Cunda’ya Nasıl Gidilir?

fft64_mf1497646.Jpeg

Cunda Adası’na İstanbul’dan özel araçla gidecek olanlar, İDO feribotları ile Bandırma’ya, oradan da Ayvalık ve Cunda’ya ulaşabilirler. Yaz aylarında ve hafta sonu gitmeyi planlayanların, feribot biletini önceden almalarında yarar var. Bandırma-Cunda arası, yaklaşık 3,5 saattir ve Susurluk - Balıkesir yolu üzerinden gidilmektedir. Ayvalık- Cunda arası ise sadece 8 km’dir. Cunda’ya Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünden geçip, “Gönül Yolu”nu izleyerek ulaşmak mümkündür. Bursa-Balıkesir yönünden Cunda’ya gidecek olanlar, Bursa-Balıkesir-Havran-Edremit yolunu izlemeli ve Edremit'e girmeden Burhaniye-Gömeç istikametini takip etmelidirler.

Otobüsü tercih edecek olanlar, önce Balıkesir’e ulaşmalılar. Türkiye’nin hemen her şehrinden Balıkesir’e otobüs var. Balıkesir merkezine ulaştıktan sonra, minibüs ve şehir içi ulaşım araçlarıyla Ayvalık yaklaşık 2 saat uzaklıkta bulunmaktadır. Sonrasında adaya dolmuş motorlarla ulaşmak mümkündür.

Havayolunu kullanmak isteyenler ise Edremit Havaalanı’ndan ya da İzmir üzerinden ilçeye ulaşabilirler. Yaz mevsiminde sınırlı sayıda uçuşun olduğu Edremit Havaalanı ile Ayvalık arası 48 km’dir. Edremit Körfez Havalimanı'ndan Ayvalık'a uçuş saatlerine göre düzenlenmiş servisler mevcuttur.

Bazı yol bilgileri şöyledir:

Edremit - Cunda: 55 km

Bandırma - Cunda: 223 km

Ankara ( Afyon- Hattı) - Cunda: 575 km

Ankara (Eskişehir Hattı) - Cunda: 660 km

İstanbul ( Bursa Hattı) – Cunda: 528 km

İstanbul (Tekirdağ Hattı) - Cunda: 490 km

Çanakkale - Cunda: 167 km

Balıkesir: 127 km