Ceviche.jpg

Panama mutfağı Fransız, İspanyol ve Kuzey Amerika mutfağının karışımı olarak tarif edilebilir. Baharatlı yemeklerin ağırlıklı olduğu ülkede özellikle David gibi sahil kenarındaki kentlerde balık ve deniz mahsulleri de çokça pişirilmektedir.

David’e gittiğinizde peşine düşmeniz gereken tatlardan birisi ceviche, marine edilmiş balık ve deni mahsullerini soğan ve biberle harmanlayarak pişirdikleri bu yemeği soğuk birayla ikram etmektedirler. Pilav ve bezelye ile hazırlanan gallo pinto ise bu bölgeye has olarak domuz etiyle birlikte pişirilmektedir. Panama’nın en meşhur geleneksel yemeği sancocho de gallina’nın tadına mutlaka bakın. Bir tür tavuk yahnisi olan bu yemeği yerel bitkiler, sebzeler, yuka ve planteriyi karıştırarak hazırlamaktadırlar.

David’deki en meşhur yeme içme yerlerinden biri olan Chobeca's Burger, aynı zamanda Panamalıların Mc Donalds’ıdır. Mc Donalds’tan çok daha ucuz ve yöresel olan bu fast food zinciri ülkenin kendine özgü tatlarını hızlı yeme kültürüyle bir araya getirmektedir.

Ülkenin en meşhur yerel romu Carta Vieja David’de dolaşırken de çokça karşınıza çıkacak tatlar arasındadır. Seco Herrerano Panama’nın ulusal içeceği statüsündedir. Şeker kamışından yapılan bu güçlü içkiyi içmekten çekinenlere ertesi sabah baş ağrısı yapmadığının sözü mutlaka verilmektedir. Panama, Atlas ve Soberana ile siyah bira Balboa ise ülkenin yerel bira markaları.

Popüler restoranlar

El Rincon Espanol : David’in bu en meşhur restoranı hem kaliteli yemekleriyle hem de şık tasarımıyla turistlerin de gözdesidir.

Resturante Chiriqui: Şehrin gözde Çin restoranlarından olan bu restoranda çok geniş bir menü sizi bekliyor.

Diğer restoranlar: Salon Don Pedro, Mc Pato

Bahşiş

David’deki restoranlarda beklenen bahşiş miktarı yüzde 10 ile yüzde 15 arasındadır.