Pork-Fricassee-recipe-with-Egg-lemon-Sauce-and-Celery1.jpg

Fransız Guyanası mutfağı demek Fransız, Lübnan, Çin, Java, Kreole gibi birçok kültürün yemek kültürünğn de birleşimi demektir. Kent mutfağının sayısız lezzetlerinden biri olan bouillon d’aurora füme balık, yengeç, büyük karides, tavuk, sebze ve savana ağaçlarından alınan aurora meyvesiyle tatlandırılmıştır.

Fricassee denilen bir diğer ünlü yiyeceği, ormanlardan elde edilmiş av eti, yakalı peccary denilen bir tür domuz eti ve tapir etiyle servis edilen pirinç ve bezelyeden oluşmaktadır. Fransız Guyanası sakinleri besinlerini rom, limon ve şeker kamışı şurubu karışımı olan ti punch ile uzun süre yıkamaktadırlar. Place des Palmistes’te de hamburger ve Java yemekleri satan arabalar vardır. En ucuz fiyat skalasına sahip olan restoranlar Çin restoranlarıdır.

Popüler Restoranlar

Abriba: Bonhomme semtinde bulunan bu restoranda Kreole mutfağını tadabilirsiniz. Kreole mutfağı, Afrika soylarından gelen Avrupalılar’a özgü bir mutfaktır.

Le Paris Cayenne: Fransız mutfağına dair pek çok seçeneği tadabileceğiniz bu restoran Cayenne’deki en iyi restoranlardan biri olarak kabul ediliyor.

Bahşiş

Cayenne’de bir restorana gittiğinizde beklenen bahşiş miktarı hesabın yüzde 12 ile yüzde 15’i arasındadır.