Doha İçi Ulaşım


 

Her ne kadar dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Doha’da yaşayan halk, toplu taşıma araçlarını çok kullanmasa da, şehirde yaygın bir otobüs ağı mevcuttur. Gold Souq’ta yer alan otobüs durağından hareketle dilediğiniz her yere giden bir otobüs bulmanız mümkündür. Çöl iklimine sahip olan Doha’da sıcaktan etkilenmemeniz için tüm otobüsler klimalıdır.

Şehirde daha çok tercih edilen araç taksilerdir. Karwa’nın yönetimindeki klimalı yeşil taksiler alışık olduğumuz türdendir. Ancak minimum 10 Riyal ödemek gerekmektedir. Bunun dışında limuzin taksiler mevcuttur. Bu taksileri yoldan çevirmek pek mümkün değildir, özel olarak çağırılması gerekmektedir. Al Ijarah ise kadın şoförleri de olan taksilerdir. Aileler için hizmet veren kadın taksiciler daha fazla ücret almaktadır.

Havalimanından merkeze yine taksi ile uygun fiyata 10 dakika gibi kısa bir sürede gidilebilmektedir. Ancak havaalanının hemen çıkışında bulunan otobüs ve metro ile de 10-15 dakika arasında şehir merkezine ulaşmak mümkündür. 

Dilerseniz araç da kiralayabilirsiniz. Kredi kartı ve ehliyetiniz olması yeterlidir. Ancak ülkede alkollü araç kullanmanın cezası oldukça ağırdır. Mahkemeye çıkacağınız gibi bir de para ve ülkeden atılma cezası alırsınız.