Google+

Arama formu

Buhara

Buhara’ya Nasıl Gidilir?
Buhara şehrine Antalya ve İstanbul'dan aktarmalı uçuşlar vardır. Türk...
Devamı oku
Buhara’da Nerede Kalmalı?
Buhara ucuz bir şehir olduğundan kalacak yer konusunda fiyatlar da gayet...
Devamı oku
Buhara Şehir İçi Ulaşım 
Buhara içinde ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren...
Devamı oku
 
Bir açık hava müzesi olan Buhara’da medrese ve camiler ön plandadır....
Devamı oku
Buhara Mutfağı
Buhara mutfağında soğan ile haşlanmış kuzu etinin karıştırılmasıyla...
Devamı oku
 Buhara Gece Hayatı
Gece hayatını çok gelişmediği Buhara'da haftanın belirli günleri Özbek...
Devamı oku
Buhara’da Alışveriş
El sanatları konusunda oldukça popüler olan Buhara'nın en önemli ürünü...
Devamı oku
Buhara Festivaller
İpek ve Baharat Uluslararası Kültür Festivali (Mayıs)
Devamı oku
Buhara Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tarihteki en önemli ticaret noktalarından biri olan İpek Yolu...
Devamı oku
Buhara Resmi Tatiller
Kadınlar Günü (8 Mart) Nevruz (21 Mart) Anma Günü (9 Mayıs)...
Devamı oku
Buhara nerededir?
Buhara, Orta Asya'da kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve...
Devamı oku
Buhara İçin Faydalı Bilgiler
Acil yardım: 103 Yangın: 101 Polis: 102
Devamı oku
Buhara Para Birimi
Buhara'nın para birimi Som (UZS)'dur. 1000 Özbekistan Somu 0,97 Türk...
Devamı oku
Buhara Resmi Dili
Özbekistan’da ülkenin resmi dili olan Özbekçe’dir. Ancak Özbekçe’nin yanı...
Devamı oku
Buhara Saat Farkı
Buhara (GMT +5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı bulunur....
Devamı oku
Buhara Türkiye Temsilciliği
TAŞKENT BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: AKADEMIK YAHYA GULAMOV KUCHESI NO: 87...
Devamı oku
Buhara Vize İşlemleri
Diplomatik Pasaport sahipleri vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Umuma...
Devamı oku
Buhara’ya Ne Zaman Gidilir?
Karasal iklimin hakim olduğu şehirde kış ayları çok soğuk, yaz ayları da...
Devamı oku

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 UZS = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu 10 ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1.3℃
Şub 3.5℃
Mar 9.9℃
Nis 17.5℃
May 23.1℃
Haz 27.6℃
Tem 29.5℃
Ağu 27℃
Eyl 21.7℃
Eki 14.6℃
Kas 8.7℃
Ara 3.8℃

Buhara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarihteki en önemli ticaret noktalarından biri olan İpek Yolu üzerinde bulunan Buhara, Özbekistan'ın en önemli şehirlerinden biridir. Orta Asya'nın en eski şehirlerden biri olan Buhara, tarih boyunca Moğollar, Karahanlılar, Sasaniler, Persler gibi birçok beyliğe başkentlik yapmıştır. Türk İslam dünyasının önemli bilginlerinin yetiştiği şehir, mimari yapıları, kervansaray, camii ve medreseleriyle anılır. Buhara İslamiyet'in Mekke ve Kudüs'ten sonra gelen üçüncü önemli merkezi konumundadır. Nüfusu Özbekler, Türkmenler, Kırgızlar, Kazaklar, Tatarlar, Uygurlar, Tacikler, Ruslar, Kafkasyalılar ve Ukraynalılar oluşturur.

Buhara pazarları da oldukça renklidir. Pazarda yer alan çeşitli el sanatları ürünlerinin yanı sıra şehir halılarıyla ünlüdür. Günümüzde hâlâ önemli bir ticaret ve kültür sanat merkezi olan şehir, Özbekistan'ın en zengin doğal gaz yataklarına sahiptir. Özbekler Nasreddin Hoca'yı Türkler kadar benimsemiştir. Bu nedenle Buhara'nın önemli noktası olan Leb-i Havuz Meydanı'nda eşeğine ters binmiş Nasreddin Hoca heykeli bulunmaktadır.

Buhara'nın doğusu dağlarla; kuzey, batı ve güneyi bozkırlar ve çöllerle çevrili olduğundan şehir konumu itibariyle tarih içinde dokusunu kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir. 2 bin 500 yıldan daha eski bir tarihe sahip olan Buhara'nın tarihi merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dâhil edilerek koruma altına alınmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

 

Bir açık hava müzesi olan Buhara’da medrese ve camiler ön plandadır.

Görülmesi gereken diğer yerler

Buhara Tren İstasyonu, Samanids Mozolesi, Chasma-i Ayup, Fayzabad Khanqah-Tekke, Fayzulla Khodjaev Müzesi, Poi-Kalyan Esamble, Miri Arap Medresesi, Magoki-Attori Camii, Kosh Medresesi…

Buhara nerededir?

Buhara, Orta Asya'da kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan'a komşu olan Özbekistan'ın 12 ilinden birisidir. Ülkenin orta-güney kısmında yer alan ilin güneyinde Kırgızistan sınırı vardır. Buhara şehrinin kuzey, batı ve güney bölümü bozkırlar ve çöllerle çevrilidir.

Buhara’ya Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin hakim olduğu şehirde kış ayları çok soğuk, yaz ayları da çok sıcak geçtiğinden en uygun dönemler bahar aylarıdır. Nisan-mayıs ve eylül-ekim ayları ziyaret için en uygun dönemlerdir.

Buhara’ya Nasıl Gidilir?

Buhara şehrine Antalya ve İstanbul'dan aktarmalı uçuşlar vardır. Türk Havayolları, Uzbekistan Airways, Aeroflot ve AZAL şirketlerini aktarmalı uçuşları tercih edilebilir. Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e İstanbul'dan direkt uçuş seferleri de yapılır. İstanbul-Taşkent arasındaki uçuş, yaklaşık 4 saat 20 dakika sürmektedir. Taşkent'ten karayolu ile Buhara'ya ulaşım yaklaşık 6-7 saat sürmektedir.

Buhara’da Nerede Kalmalı?

Buhara ucuz bir şehir olduğundan kalacak yer konusunda fiyatlar da gayet uygundur. Şehirde bulunan küçük otellerde uygun fiyatlara kalınabileceği gibi, farklı bütçelere uygun 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller ya da pansiyon, hostel ya da apart daireler de mevcuttur.
 

Buhara Şehir İçi Ulaşım 

Buhara içinde ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren otobüsler mevcut. Buhara Uluslararası Havaalanı’na iç hat uçuşları da yapılmaktadır. Buhara'ya diğer şehirlerden tren yolculuğuyla da ulaşmak mümkündür. Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan tren istasyonundan Semerkant-Buhara arasındaki tren yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Buhara Mutfağı

gastronomtur8.jpg

Buhara mutfağında soğan ile haşlanmış kuzu etinin karıştırılmasıyla yapılan Baracha, etli domates dolması olan Buhara Somsa ve Buhara pilavı meşhurdur. Yerel yemeklerin dışında restoran ve kafelerde diğer ülke mutfaklarından yemekler de bulunur.

Popüler restoranlar

Rüsten-aka Ulusal Evi

Sarofon Caddesinde yer alan restoranda Özbek, Avrupa ve Vejeteryan tarzı yemekler sunulmaktadır. Popüler yemekleriyse dolma, mısır çorbası, elmalı turtadır.

Kamp

Açık bahçe, iki salon, odalar ve çocuk odasından oluşan büyük bir kompleks olan Kamp, M. İkbol caddesinde yer alır. Özbek, Avrupa ve Uygur yemek kültürünün denenebileceği restoranda Uygur tarzı kızarmış sığır eti, çeşitli çorbalar ve tatlılar önerilir.

Bela İtalia

Şehrin eski ve yeni parçaları arasında yer alan restoran B. Nakshbandi Caddesi’nde yer alır. İtalyan tasarımı ile dikkati çeken restoranda Avrupa ve doğu mutfak kültüründen örnekler servis edilir. Özellikle önerilenler arasında pizza, spagetti, Arap et yemeği ve Gürcü et yemeği vardır.

Minzifa

Khujarushnoy Caddesi’ndeki Minzifa, Lyabi-Khauz yakınlarındaki eski şehrin merkezindedir. İki hol ve bir terastan oluşan restoranda Özbek, Avrupa ve vejetaryen yemekleri servis eder. En popüler yemeğiyse pilavdır.

Dolon

Şehrin eski kısmında yer alan restoranın mönüsü Avrupa ve Özbek yemekleri ağırlıklıdır. En popüler

shashlik ve shourpadır.

 Buhara Gece Hayatı

Gece hayatını çok gelişmediği Buhara'da haftanın belirli günleri Özbek müzik ve danslarının yer aldığı geceler düzenlenir. Şehirde az da olsa bar tarzı yerlere rastlamak mümkündür. El Dorado, Silk Road Spices, Nughay Caravanserai Wine Tasting, Oscar ve Bukhara Palas Hotel tercih edilebilir mekanlardan bazılarıdır.

Buhara Festivaller

İpek ve Baharat Uluslararası Kültür Festivali (Mayıs)

Buhara’da Alışveriş

El sanatları konusunda oldukça popüler olan Buhara'nın en önemli ürünü halılardır. Unesco Carpet Weaving Shop halı alabileceğiniz adreslerden biridir. 

Buhara Saat Farkı

Buhara (GMT +5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Buhara saati, Türkiye saatine göre 2 saat ileridedir. 

Buhara Para Birimi

Buhara'nın para birimi Som (UZS)'dur. 1000 Özbekistan Somu 0,97 Türk Lirası eder.

Buhara Resmi Dili

Özbekistan’da ülkenin resmi dili olan Özbekçe’dir. Ancak Özbekçe’nin yanı sıra bazı bölgelerde Karakalpakça ve ülke genelinde Rusça da konuşulur.

Buhara Türkiye Temsilciliği

TAŞKENT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: AKADEMIK YAHYA GULAMOV KUCHESI NO: 87 TASHKENT REPUBLIC OF ÖZBEKISTAN

Telefon: 00 998-71 113 03 00

Faks: 00 998-71 113 03 33

embassy.tashkent@mfa.gov.tr

http://taskent.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Özbekistan

Buhara Resmi Tatiller

Kadınlar Günü (8 Mart)

Nevruz (21 Mart)

Anma Günü (9 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (1 Eylül)

Öğretmenler Günü (1 Ekim)

Anayasa Günü (8 Aralık)

Buhara İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 103

Yangın: 101

Polis: 102

Buhara Vize İşlemleri

Diplomatik Pasaport sahipleri vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Turistik veya ticari vize alarak Özbekistan'a gitmek isteyenler için mutlaka Özbekistan'da kendilerini davet edecek kişi ya da şirketler olması ve bunların Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na davet başvurusu yapması gerekmektedir. Yaklaşık 10 gün süren bu işlem sonucunda Özbekistan Dışişleri Bakanlığı tarafından verilecek olan Telex numarasının konsolosluğa yapılacak vize başvurusunda vize görevlisine verilmesi gerekir. Vize başvuru formları İngilizce olarak hazırlanmalı, pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. Özbekistan Başkonsolosluğu vize başvurularını pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 10.00-12.00 saatleri arasında kabul etmektedir. Başvurular iki iş gününde sonuçlanmaktadır.