygur yemek kültürünün denenebileceği restoranda Uygur tarzı kızarmış sığır eti, çeşitli çorbalar ve tatlılar önerilir.

Bela İtalia

Şehrin eski ve yeni parçaları arasında yer alan restoran B. Nakshbandi Caddesi’nde yer alır. İtalyan tasarımı ile dikkati çeken restoranda Avrupa ve doğu mutfak kültüründen örnekler servis edilir. Özellikle önerilenler arasında pizza, spagetti, Arap et yemeği ve Gürcü et yemeği vardır.

Minzifa

Khujarushnoy Caddesi’ndeki Minzifa, Lyabi-Khauz yakınlarındaki eski şehrin merkezindedir. İki hol ve bir terastan oluşan restoranda Özbek, Avrupa ve vejetaryen yemekleri servis eder. En popüler yemeğiyse pilavdır.

Dolon

Şehrin eski kısmında yer alan restoranın mönüsü Avrupa ve Özbek yemekleri ağırlıklıdır. En popüler

shashlik ve shourpadır.

Gece hayatını çok gelişmediği Buhara'da haftanın belirli günleri Özbek müzik ve danslarının yer aldığı geceler düzenlenir. Şehirde az da olsa bar tarzı yerlere rastlamak mümkündür. El Dorado, Silk Road Spices, Nughay Caravanserai Wine Tasting, Oscar ve Bukhara Palas Hotel tercih edilebilir mekanlardan bazılarıdır.

İpek ve Baharat Uluslararası Kültür Festivali (Mayıs)

El sanatları konusunda oldukça popüler olan Buhara'nın en önemli ürünü halılardır. Unesco Carpet Weaving Shop halı alabileceğiniz adreslerden biridir. 

Buhara (GMT +5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Buhara saati, Türkiye saatine göre 2 saat ileridedir. 

Buhara'nın para birimi Som (UZS)'dur. 1000 Özbekistan Somu 0,97 Türk Lirası eder.

Özbekistan’da ülkenin resmi dili olan Özbekçe’dir. Ancak Özbekçe’nin yanı sıra bazı bölgelerde Karakalpakça ve ülke genelinde Rusça da konuşulur.

TAŞKENT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: AKADEMIK YAHYA GULAMOV KUCHESI NO: 87 TASHKENT REPUBLIC OF ÖZBEKISTAN

Telefon: 00 998-71 113 03 00

Faks: 00 998-71 113 03 33

embassy.tashkent@mfa.gov.tr

http://taskent.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Özbekistan

Kadınlar Günü (8 Mart)

Nevruz (21 Mart)

Anma Günü (9 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (1 Eylül)

Öğretmenler Günü (1 Ekim)

Anayasa Günü (8 Aralık)

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Diplomatik Pasaport sahipleri vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Turistik veya ticari vize alarak Özbekistan'a gitmek isteyenler için mutlaka Özbekistan'da kendilerini davet edecek kişi ya da şirketler olması ve bunların Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na davet başvurusu yapması gerekmektedir. Yaklaşık 10 gün süren bu işlem sonucunda Özbekistan Dışişleri Bakanlığı tarafından verilecek olan Telex numarasının konsolosluğa yapılacak vize başvurusunda vize görevlisine verilmesi gerekir. Vize başvuru formları İngilizce olarak hazırlanmalı, pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. Özbekistan Başkonsolosluğu vize başvurularını pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 10.00-12.00 saatleri arasında kabul etmektedir. Başvurular iki iş gününde sonuçlanmaktadır.