İstanbul Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi, Haliç’teki Hasköy semtinde bulunmaktadır. 1994 yılında açılmıştır ve 27 bin metrekarelik alanda, üç ayrı bölümde ziyaretçi kabul etmektedir. Osmanlılarda, gemiyi demirlerken denize atılan zincirin ucundaki çapaya Lenger denilirmiş. Bu lengerlerin üretildiği yerler ise lengerhane diye anılırmış. İşte Sultan III. Ahmet zamanında yapılan bu lengerhaneler 1991 yılında Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından alınarak kurulmuştur.

Öncelikle hassas olarak yürütülen restorasyon çalışmaları başlamış, ardından 1994 yılı sonlarında da ziyaretçi kabul edecek duruma gelmiştir. Müze alanının içerisinde lengerhane binası, taş duvarlar ve küçük çatılı bir bina bulunur. Binaların dokusunun dönemi yansıtması ve ziyaretçilere hissettirilmesi amaçlanarak iç avlunun ve dış mekanın özüne dokunulmadan bir tasarım uygulanmıştır. Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonu çok fazla olduğundan sergileme alanı yeterli gelmeyince, lengerhanenin karşısındaki Hasköy Tersanesi de müzenin sınırlarına katılmıştır. Bu alanın restorasyonu da 2001 yılında tamamlanmıştır.

RAHMİ KOÇ MÜZESİ

Lengerhane kadar önemli ve tarihi bir yer olan tersane de yine orijinal haline sadık kalınarak restore edilmiştir. 1938 yılında Kocataş ve Sarıyer şehir hattı vapurlarının inşa edildiği döneminin en büyük tersanelerinden biri olan Hasköy tersanesi günümüzde Koç Müzesi Koleksiyonu’nu bünyesinde barındırmaktadır.

Koleksiyonun bir kısmı ise Hasköy Caddesi’ndeki ana girişten Haliç’e uzanan açık alanda ziyaretçilerin ilgisine sunulmaktadır. Bu alanda klasik otomobiller, devasa Turgut Alp Vinci, B-24 Liberator ve diğer uçaklar ve daha fazlasını görmek mümkün. Peki, müze hangi günler açık diyecek olursanız salı gününden cuma gününe kadar 10.00’dan 17.00’ye kadar, cumartesi, pazar ve bayram günleri ise 10.00’dan 18.00’e kadar diyebiliriz. Müzenin temizliği gibi durumlar için pazartesi günleri kapalı oluyor.

Dini bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri de yine kapalı olduğunu belirtmekte fayda var.

Rahmi Koç Müzesi Denizaltı 

Rahmi Koç Müzesi’ne gittiğiniz zaman bir denizaltı turu yapabilirsiniz. Bu ilginç deneyimi tattıracak olan denizaltı, 1944 yılında Portsmouth Tersanesi’nde 93 m uzunluğunda ve 2400 ton olarak inşa edilmiştir. Üstelik emektar bir deniz altı. Şöyle ki 1946’da aktif görevden alınıp yedek filoya katılana kadar, İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’ya karşı görev almıştır. Hatta 2001 yılında müzeye devredilmeden önce yaklaşık 30 yıl Türkiye Cumhuriyeti için hizmet vermiştir. USS THORNBACK adlı denizaltı 2 Temmuz 1971’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na katılmış ve ona TCG Uluçalireis adı verilmiştir. 

Denizaltında geziye çıkmak isterseniz içeri en fazla on dört kişi girebiliyor ve rehber eşliğinde gezilebiliyor. 12 yaş ve üzeri ziyaretçiler refakatçi olmadan gezebiliyor fakat yine kural gereği 6-12 yaş arası çocukların yanında bir yetişkin olması gerekiyor. Mekan klostrofobisi, kalp rahatsızlığı ve astımı olan ziyaretçilere önerilmiyor. Rampa ve asansör olmadığından engelli konuklar için uygun değil. Daha detaylı bilgiye bilet gişesinden sorarak ulaşabilirsiniz.

Rahmi Koç Müzesi Ulaşım

Rahmi Koç Müzesi ulaşım konusunda kolay bir lokasyonda bulunuyor. Üstelik 110 kapasiteli ve ücretsiz bir otopark da gelen ziyaretçilerine hizmet veriyor. İETT otobüsleriyle ulaşmak için 47 Eminönü – Yeşilpınar, 47E Eminönü – Binevler, 47Ç Eminönü – Güzeltepe, 47N Eminönü – Nur Sitesi, 54HT Hasköy – Taksim – Mecidiyeköy,  54HŞ Hasköy – Şişli – Taksim, 36T  Taksim – Cebeci otobüslerine binip Kırmızı Minare durağında indiğinizde müzeye ulaşıyorsunuz. 

Dolmuş tercih ederseniz Şişhane- Alibeyköy hattını kullanabilirsiniz. Metrobüsle gelecek olursanız da Halıcıoğlu durağında inmeniz gerekiyor. Ya da bir boğaz havası alıp trafiğe girmek istemezseniz Üsküdar-Eyüp seferi yapan Şehir Hatları vapurlarını kullanabilirsiniz.

Koç Müzesi Giriş Ücreti

Gelelim Koç Müzesi giriş ücretine. Yetişkinler için 21 TL olan ücret öğrencide 9 TL’ye düşüyor. Denizaltını ziyaret etmek isteyen yetişkinlerden 10, öğrencilerden 7 TL talep ediliyor. Müzekart+ sahipleri ise girişlerde yüzde yirmi indirimden faydalanabiliyor.

Rahmi Koç Müzesi Fotoğraf Çekimi

Bu kadar tarihi ve pek çok eseri barındıran bir yer bulunca şüphesiz akla ilk şeylerden biri müzede fotoğraf çektirmek oluyor. Hemen söyleyelim müze, düğün fotoğraf çekimleri yapılmasına olanak veriyor. Çekim için izin ücreti ise diğer mekanlara göre gayet uygun, 500 Türk Lirası.

Rahmi Koç Müzesi Düğün

Buranın büyülü atmosferinde düğün organizasyonları da yapılıyor. Haliç kıyısında yer alan Rahmi M. Koç Müzesi’nin banket alanları, küçük seminerlerden büyük davetlere kadar birçok organizasyon için gayet uygun. Müzenin çeşitli yerlerinde bulunan alanlarda her çeşit ve yoğunluktaki organizasyonlara olanak tanıyor

. Rahmi M. Koç Müzesi’ndeki Divan Markası’nın işinde uzman ekibi, organizasyonun tüm detaylarına hakim olarak misafirlerine mükemmel bir hizmet veriyor. Ayrıntılı bilgi için 0212 369 66 16 numarasından bilgi alabilirsiniz.