Bohemya’nın birasıyla ünlü şehri Plzen’de turistik mekanların neredeyse hepsi şehir merkezi ve çevresinde toplanmıştır. Plzen Ana Meydanı’ndan yürüyerek başlayabileceğiniz gezi turunuzun en önemli duraklarını rehberimizin bu bölümünde okuyabilirsiniz.

Plzen Gezilecek Yerler

Plzen’in kent merkezinde ve civar bölgelerinde gezip görmeye değer çok sayıda destinasyon mevcut. Rehberimizin devamında Plzen’in Gotik mabedi St. Bartholomew Katedrali, ünlü Pilsner Urquell Bira Fabrikası, özellikle çocukların ilgisini çekecek sergilere sahip Techmania Bilim Merkezi, neden yapıldığına dair çeşitli efsanelere sahip Tarihi Yeraltı Mahzenleri, Avrupa’nın ikinci en büyük sinagogu olan Büyük Sinagog, yüzlerce yıllık kukla koleksiyonlarının sergilendiği Kukla Müzesi, zengin flora ve faunasıyla göz kamaştıran Hayvanat ve Botanik Bahçesi, nesli tükenmiş büyük kertenkelelerin gerçekçi modellerinin bulunduğu DinoPark, yüzlerce yıllık tarihi silah koleksiyonlarına sahip Batı Bohemya Müzesi ve şehrin kargaşasından uzakta harika bir dinlence alanı olan Bolevec Göletleri hakkında detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

St. Bartholomew Katedrali

katedrala.jpg

Plzen ile tanışmanın en iyi yolu St. Bartholomew Katedrali’nin kulesinden şehri seyretmektir. 103 metre yüksekliğe sahip olan kule, Çek Cumhuriyeti’nin en yüksek kilise kulesidir. 301 basamağı tırmandıktan sonra Plzen’in Orta Çağ’dan kalan şehir planlamasının en güzel manzarasına tanık olacaksınız. S.t. Bartholomew Katedrali, Plzen şehri kurulduğunda 1295 yılında inşa edilmiş kentteki ilk yapılardan biridir. 58 metre uzunluğunda 30 metre genişliğindeki bu ihtişamlı yapı gotik mimarinin en güzel örneklerinden birini teşkil ediyor. Katedraldeki sunakta Bakire Meryem’in büyük bir heykelini göreceksiniz. 1390 yılından kalma bu heykel Avrupa gotik heykelciliğinin kilometre taşlarından biri olarak kabul ediliyor. Kent merkezindeki meydanda yer alan St. Bartholomew Katedrali’ni 10:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Pilsner Urquell Bira Fabrikası

Plzen’in bira şehri olarak tanınmasındaki en büyük pay şüphesiz Pilsner Urquell’e aittir. İlk olarak 1842 yılında üretilen Pilsner birası, dünyada üretilen biraların %70’i için model oldu. Bira fabrikasının girişinde sizi 1892 yılından kalma Neo-Rönesans bir kapı karşılayacak. Bira fabrikası turları Plzen’de oldukça popülerdir. Pilsner Urquell bunun için en iyi yer olarak bilinir. Turun başlangıcında rehberler Pilsner’in tarihi hakkında kısa bilgiler verir. Demlenme alanlarını gezecek, Avrupa’nın en modern şişeleme hatlarından birini görecek ve tarihi birahaneleri göreceksiniz. Turun en dikkat çekici yanı ise meşe fıçılardan pastörize edilmemiş ve süzülmemiş Pilsner Urquell biralarını tatmaktır. Tarihi mahzenlerdeki ahşap bira fıçıları size Orta Çağ’da bir handa olduğunuzu hissettirebilir. En sıcak yaz aylarında bile mahzenlerdeki sıcaklık 4 derece civarında olduğu için yanınıza bir ceket aldığınızdan emin olun.

Techmania Bilim Merkezi

Plzen’in en turistik yerlerinden biri olan Techmania Bilim Merkezi, Skoda Plzen kompleksindeki yenilenmiş bir fabrika binasında yer almaktadır. Bu modern interaktif merkezde, bilimin sadece araştırma ile ilgili olmadığını, aynı zamanda eğlenceli bir etkinlik olduğunu fark edeceksiniz. 3000 metrekarelik alan üzerinde fiziksel oyunlara ve deneylere katılabilir, çocuklar için bilimle ilgili oyuncakların sergilendiği MaToHacek adlı sergiyi gezebilirsiniz. Kalıcı sergideki birbirinden ilginç teknik ürünlere hayran kalacaksınız. Fiberglas gövdeye sahip ilk lokomotif, 70 yıllık tarihi troleybüsler ve üretilen en eski elektrikli lokomotifler bunlardan bazılarıdır. 10:00 ve 18:00 saatleri arasında hizmet veren Techmania Bilim Merkezi’ni 110 Çek Korunası karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Aile bileti 470 Çek Korunasıdır.

Plzen Tarihi Yeraltı Mahzenleri

95560.jpg

Kentin en popüler destinasyonlarından biri olan yeraltı mahzenleri, 20 kilometrelik bir kiler ağından oluşmaktadır. Şehrin kalbine dokunan bu sıra dışı yapının sadece 800 metresi ziyarete açıktır. Bu turda yeraltı koridorlarını ve mahzenleri görebilir, kuyuların tarihçesi ve yapılış amacı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yeraltı koridorları yalnızca yiyecek depolamak için yapılmamış aynı zamanda savaş zamanlarında sığınak olarak da kullanılmıştır. Koridorların şehir surlarının da ötesine geçtiğine dair efsaneler mevcuttur. Diğer efsanelere göre bazı evlerin altındaki gizemli mahzenlerin duvarlarında gömülü sayısız hazine vardır. 14. Yüzyıldan kalma gizemli yeraltı koridorlarını gezmek istiyorsanız İngilizce rehber hizmeti dahil 90 Çek Korunası ödemeniz gerekiyor. Aile biletleri 260 Çek Korunasıdır.

Büyük Sinagog

1892 yılında Mağribi-Romanesk tarzında inşa edilen Büyük Sinagog, Budapeşte’deki Dohany Sinagogu’ndan sonra Avrupa’daki en büyük ikinci sinagogdur. Plzen’de belli dönemlerde Yahudi yerleşimleri olmuştur. 1938’de kentin Yahudi cemaati 3200 üyeden oluşuyordu. Nazi işgali döneminde Yahudi toplumunun neredeyse tümü yok edilmiştir. Büyük Sinagog’u bu savaştan kurtaran şey Naziler tarafından askeri malzeme deposu olarak kullanılmasıydı. St. Bartholomew Katedrali ile yarış içindeki bu güzel yapının merkez salonu günümüzde ünlü sanatçıların konserleri için kullanılıyor. Sinagogda zaman zaman geçici fotoğraf sergileri de düzenlenmektedir. Büyük Sinagog hala ibadet için kullanılmaktadır. Eskiden kış dua odası olarak kullanılan yer günümüzde Büyük Sinagog’un ana ibadet merkezidir. Plzen Yahudi cemaatinin sayısı 70’in biraz üstündedir.

Kukla Müzesi

Kentteki ilginç müzelerden biri olan Kukla Müzesi,St. Bartholomew Katedrali’nin karşısındaki merkezi meydanda yer almaktadır. Orta Çağ’dan kalma tarihi bir binada yer alan müzede, 19. Yüzyıl sonlarından itibaren Plzen ve çevresindeki kuklacılık tarihinin izini sürebilirsiniz. Eğlenceli videolar ile desteklenen sunumlara sahip müzede her kat farklı bir zaman dilimini temsil etmektedir. Müzedeki kuklalar sadece sergilenmek için değil tiyatro oyunlarında kullanılmak için de ziyaretçilerini bekliyor. KuklaMüzesi ziyaretinizi Alfa Tiyatrosu’ndaki orijinal kukla oyunlarından birine katılarak tamamlayabilirsiniz. 300’den fazla kuklanın en eskisi 1830’dan kalmadır. Çocuklu aileler için harika bir atmosfer sunan Kukla Müzesi’nin giriş ücreti yetişkinler için 60 CZK, çocuklar için 30 CZK ve aileler için ise 130 CZK’dir.

Hayvanat ve Botanik Bahçesi

bplz149_2014_09_06_1651.jpg

Aile gezileri için ideal bir seçenek olan Hayvanat ve Botanik Bahçesi şehir merkezine yakın bir konumda yer alıyor. Göller, arboretumlar, kayaçlar ve dünyanın her yerinden kendine has özelliklere sahip çeşitli türleri burada görebilirsiniz. Hayvanat bahçesinde zürafa, gergedan, aslan, kaplan ve penguen gibi hayvanları görebilirsiniz. Dünyanın en zehirli yılanlarını görebileceğiniz Underground World and the Kingdom of Poison sergisini mutlaka ziyaret edin. Botanik bölümünde meditasyon etkisine aship Japon bahçelerinin büyüleyici atmosferini kaçırmayın. Özellikle yaz mevsiminde ve tatillerde doğanların gösterilerini ve beslenmelerini izleyebilirsiniz. Park içinde restoran, kafe ve pub gibi tesisler de mevcuttur. Giriş ücreti yetişkinler için 140 CZK, çocuklar için 100 CZK ve aileler için 450 CZK’dir.

DinoPark

obr-5.jpg

Ziyaretçilerini tarih öncesi dönemlere götüren DinoPark,Hayvanat Bahçesi’nin üst kısmında yer alan popüler bir bölümdür. Mezozoik dönemine ait dinozor ve kertenkelelerin modelleri hareketli ve sesli efektlerle desteklenerek gerçekçi bir atmosfer sunmaktadır. Çocukların nesli tükenmekte olan hayvanlara karşı tutumunu olumlu yönde geliştirmeyi amaçlayan bu parkta çeşitli boylarda iskeletler bulmak da mümkün. Paleontolojik oyun alanında dinozor iskeletlerini keşfedebilir, 3D sinemada çeşitli tehlikelerle karşılaşacağınız Mezozoik denizinin tuzak dolu dünyasına adım atabilirsiniz. Sadece nisan ve ekim ayları arasında 8:00’dan 18:00’a kadar açık olan DinoPark’ın giriş ücreti yetişkinler için 100 CZK, çocuklar için 70 CZK, aileler için 450 CZK’dir. Gezinizi hayvanat bahçesiyle birleştirirseniz giriş biletinizi daha uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Batı Bohemya Müzesi

95544.jpg

Eski adı Belediye Müzesi olan Batı Bohemya Müzesi, 1893-1902 yılları arasında mimar Josef Skorpil’in Neo-Rönesans tasarımlarına dayanarak inşa edildi. Müzenin en ilginç özelliklerinden biri belediye cephanesi ve Avrupa’nın önemli Gotik tüfek koleksiyonuna sahip olmasıdır. 2 milyondan fazla parçaya sahip olan müze, ÇekCumhuriyeti’nin en büyüklerinden biridir. 14. ve 17. Yüzyıllardan kalma silah koleksiyonlarını incelerken geçmişe doğru heyecan verici bir yolculuk yapacaksınız. Üç ayrı kalıcı sergiye sahip olan müzede arkeoloji, tarih ve uygulamaları sanatlar bölümlerini gezmek için ayrı ayrı ücret ödemeniz gerekiyor. Sergiler hakkında İngilizce bilgi almak pek mümkün değildir. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 60 CZK, çocuklar için ise 30 CZK’dir.

Bolevec Göletleri

130426_Meditacni_zahrada_VESELA_fotosoutez.JPG

Bolevec Göletleri, kentteki bira fabrikaları ve büyük dini yapıtların aksine bölge halkı dışındakiler tarafından pek bilinmemektedir. Mükemmel konumu ve atmosferiyle ziyaretçilerine birçok fırsat sunan Bolevec Göletleri’nde yüzebilir ve keyifli yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Bu gölet sistemi 15. yüzyılın ortalarından kalma benzersiz bir Gotik eseridir. Burada balık yetiştiriciliği için kullanılan birkaç küçük gölet de görebilirsiniz. En iyi yüzme alanları kuzey kıyısındaki kumlu Oostende bölgesi ve halka açık bir rekreasyon alanı olan Velky Bolevecky’dir. Burada soyunma odaları, tuvaletler, bakımlı bir plaj ve uzun bir iskele mevcuttur. Plajda sizi güneşten koruyacak sayısız çam ağaçlarının altında huzur dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Plzen’de havuzlu otellerin dışında yüzme fırsatı sunan bu yeşil cenneti ziyaret etmeden dönmeyin.