Buhara Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarihteki en önemli ticaret noktalarından biri olan İpek Yolu üzerinde bulunan Buhara, Özbekistan'ın en önemli şehirlerinden biridir. Orta Asya'nın en eski şehirlerden biri olan Buhara, tarih boyunca Moğollar, Sasaniler ve Karahanlılar'a da başkentlik yapmış önemli şehirlerdebdir. Türk İslam dünyasının önemli bilginlerinin yetiştiği şehir, mimari yapıları, kervansaray, camii ve medreseleriyle anılır. Buhara İslamiyet'in Mekke ve Kudüs'ten sonra gelen üçüncü önemli merkezi konumundadır. Nüfusu Özbekler, Türkmenler, Kırgızlar, Kazaklar, Tatarlar, Uygurlar, Tacikler, Ruslar, Kafkasyalılar ve Ukraynalılar oluşturur.

Buhara pazarları da oldukça renklidir. Pazarda yer alan çeşitli el sanatları ürünlerinin yanı sıra şehir halılarıyla ünlüdür. Günümüzde hâlâ önemli bir ticaret ve kültür sanat merkezi olan şehir, Özbekistan'ın en zengin doğal gaz yataklarına sahiptir. Özbekler Nasreddin Hoca'yı Türkler kadar benimsemiştir. Bu nedenle Buhara'nın önemli noktası olan Leb-i Havuz Meydanı'nda eşeğine ters binmiş Nasreddin Hoca heykeli bulunmaktadır.

Buhara'nın doğusu dağlarla; kuzey, batı ve güneyi bozkırlar ve çöllerle çevrili olduğundan şehir konumu itibariyle tarih içinde dokusunu kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir. 2 bin 500 yıldan daha eski bir tarihe sahip olan Buhara'nın tarihi merkezi, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dâhil edilerek koruma altına alınmıştır.

Buhara nerededir?

Buhara, Orta Asya'da kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan'a komşu olan Özbekistan'ın 12 ilinden birisidir. Ülkenin orta-güney kısmında yer alan ilin güneyinde Kırgızistan sınırı vardır.

Devamını Oku

Buhara’ya Nasıl Gidilir?

Buhara şehrine Antalya ve İstanbul'dan aktarmalı uçuşlar vardır. Türk Havayolları, Uzbekistan Airways, Aeroflot ve AZAL şirketlerini aktarmalı uçuşları tercih edilebilir. Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e İstanbul'dan direkt uçuş seferleri de yapılır. İstanbul-Taşkent arasındaki uçuş, yaklaşık 4 saat 20 dakika sürmektedir. Taşkent'ten karayolu ile Buhara'ya ulaşım yaklaşık 6-7 saat sürmektedir.

Buhara’ya Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin hakim olduğu şehirde kış ayları çok soğuk, yaz ayları da çok sıcak geçtiğinden en uygun dönemler bahar aylarıdır. Nisan-mayıs ve eylül-ekim ayları ziyaret için en uygun dönemlerdir.

Buhara’da Nerede Kalınır?

Orta Asya'nın en eski şehirlerinden biri olan Buhara bugün Özbekistan sınırları içinde bulunuyor. Arkeolojik çalışmalar ile şehir için tahmin edilen yaş 2.500’lerin üzerinde olup kent; tarihî değeri ile ön plana çıkıyor. Buhara, bulunduğu konum ile çağlar boyunca ticaret yollarının üzerinde olup ekonomik olarak da son derece yüksek standartlara sahip olmayı başarmış bir şehir.

Günümüzde kültür konusunda ülkenin en gelişmiş noktalarından biri olan Buhara, 1785-1920 yılları arasında son derece gözlerden uzak tutulan bir yer olmuş ve ticari amaçlar dışında şehri ziyaret engellenmiş. Bu nedenle Yasak Şehir olarak da anılıyor. 1800’lü yılların sonunda yapılan demir yolu dahi şehir sınırlarının 12 kilometre kadar dışından geçirilmiş bulunuyor. İbn-i Sina, El Buhari gibi büyük âlimlerin yetiştiği Buhara, mimarî olarak da göz dolduran bir turistik şehir olarak ilgi görüyor.

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Buhara otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Buhara Otelleri

Özbekistan’ın en önemli şehirlerinden biri olan Buhara, tarihe baktığımızda da görebileceğimiz gibi İslam dünyası için önemli merkezler arasında yer alıyor. İslamiyet’in en kıymetli âlimlerinin yetiştiği bu şehir, tarihî İpek Yolu üzerindeki konumu ile mühim ticaret kentlerinden de birisi olarak tarihteki yerini alıyor.

Özbek kenti olmasının yanı sıra kozmopolit bir halka sahip olan şehirde hem Türkî devlet halkları hem de Rus halkları yıllardır bir arada yaşıyor. Kentin tarihî merkezi olarak belirlenen bölge, UNESCO tarafından Kültür Mirası olarak tescil edilmiş ve koruma altına alınmış bulunuyor. 3 tarafı çöl ve bozkırlar ile çevrilmiş bu şehir, bu konumu sayesinde tarih boyunca korunaklı kalmayı başarmış şehirler arasında yer alıyor.

 

Yaz ayları çöl iklimi nedeni ile aşırı sıcak geçen şehrin kış aylarında da çok soğuk, zor hava şartları yaşanıyor. Bu nedenle turistik ziyaretleri yılın bahar aylarında yoğunlaşan kente yapacağınız ziyareti iklimin daha normal seyrettiği nisan, mayıs, eylül ve ekim aylarına saklamanızı öneriyoruz.

Devamını Oku

 Buhara Gezilecek Yerler

Bir açık hava müzesi olan Buhara’da medrese ve camiler ön plandadır. Buhara Kalon Minaresi, Ark Kalesi, Devlet Mimarlık Sanat Fakültesi, İsmail Samani Türbesi, Hazreti Eyüp Çeşmesi, Chor-Minor, Lyabi-Khauz Ensemble, Ulugbek Medresesi, Mirzo Ulugbek Medresesi, Abdulaziz-Khan Medresesi ve Registan Meydanı; Buhara'da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgi aşağıdadır, bu noktalar dışında Buhara'ya gittiğinizde Samanids Mozolesi, Chasma-i Ayup, Fayzabad Khanqah-Tekke, Fayzulla Khodjaev Müzesi, Poi-Kalyan Esamble, Miri Arap Medresesi, Magoki-Attori Camii, Kosh Medresesi'ni de görmenizi öneririz. 

Devamını Oku

Buhara Şehir İçi Ulaşım 

Buhara içinde ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren otobüsler mevcut. Buhara Uluslararası Havaalanı’na iç hat uçuşları da yapılmaktadır. Buhara'ya diğer şehirlerden tren yolculuğuyla da ulaşmak mümkündür. Şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan tren istasyonundan Semerkant-Buhara arasındaki tren yolculuğu yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Buhara Mutfağı

gastronomtur8.jpg

Buhara mutfağında soğan ile haşlanmış kuzu etinin karıştırılmasıyla yapılan Baracha, etli domates dolması olan Buhara Somsa ve Buhara pilavı meşhurdur. Yerel yemeklerin dışında restoran ve kafelerde diğer ülke mutfaklarından yemekler de bulunur.

Popüler restoranlar

Rüsten-aka Ulusal Evi

Sarofon Caddesinde yer alan restoranda Özbek, Avrupa ve Vejeteryan tarzı yemekler sunulmaktadır. Popüler yemekleriyse dolma, mısır çorbası, elmalı turtadır.

Kamp

Açık bahçe, iki salon, odalar ve çocuk odasından oluşan büyük bir kompleks olan Kamp, M. İkbol caddesinde yer alır. Özbek, Avrupa ve Uygur yemek kültürünün denenebileceği restoranda Uygur tarzı kızarmış sığır eti, çeşitli çorbalar ve tatlılar önerilir.

Bela İtalia

Şehrin eski ve yeni parçaları arasında yer alan restoran B. Nakshbandi Caddesi’nde yer alır. İtalyan tasarımı ile dikkati çeken restoranda Avrupa ve doğu mutfak kültüründen örnekler servis edilir. Özellikle önerilenler arasında pizza, spagetti, Arap et yemeği ve Gürcü et yemeği vardır.

Minzifa

Khujarushnoy Caddesi’ndeki Minzifa, Lyabi-Khauz yakınlarındaki eski şehrin merkezindedir. İki hol ve bir terastan oluşan restoranda Özbek, Avrupa ve vejetaryen yemekleri servis eder. En popüler yemeğiyse pilavdır.

Dolon

Şehrin eski kısmında yer alan restoranın mönüsü Avrupa ve Özbek yemekleri ağırlıklıdır. En popüler

shashlik ve shourpadır.

Buhara’da Alışveriş

El sanatları konusunda oldukça popüler olan Buhara'nın en önemli ürünü halılardır. Unesco Carpet Weaving Shop halı alabileceğiniz adreslerden biridir. 

 Buhara Gece Hayatı

Gece hayatını çok gelişmediği Buhara'da haftanın belirli günleri Özbek müzik ve danslarının yer aldığı geceler düzenlenir. Şehirde az da olsa bar tarzı yerlere rastlamak mümkündür. El Dorado, Silk Road Spices, Nughay Caravanserai Wine Tasting, Oscar ve Bukhara Palas Hotel tercih edilebilir mekanlardan bazılarıdır.

Buhara Resmi Tatiller

Kadınlar Günü (8 Mart)

Nevruz (21 Mart)

Anma Günü (9 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (1 Eylül)

Öğretmenler Günü (1 Ekim)

Anayasa Günü (8 Aralık)

Buhara Vize İşlemleri

Diplomatik Pasaport sahipleri vizeden muaftır. Hususi, Hizmet ve Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Turistik veya ticari vize alarak Özbekistan'a gitmek isteyenler için mutlaka Özbekistan'da kendilerini davet edecek kişi ya da şirketler olması ve bunların Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na davet başvurusu yapması gerekmektedir. Yaklaşık 10 gün süren bu işlem sonucunda Özbekistan Dışişleri Bakanlığı tarafından verilecek olan Telex numarasının konsolosluğa yapılacak vize başvurusunda vize görevlisine verilmesi gerekir. Vize başvuru formları İngilizce olarak hazırlanmalı, pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. Özbekistan Başkonsolosluğu vize başvurularını pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 10.00-12.00 saatleri arasında kabul etmektedir. Başvurular iki iş gününde sonuçlanmaktadır.
 

Buhara Para Birimi

Buhara'nın para birimi Som (UZS)'dur. 1000 Özbekistan Somu 0,97 Türk Lirası eder.

Buhara Resmi Dili

Özbekistan’da ülkenin resmi dili olan Özbekçe’dir. Ancak Özbekçe’nin yanı sıra bazı bölgelerde Karakalpakça ve ülke genelinde Rusça da konuşulur.

Buhara Saat Farkı

Buhara (GMT +5) ile Türkiye (GMT +3) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Buhara saati, Türkiye saatine göre 2 saat ileridedir. 

Buhara Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.3oC
  • Şub 3.5oC
  • Mar 9.9oC
  • Nis 17.5oC
  • May 23.1oC
  • Haz 27.6oC
  • Tem 29.5oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 21.7oC
  • Eki 14.6oC
  • Kas 8.7oC
  • Ara 3.8oC

Kısa Kısa